DZIŚ JEST:   15   LIPCA   2020 r.

Św. Bonawentury, Doktora Kościoła
Św. Włodzimierza, księcia
 
 
 
 

Śpiewnik na Boże Ciało. Chrystus czeka na nasz głos

Śpiewnik na Boże Ciało. Chrystus czeka na nasz głos
Dziewczynki sypią kwiaty przed Najświętszym Sakramentem na procesji Bożego Ciała (Warszawa, 04.06.2015). FOT.Krystian Maj/FORUM

Pobożny lud katolicki od stuleci wie, że Chwałę Pana Naszego Jezusa Chrystusa głosić należy – jakbyśmy powiedzielibyśmy współczesnym językiem – w przestrzeni publicznej, gdyż co mówię wam w ciemności, powtarzajcie na świetle, a co słyszycie na ucho, rozgłaszajcie na dachach! (Mt 10,27). Doskonałą okazją ku temu jest Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli tzw. Boże Ciało.

 

Tego dnia – w tym roku 15 czerwca – wyjdziemy z domów. To jednak nie na manifestacja czy spacer. Wyjdziemy z domów w sposób szczególny, gdyż taki świąteczny dzień, wymaga świątecznego zachowania. Tego dnia śpiewajmy głośno, z pomocą Ducha Świętego mówmy: Panem jest Jezus (1 Kor 12, 3).

 

Nie wstydźmy się, nie bójmy się opinii innych. Niech nie przeszkadza nam brak własnych zdolności wokalnych czy niedostatki talentu sąsiadów. Nie liczmy też na innych: organistę czy orkiestrę. Zróbmy to sami! Śpiewajmy na chwałę Bożą takim głosem, jaki dał nam Pan. Pokażmy, że Boże Ciało jest niezwykłym świętem całego Kościoła. Na przekór postępowym krytykom udowodnijmy, że katolicy nie są grupą polityczną jak socjaliści, nacjonaliści czy liberałowie, a Boże Ciało to nie polityczna pikieta, jak przekonują nowocześni pismacy i politycy. Jednak bez naszego zaangażowania przyklejanie fałszywej łatki będzie więcej niż łatwe.

 

Dziennikarz i muzyk Jan Pospieszalski wyszedł naprzeciw potrzebom ludu katolickiego i dokonał wyboru najpiękniejszych i najpopularniejszych pieśni eucharystycznych śpiewanych podczas procesji w święto Bożego Ciała. Jak zauważa w swoim tekście opublikowanym w tygodniku „Niedziela”, katolicy od wieków mają świadomość, że śpiew jest najdoskonalszą formą sławienia Pana Boga, a najpiękniejsze modlitwy mają właśnie formy hymnów lub psalmów.

 

Publicysta celnie zwraca uwagę na problem odbioru procesji przez ludzi niewierzących, zarówno tych, którzy utracili wiarę, jak wychowanych bez Boga. Nawet w tak katolickim społeczeństwie zdarzają się takie sytuacje. Życiowe zakręty i pokoleniowy ateizm podlany antyklerykalnym sosem medialnym sprawia, że wielu nie rozumie idei Bożego Ciała.

 

„Pokażmy im nasze zaangażowanie. W każdej parafii ofiarnie przygotowywane są ołtarze, na wiele dni przed procesją, gromadzi się płatki kwiatów. Służba liturgiczna, ministranci, bielanki, panie od feretronów, różne grupy parafialne, każda ma swój przydział zadań. A my? Czy przychodzimy na gotowe?” – pyta w „Niedzieli” Jan Pospieszalski.

 

„Naszym zadaniem jest obecność. To już dużo. Znajomi pojechali na kolejny długi wekeend, grillują, piją, odpoczywają. My wybraliśmy udział w procesji bo chcemy pokazać że Najświętszy Sakrament dla katolików naprawdę jest najświętszy. Że jest czymś bardzo ważnym, że to nasz Skarb, który chcemy objawić innym. Dlatego idźmy śpiewając pieśni, nie oglądając się na organistę czy kantora, że zrobi to za nas” – przekonuje dziennikarz i muzyk.

 

„Niech chwała Boża zabrzmi naszym pełnym głosem. Zadanie głoszenia Chrystusa to obowiązek każdego ochrzczonego. A głosić można tylko na głos. Nasz piękny, wspólny śpiew niech będzie podziękowaniem za wszystkie łaski jakich doświadczamy. A mamy za co być wdzięczni” – dodaje Jan Pospieszalski zwracając uwagę na niezwykłe zdarzenia, jakie w ostatnich latach miały miejsce w Polsce: w roku 2008 w Sokółce i w roku 2013 w Legnicy doszło do Cudów Eucharystycznych. Publicysta celnie zauważa, że lokalizacja zdarzeń niejako obejmuje całą naszą Ojczyznę. Sokółka leży bowiem na Podlasiu, a Legnica na Dolnym Śląsku.

 

Tak więc od Podlasia po Dolny Śląsk i od Bałtyku aż po Tatry niech polski lud dumnie i z pieśnią na ustach kroczy za swoim Mistrzem i Panem, Jezusem Chrystusem.

 

Śpiewnik na Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa czyli Boże Ciało z pieśniami wybranymi przed redaktora Jana Pospieszalskiego można znaleźć na stronie SerceJezusa.pl/spiewnik. Serdecznie zapraszamy do pobiegania i drukowania tekstów eucharystycznych pieśni. Niech w czwartek 15 czerwca cały kraj zabrzmi „potężnym śpiewem całego ludu”.

 


Michał Wałach
  


DATA: 2017-06-09 11:59
AUTOR: MICHAŁ WAŁACH
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ja wiem w Kogo ja wierzę, miłością duszy mej Mój Pan w tym sakramencie pełen potęgi Swej To Ten co z nieba zstąpił, z nami zamieszkał tu i wziął mieszkanie Swoje w tym Tabernakulum Ja wiem w Kim mam nadzieję,w słabości mojej moc To Ten przed którym światło pali się dzień i noc Tys szczęściem w moim życiu, Tys światłem w śmierci dniu Wzbogacasz mnie bez konca w tym Tabernakulum. Ja wiem Kogo miłuję nad wszystek świata dar Kto przyjął duszę moją kto ma miłości czar To Król nad wszystkie Króle, wielki i słodki Pan Co karmi dusze moja w tym Tabernakulum
ponad 3 lata temu / Joanna
 
A ja myślę, że świetny pomysł! W mojej parafii sprawdził się już w poprzednim roku - chodzi przede wszystkim o to, że większość z nas zna tylko dwie-trzy zwrotki, gdy tymczasem jest ich często kilkanaście.
ponad 3 lata temu / Gosia
 
Potezny spiew calego ludu nie zabrzmi, bo kaplan nasle ministrant ze szczekaczka na plecach, ktory zahuczy kazdy przejaw spiewu. Na posoborowych procesjach jeszcze rozumiem - tam ludzie sa przyzwyczajeni do deficytu piekna w liturgii i do wyreczania w spiewie przez kaplana i "organiste" - ale nie przeboleje tego na tradycyjnych procesjach/pielgrzymkach. Dajmy spiewac ludowi, niech spiew idzie oddolnie.
ponad 3 lata temu / robespier
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.