DZIŚ JEST:   25   MAJA   2019 r.

Św. Grzegorza VII
Św. Bedy Czcigodnego, Doktora Kościoła
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   CYWILIZACJA

Plinio Correa de Oliveira

Społeczeństwo organiczne


Kardynał Louis Billot, najwybitniejszy teolog czasów pontyfikatu św. Piusa X mawiał, że głupotą jest traktowanie ludzkiego ciała jako zbioru komórek, ponieważ w istocie stanowi ono zbiór organów. Święte słowa – ludzkie ciało nie jest złożone przecież z oderwanych komórek, ale z ich zbiorów tworzących narządy.

Plinio Corrêa de Oliveira


Analogicznym absurdem jest stwierdzenie, że społeczeństwo ludzkie składa się z jednostek. Społeczeństwo bowiem w pierwszym rzędzie, od samych początków jego istnienia tworzą rodziny. To rodzina jest podstawową treścią i substancją społeczeństwa. U swego zarania rodzaj ludzki żył w grupach rodzinnych. Pojęcie jednostki wykształciło się dopiero później – wtórnie w stosunku do rodziny.

Ciało społeczne, podobnie jak ciało ludzkie, jest ogromnie zróżnicowane. Posiada głowę (w postaci Kościoła, uniwersytetów i klasy politycznej), która myśli i kieruje całością. Ma ręce – majątki ziemskie i gospodarstwa rolne na wsi oraz cechy i stowarzyszenia w mieście – które pracują, zapewniając utrzymanie i dobrobyt, a także, pod postacią wojska, policji, straży pożarnej i służby zdrowia, bronią przed wrogiem, chronią mienie i zdrowie. Posiada też nogi (w postaci poczty i środków transportu), które zapewniają komunikację i możliwość przenoszenia się z miejsca na miejsce.

Wymienione powyżej instytucje to ciała pośredniczące, czyli pozapaństwowe formy organizowania się społeczeństwa. To swoiste organy zewnętrzne organizmu społecznego – im są one zdrowsze, silniejsze i bardziej niezależne, tym mniej skora i zdolna do wtrącania się w codzienność jest władza państwowa.

Instytucje troszczące się o zewnętrzne potrzeby społeczeństwa opierają się na wewnętrznych organach ciała społecznego, którymi z kolei są: rodzina, region i kraj. Od ich prawidłowego funkcjonowania zależy siła, dobrobyt i funkcjonalność państwa.

Czym jest w tym kontekście kraj? Harmonijnym całokształtem regionów charakteryzujących się podobną mentalnością swych mieszkańców, podobną psychologią, tłem etnicznym i obyczajem, podobnym językiem i religią. Czym jest region? Jednostką społeczno-kulturowo-geograficzną spajaną wspólną historią, obyczajem i tłem etnicznym, pozostającą pod wpływem jednego przywództwa, zazwyczaj w promieniu oddziaływania grupy najsilniejszych rodzin. To zaś potwierdza wagę rodziny jako komórki macierzystej społeczeństwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

Dwaj obywatele Bangladeszu oraz jeden mieszkaniec Iraku nielegalnie przedostali się do Polski, ukryci na naczepie ciężarowego samochodu. Mężczyźni zostali ujęci przez funkcjonariuszy policji, którzy przekazali ich pobliskiej jednostce straży granicznej. Imigranci deklarowali chęć przedostania się do jednego z krajów Europy Zachodniej.

 
 

Amerykańska piosenkarka Lady Gaga skomentowała zapisy nowego prawa, które chroni życie, obowiązującego w stanie Alabama w USA. Artystka stwierdziła, że będzie się modliła za wszystkie kobiety, które ze względu na regulację chroniącą życie, nie będą mogły zabić swojego poczętego dziecka.

 

Hamburska Caritas prowadzi poradnictwo dla homoseksualistów żyjących w związkach z osobami tej samej płci. Osoby utożsamiające się ze światem LGBT mogą korzystać z pomocy kościelnej organizacji i dowiedzieć się m.in. jak dobrze wychowywać dzieci.

 

Coraz więcej niemieckich szkół w praktyce przyjmuje elementy prawa szariatu. Odwołują przyjęcia, święta czy spotkania towarzyskie dla uczniów i rodzin. Powodem tego jest fakt, że muzułmanie trwają w okresie Ramadanu. Okazuje się, że islamski kalendarz w coraz większym stopniu organizuje życie Niemców.

 

 

Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia wykorzystuje obok starej taktyki, także nową, zaawansowaną technologię nadzoru do rozprawiania się z mniejszościami etnicznymi oraz chrześcijanami. Obejmuje ona m.in. nadzór poprzez funkcję rozpoznawania twarzy i aplikację na smartfona, która nagradza obywateli za „lojalność” wobec państwa.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.