DZIŚ JEST:   26   LISTOPADA   2020 r.

Św. Leonard z Porto Maurizio
Bł. Jakub Alberione
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 39  >   CYWILIZACJA

Plinio Correa de Oliveira

Społeczeństwo organiczne


Kardynał Louis Billot, najwybitniejszy teolog czasów pontyfikatu św. Piusa X mawiał, że głupotą jest traktowanie ludzkiego ciała jako zbioru komórek, ponieważ w istocie stanowi ono zbiór organów. Święte słowa – ludzkie ciało nie jest złożone przecież z oderwanych komórek, ale z ich zbiorów tworzących narządy.

Plinio Corrêa de Oliveira


Analogicznym absurdem jest stwierdzenie, że społeczeństwo ludzkie składa się z jednostek. Społeczeństwo bowiem w pierwszym rzędzie, od samych początków jego istnienia tworzą rodziny. To rodzina jest podstawową treścią i substancją społeczeństwa. U swego zarania rodzaj ludzki żył w grupach rodzinnych. Pojęcie jednostki wykształciło się dopiero później – wtórnie w stosunku do rodziny.

Ciało społeczne, podobnie jak ciało ludzkie, jest ogromnie zróżnicowane. Posiada głowę (w postaci Kościoła, uniwersytetów i klasy politycznej), która myśli i kieruje całością. Ma ręce – majątki ziemskie i gospodarstwa rolne na wsi oraz cechy i stowarzyszenia w mieście – które pracują, zapewniając utrzymanie i dobrobyt, a także, pod postacią wojska, policji, straży pożarnej i służby zdrowia, bronią przed wrogiem, chronią mienie i zdrowie. Posiada też nogi (w postaci poczty i środków transportu), które zapewniają komunikację i możliwość przenoszenia się z miejsca na miejsce.

Wymienione powyżej instytucje to ciała pośredniczące, czyli pozapaństwowe formy organizowania się społeczeństwa. To swoiste organy zewnętrzne organizmu społecznego – im są one zdrowsze, silniejsze i bardziej niezależne, tym mniej skora i zdolna do wtrącania się w codzienność jest władza państwowa.

Instytucje troszczące się o zewnętrzne potrzeby społeczeństwa opierają się na wewnętrznych organach ciała społecznego, którymi z kolei są: rodzina, region i kraj. Od ich prawidłowego funkcjonowania zależy siła, dobrobyt i funkcjonalność państwa.

Czym jest w tym kontekście kraj? Harmonijnym całokształtem regionów charakteryzujących się podobną mentalnością swych mieszkańców, podobną psychologią, tłem etnicznym i obyczajem, podobnym językiem i religią. Czym jest region? Jednostką społeczno-kulturowo-geograficzną spajaną wspólną historią, obyczajem i tłem etnicznym, pozostającą pod wpływem jednego przywództwa, zazwyczaj w promieniu oddziaływania grupy najsilniejszych rodzin. To zaś potwierdza wagę rodziny jako komórki macierzystej społeczeństwa.

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe     
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 

W warszawskim kościele kobieta próbowała zbezcześcić Najświętszy Sakrament podczas Mszy Świętej. Służba liturgiczna zapobiegła profanacji a obecni wezwali na miejsce policję.

 
 

Szkocki minister sprawiedliwości Humza Yousaf zapowiedział, że rząd usunie z ustawy o przestępstwach z nienawiści i porządku publicznego przepisy, które zakazują obrazy przekonań religijnych. Ustawa ma zezwolić więc na „antypatię, niechęć, wyśmiewanie i obrażanie” ich pod pretekstem „ochrony uzasadnionego prawa do wolności wypowiedzi”.

 

„Musimy bronić życia poczętego rozumianego jako wartość nadrzędna, dar od Boga niepodlegający ludzkim targom i koniunkturom. (…) Apelujemy o poszanowanie przekonań opartych na wierze i tradycji naszych ojców” – napisali członkowie Związku Podhalan w Polsce w specjalnym apelu na zakończenie XII Rekolekcji Góralskich.

 

Jeśli wierzyć nieoficjalnym doniesieniom portalu Onet, obóz rządzący próbuje znaleźć sposób na ominięcie jednoznacznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który stwierdził niezgodność z ustawą zasadniczą aborcyjnej przesłanki eugenicznej.

 

Według rządowego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 niedziela 6 grudnia będzie niedzielą handlową. Władze argumentują to chęcią rozładowania ruchu i pomocy branży.


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.