DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Specminister od obrony terytorialnej. Resort zasilił miłośnik Kresów i Żołnierzy Wyklętych

Specminister od obrony terytorialnej. Resort zasilił miłośnik Kresów i Żołnierzy Wyklętych
fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

Poseł Michał Dworczyk, zajmujący się głównie sprawami Polaków na Wschodzie, objął stanowisko wiceministra obrony narodowej. Jego zadaniem ma być budowa Wojsk Obrony Terytorialnej – twierdzi „Rzeczpospolita”. Nowa formacja ma odwoływać się do tradycji „Żołnierzy Wyklętych”. Ta tematyka posłowi także nie jest obca.

 

Michał Dworczyk poseł PiS, zrezygnował z funkcji przewodniczącego Komisji Łączności z Polakami za Granicą, a od kilku miesięcy jest członkiem sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Teraz parlamentarzysta trafił do resortu obrony narodowej, w którym ma trzymać pieczę nad budową Wojsk Obrony Terytorialnej (w randze sekretarza stanu).

 

Michał Dworczyk dotąd w Sejmie zajmował się głównie sprawami Polaków przebywających za granicą, głównie na Wschodzie. Pracował nad zmianami ustawy o Karcie Polaka, nad wprowadzeniem nowego odznaczenia „Krzyża Wschodniego”, którym honorowane są osoby, które w latach 1937–1959 wspierały Polaków na Kresach I i II Rzeczypospolitej. Wcześniej m.in. organizował projekty edukacyjno-historyczne dotyczące poszukiwania miejsc pochówków żołnierzy poległych w 1939 roku w okolicach Lwowa oraz był współorganizatorem biegu „Tropem Wilczym”. To doświadczenie może być przydatne w pracy z formacją, która ma odwoływać się do tradycji Żołnierzy Wyklętych.

 

Organizacja WOT nabiera tempa. Wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki zapewnił, że nowa formacja w co najmniej w 95 proc. zostanie uzbrojona w sprzęt produkowany w Polsce. To spore wyzwanie, ale opłacalne. - Opłaca się z punktu widzenia gospodarki inwestować w obronę terytorialną, bo to będą pieniądze, które później wrócą do budżetu w postaci podatków, danin pośrednich – dodał Kownacki.

 

Wiceminister zaznaczył też, że w „planie Morawieckiego” przewidziano do 2020 roku zwiększenie wydatków na obronę do 2,2 proc. PKB, a do 2030 roku - do 2,5 proc. PKB. Jak zauważył, przy wzroście wydatków na obronność Rosji do 3 proc. PKB, było to „rzeczywiste minimum, które pozwoliłoby na zwiększenie polskiej armii do 150-200 tys.”.

 

Źródło: „Rzeczpospolita”, rmf24.pl

MA


DATA: 2017-03-01 11:30
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo! Tak jak już pisałem wcześniej, że miałem nadzieję, że WOT będzie się odwoływać do NSZ, tak będzie! Dziękuję! Młodzi muszą uczyć się walczyć - to po pierwsze, po drugie - w lasach walczyć, stosować zasadzki, po trzecie - walczyć w miastach, bo tam takie jednostki mogą umiejętnościami dorównać albo przewyższyć (w przypadku planu obrony) regularną armię. Nie będzie zatem to żadna rzeź, jak mogą niektórzy sugerować. Chyba że rzeź wroga! Z czasem, mam nadzieję również, WOT w razie zmiany władzy będzie partyzantką antysocjalistyczną. Bo gdyby np. Razem wygrała wybory, trzeba będzie odbijać z czerwonych rąk każdy urząd.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Jedyną tradycją, którą Macierewicz i spółka przekują w czyn to będzie wymordowanie tysięcy niewinnych, szlachetnych i naiwnych młodych ludzi. Dają im kije do rąk i każą walczyć z rosyjskim specnazem.
ponad 3 lata temu / Anna
 
To raczej "amatorska formacja partyzancka" i to tez nie do konca bo partyzanci mieli caly czas bron pod reka a z tego co sie dowiadujemy bron WOT ma byc trzymana w specjalnych magazynach i dopiero w czasie konfliktu wydawana!Chore!Druga sprawa czym jest owa "tradycja Żołnierzy Wyklętych"?Czy to ze walczyli w beznadziejnej sprawie i wiekszosc ich pozabijano?Kwestie dowodztwa pomijam bo jest oczywiste ze generalow od prawdziwej wojny nie mamy a tylko takich co potrafia wojowac o awanse.Formacja na miare mozliwosci i pragnien "dobrej zmiany".
ponad 3 lata temu / Marcin
 
Minister od Hezbollahu?
ponad 3 lata temu / Center for Strategic and Budgetary Assesments
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.