DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Jerzy Wolak: Spieszmy się modlić w katedrach – tak szybko płoną

Jerzy Wolak: Spieszmy się modlić w katedrach – tak szybko płoną
REUTERS / FORUM

Gęste kłęby dymu wiatr skręca w gigantyczne warkocze. Poniżej szaleje żółtopomarańczowy ocean. Na wszystkie strony strzelają ogniste języki. Właśnie złamała się targana płomieniami iglica i runęła w dół – w nieokiełznane inferno. Po chwili zapadł się dach. Tak ginie katedra Notre Dame w Paryżu.

 

Katedra Notre Dame – symbol Francji, symbol chrześcijaństwa, symbol wspaniałości katolickiej cywilizacji – tonie w morzu ognia. Jak Sodoma i Gomora – aż się prosi o porównanie. Bo czyż jest ono nieuprawnione?

 

Ale w tej katedrze płonie cała Francja – nie tylko jej historia i kultura, ale również jej duch. Czyż wszak nie odrzuciła z odrazą swego katolickiego powołania, by trwać w zaprzaństwie. W uszach dźwięczy proroctwo świętego Remigiusza wypowiedziane podczas chrztu Chlodwiga w roku 496: „Królestwo to będzie wielkie wśród wszystkich na ziemi. Zwycięskie i bogate, dopóki pozostanie wierne swej wierze; będzie jednak surowo ukarane, kiedy się od niej oddali”.

 

Jakże symboliczną wymowę ma czas francuskiej tragedii: sam początek Wielkiego Tygodnia – dzień, w którym pokazano Jezusowi budowle świątyni, a On rzekł do swoich uczniów:  „Zaprawdę, powiadam wam, nie zostanie tu kamień na kamieniu, który by nie był zwalony” (Mt 24, 2).

 

I jeszcze jedna nauka Pana naszego nieuchronnie przychodzi na myśl w tym kontekście: „Czy myślicie, że owych osiemnastu, na których zwaliła się wieża w Siloam i zabiła ich, było większymi winowajcami niż inni mieszkańcy Jerozolimy? Bynajmniej, powiadam wam; lecz jeśli się nie nawrócicie, wszyscy tak samo zginiecie” (Łk 13, 4-5).

 

Nawróć się, Francjo – czyż nie widzisz znaków? Nawróć się, Europo – „bo stwardniało serce tego ludu, ich uszy stępiały i oczy swe zamknęli” (Mt 13, 15). Nawróć się, Polsko – która nieporównanie lepiej od wielu narodów tego świata znasz siłę niszczącego płomienia.

 

Kiedy leciała w dół iglica, było to jak upadek sztandaru na polu bitwy. Zazwyczaj kończyło to batalię i starcie zamieniało się w kapitulację albo rzeź. Zachód skapitulował już dawno i być może tylko czeka na rzeź – nie nam to wiedzieć, oceniać, osądzać. Ale nie wolno nam zamykać uszu i oczu na ewidentne ostrzeżenia. Katedrę Notre Dame budowano przez sto osiemdziesiąt lat, a unicestwienie jej (bo słychać, że niewiele da się uratować) zajęło dwie godziny. To samo może się stać z cywilizacją chrześcijańską, którą ta katedra przez osiem wieków symbolizowała. Rozpadnie się jak domek z kart, a jej odbudowa potrwa całe stulecia. O ile w ogóle dana jej zostanie druga szansa…

 

Jerzy Wolak

 


DATA: 2019-04-17 07:27
AUTOR: JERZY WOLAK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
33
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A w Jerozolimie tego samego dnia płonął meczet
ponad 1 rok temu / trooper
 
Spieszmy się modlić w katedrach i kościołach, by w przyszłości nie wyludniły się i nie podzieliły losu katedry Notre Dame w zaludnionym Paryżu. Kto walczy z Bogiem, kto dwom panom służy, kto sprzedał swoją duszę i kto zdejmuje krzyże ze ścian, z przestrzeni publicznej, ten zatraca swoją wieczność, ale i doczesność, ponieważ buntownikom szatan odbiera wszystko, dobre imię i dobra materialne. Wierny Bóg nie błogosławi zdrajcom, ale ich nie porzuca. Francja pozbyła Jezusa Chrystusa, porzuciła Matkę Bożą i zaprosiła szatana - w hordach Islamistów. Teraz Pan dopuści, by bieda rozgościła się we Francji i obcy kapitał z niej ucieknie przed losem, jaki spotkał najpiękniejszą świątynię Francji, jej arcydzieło, warte tyle co minimum kilkaset wieży Eiffla. Kapitał policzy, a analitycy potwierdzą, że to kraj zbyt dużego ryzyka by w nim zostać. Dobrobyt nie wyszedł Francuzom na dobre, więc może bieda będzie lepsza, od dobrobytu. Króluj nam Chryste!
ponad 1 rok temu / ry.janszarmach3
 
Odbudują świątynie, ale mam obawy, że powstanie tam centrum ekumeniczne coś na kształt świątyni globalnego pokoju i pojednania wszystkich religii.
ponad 1 rok temu / ODbudują
 
Nawróć się, Francjo ? czyż nie widzisz znaków?
ponad 1 rok temu / andrzej
 
Upadek płonącej wieży katedry symboliczny upadek sztandaru a potem klęska. No ładna perspektywa. Tylko czy my musimy musimy i musimy ciągle pchać się w ta klęskę ? Może czas przemyśleć wszystko i wybrać drogę dla nas dla NAS a nie dla innych dobra i właściwą. Francja pogrąża się upada itd Europa podobnie czy my musimy razem z nimi upadać? Z jakiej racji? Co nas łączy z nimi ? Niemcy zawsze nas atakowali, Francja Anglia zawsze nas zdradzały i sprzedawały więc co nas z nimi łączy ? Geografia chyba tylko bo kultura już nie a interesy nigdy nie łączyły. Wiem! Teraz to łączą nas z nimi tylko nasze elity tak bardzo w nich zapatrzone.
ponad 1 rok temu / marek
 
Przypadek? Dżihad? Czy sami Żabojedzi? Ciekawe czy prawda ujrzy światło dzienne.
ponad 1 rok temu / agricola
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.