DZIŚ JEST:   24   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Antoniego Marii Clareta
Bł. Jana Balickiego
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   CYWILIZACJA

Plinio Correa de Oliveira

Społeczeństwo organiczne


Kardynał Louis Billot, najwybitniejszy teolog czasów pontyfikatu św. Piusa X mawiał, że głupotą jest traktowanie ludzkiego ciała jako zbioru komórek, ponieważ w istocie stanowi ono zbiór organów. Święte słowa – ludzkie ciało nie jest złożone przecież z oderwanych komórek, ale z ich zbiorów tworzących narządy.

Plinio Corrêa de Oliveira


Analogicznym absurdem jest stwierdzenie, że społeczeństwo ludzkie składa się z jednostek. Społeczeństwo bowiem w pierwszym rzędzie, od samych początków jego istnienia tworzą rodziny. To rodzina jest podstawową treścią i substancją społeczeństwa. U swego zarania rodzaj ludzki żył w grupach rodzinnych. Pojęcie jednostki wykształciło się dopiero później – wtórnie w stosunku do rodziny.

Ciało społeczne, podobnie jak ciało ludzkie, jest ogromnie zróżnicowane. Posiada głowę (w postaci Kościoła, uniwersytetów i klasy politycznej), która myśli i kieruje całością. Ma ręce – majątki ziemskie i gospodarstwa rolne na wsi oraz cechy i stowarzyszenia w mieście – które pracują, zapewniając utrzymanie i dobrobyt, a także, pod postacią wojska, policji, straży pożarnej i służby zdrowia, bronią przed wrogiem, chronią mienie i zdrowie. Posiada też nogi (w postaci poczty i środków transportu), które zapewniają komunikację i możliwość przenoszenia się z miejsca na miejsce.

Wymienione powyżej instytucje to ciała pośredniczące, czyli pozapaństwowe formy organizowania się społeczeństwa. To swoiste organy zewnętrzne organizmu społecznego – im są one zdrowsze, silniejsze i bardziej niezależne, tym mniej skora i zdolna do wtrącania się w codzienność jest władza państwowa.

Instytucje troszczące się o zewnętrzne potrzeby społeczeństwa opierają się na wewnętrznych organach ciała społecznego, którymi z kolei są: rodzina, region i kraj. Od ich prawidłowego funkcjonowania zależy siła, dobrobyt i funkcjonalność państwa.

Czym jest w tym kontekście kraj? Harmonijnym całokształtem regionów charakteryzujących się podobną mentalnością swych mieszkańców, podobną psychologią, tłem etnicznym i obyczajem, podobnym językiem i religią. Czym jest region? Jednostką społeczno-kulturowo-geograficzną spajaną wspólną historią, obyczajem i tłem etnicznym, pozostającą pod wpływem jednego przywództwa, zazwyczaj w promieniu oddziaływania grupy najsilniejszych rodzin. To zaś potwierdza wagę rodziny jako komórki macierzystej społeczeństwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Spalenie dwóch kościołów w stolicy Chile – na tydzień przed kluczowym dla tego kraju referendum konstytucyjnym – jest wyrazem chrystianofobii radykałów „nowej lewicy,” ale także frustracji większości społeczeństwa, które chce odejść od neoliberalnej spuścizny gen. Pinocheta i „zrównoważonego rozwoju” wdrażanego przez rządzącą elitę.

 
 

Rewolucjoniści zawsze uważali, że szerzenie rozpusty jest najlepszym mechanizmem na przygotowanie gruntu pod nową rewolucyjną rzeczywistość, nowy świat i nowego człowieka stworzonego przez rewolucję. Rozpusta jest wielkim resetem niszczącym wszystko, co dotychczas było – powiedział prof. Grzegorz Kucharczyk podczas konferencji „Utopia tęczowej rewolucji”.

 

Siły Obronne Izraela (IDF) utworzyły w zeszłym roku nową, elitarną jednostkę, która ma zrewolucjonizować pole bitwy. Składa się ona z piechoty, komponentu pancernego i wsparcia powietrznego. Jednostka ma być w stanie operować w dowolnym miejscu na świecie w celu szybkiego lokalizowania i nisczenia wroga.

 

Niektórzy sądzą, że myśl o grzechu zanadto obciąża życie chrześcijańskie. Chcieliby ją usunąć krzepiącą myślą o Odkupieniu przez Chrystusa, o naszym dziecięctwie Bożym. Myśl o grzechu nie powinna być oczywiście głównym czynnikiem w naszym życiu religijnym. W takim razie nie Bóg, ale nasze własne ja byłoby ośrodkiem życia. Ale świadomość grzechu, który tyle razy zakłóca stosunek między Ojcem w niebie a dzieckiem na ziemi, nie powinna zniknąć z naszego życia i naszej modlitwy.

 

1795 – Rosja, Prusy i Austria zawarły konwencję w sprawie III rozbioru Polski. Na jej mocy Prusy otrzymały Mazowsze oraz tereny po Niemen, a także zachodnią część Rzeczypospolitej po Pilicę, Wisłę i Bug (z Warszawą). Austria zajęła Małopolskę z Krakowem i Lublinem oraz część Podlasia i Mazowsza. Rosji przypadła pozostała część Rzeczypospolitej po Bug i Niemen.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.