W centrum Kielc na wzgórzu zwanym Zamkowym leżą dwie najważniejsze i najbardziej reprezentacyjne budowle miasta: dawny kościół kolegiacki oraz Pałac Biskupów Krakowskich. Kiedyś stanowiły jeden zespół, obecnie świątynia pełni funkcję katedry, a w niegdysiejszej siedzibie biskupiej mieści się Muzeum Narodowe. Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach to jedna z nielicznych wczesnobarokowych rezydencji na ziemiach polskich, która w tak znakomitym stanie zachowała się do naszych czasów.
Długie dzieje związku ziemi kieleckiej z biskupstwem krakowskim sięgają swymi początkami połowy XII stulecia, kiedy to około roku 1171 biskup krakowski Gedeon wybudował w Kielcach kościół. Według informacji przekazanych przez Jana Długosza miał tu również istnieć dwór biskupa Radosta, spalony w roku 1244 przez wojska Konrada Mazowieckiego...
Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".
Emerytowany arcybiskup Filadelfii Charles Chaput nie ma wątpliwości, że prezydent elekt Joe Biden nie powinien przyjmować Komunii świętej. Amerykański hierarcha w grudniowym wydaniu pisma „First Things” odniósł się do proaborcyjnych i prohomoseksualnych poglądów Demokraty.
Mateusz Ochman mówi o Instagramowej akcji promującej apostazję "#teżodchodzę". Wzięło w niej udział wiele osób, które jeszcze do niedawna nazywało się "katolickimi" blogerami czy publicystami. Zobacz program "Raport o stanie wwwiary. ASAP".
W ostatnich tygodniach ma miejsce batalia o życie naszego rodaka, pana Sławomira. Decyzją brytyjskiego sądu, mężczyzna został pozbawiony pożywienia i nawodnienia, a zatem skazany na śmierć głodową – alarmuje instytut Ordo iuris i zachęca do podpisywania petycji w obronie chorego.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zwrócił się w liście do kard. Vincenta Nicholsa, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, o podjęcie starań w celu ratowania życia Polaka ze szpitala w Plymouth.
Francuscy deputowani przyjęli poprawkę do procedowanej w Senacie ustawy bioetycznej, wprowadzając dodatkowy powód uprawniający do legalnej aborcji. Jest nim „cierpienie psychospołeczne”, które umożliwiałoby aborcję aż do dziewiątego miesiąca ciąży.
Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI