DZIŚ JEST:   22   LUTY   2019 r.

Katedry św. Piotra Apostoła
Św. Małgorzaty z Kortony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   CYWILIZACJA

Plinio Correa de Oliveira

Społeczeństwo organiczne


Kardynał Louis Billot, najwybitniejszy teolog czasów pontyfikatu św. Piusa X mawiał, że głupotą jest traktowanie ludzkiego ciała jako zbioru komórek, ponieważ w istocie stanowi ono zbiór organów. Święte słowa – ludzkie ciało nie jest złożone przecież z oderwanych komórek, ale z ich zbiorów tworzących narządy.

Plinio Corrêa de Oliveira


Analogicznym absurdem jest stwierdzenie, że społeczeństwo ludzkie składa się z jednostek. Społeczeństwo bowiem w pierwszym rzędzie, od samych początków jego istnienia tworzą rodziny. To rodzina jest podstawową treścią i substancją społeczeństwa. U swego zarania rodzaj ludzki żył w grupach rodzinnych. Pojęcie jednostki wykształciło się dopiero później – wtórnie w stosunku do rodziny.

Ciało społeczne, podobnie jak ciało ludzkie, jest ogromnie zróżnicowane. Posiada głowę (w postaci Kościoła, uniwersytetów i klasy politycznej), która myśli i kieruje całością. Ma ręce – majątki ziemskie i gospodarstwa rolne na wsi oraz cechy i stowarzyszenia w mieście – które pracują, zapewniając utrzymanie i dobrobyt, a także, pod postacią wojska, policji, straży pożarnej i służby zdrowia, bronią przed wrogiem, chronią mienie i zdrowie. Posiada też nogi (w postaci poczty i środków transportu), które zapewniają komunikację i możliwość przenoszenia się z miejsca na miejsce.

Wymienione powyżej instytucje to ciała pośredniczące, czyli pozapaństwowe formy organizowania się społeczeństwa. To swoiste organy zewnętrzne organizmu społecznego – im są one zdrowsze, silniejsze i bardziej niezależne, tym mniej skora i zdolna do wtrącania się w codzienność jest władza państwowa.

Instytucje troszczące się o zewnętrzne potrzeby społeczeństwa opierają się na wewnętrznych organach ciała społecznego, którymi z kolei są: rodzina, region i kraj. Od ich prawidłowego funkcjonowania zależy siła, dobrobyt i funkcjonalność państwa.

Czym jest w tym kontekście kraj? Harmonijnym całokształtem regionów charakteryzujących się podobną mentalnością swych mieszkańców, podobną psychologią, tłem etnicznym i obyczajem, podobnym językiem i religią. Czym jest region? Jednostką społeczno-kulturowo-geograficzną spajaną wspólną historią, obyczajem i tłem etnicznym, pozostającą pod wpływem jednego przywództwa, zazwyczaj w promieniu oddziaływania grupy najsilniejszych rodzin. To zaś potwierdza wagę rodziny jako komórki macierzystej społeczeństwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Kazimierz Przeszowski z Centrum Życia i Rodziny mówi o zagrożeniach płynących z edukacji seksualnej i programów promocji LGBT, które władze Warszawy implementują do programu nauczania dzieci.

 
 

Izraelski dziennik „Jerusalem Post” przyznał, że na swoich łamach dystrybuował nieprawdziwe informacje o rzekomym morderstwie 200 tys. Żydów, którego mieli dokonać Polacy. Redakcja przyznała, że informacje, którymi się posługiwała, nie były rzetelne i podkreśliła, że Polacy odpowiadają za uratowanie 100 tys. Żydów z Holocaustu.

 

Dwaj niemieccy biskupi opowiadają się za zmianami w celibacie. Bp Peter Kohlgraf z Moguncji i bp Georg Bätzing z Limburga podkreślają wprawdzie, że bezżenność ma swoje zalety, ale ich zdaniem byłoby lepiej, gdyby była fakultatywna.

 

"Hipokryzją byłoby ograniczać skandal pedofilii, ignorując plagę homoseksualizm, który jest nie tylko występkiem przeciwko ludzkiej naturze, ale także formuje strukturę władzy w Kościele" - mówi prof. de Mattei.

 

Jan Tomasz Gross powiedział, że „Polacy zabili na wsiach więcej Żydów niż Niemcy w obozach zagłady”. Skandaliczne słowa padły podczas konferencji poświęconej Holocaustowi, która odbyła się w Paryżu. W antypolskim wystąpieniu, Jan Tomasz Gross zaatakował również Kościół i katolicką rozgłośnię radiową.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.