DZIŚ JEST:   22   WRZEŚNIA   2019 r.

XXV Niedziela zwykła
Św. Maurycego z Towarzyszami
Św. Tomasza z Villanueva
 
 
 
 

Specjalny zespół parlamentarny zajmie się reprywatyzacją. Środowiska ziemiańskie liczą na posłów

Specjalny zespół parlamentarny zajmie się reprywatyzacją. Środowiska ziemiańskie liczą na posłów
Muzeum Architektury Drewnianej w Suchej. Modrzewiowy klasycystyczny dwor Cieszkowskich. Fot. Krzysztof Wojciechowski/FORUM

Pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych miało miejsce 14 stycznia. Zespół powstał z inicjatywy Posłów Klubu Kukiz'15 w porozumieniu z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. W jego skład weszło 21 posłów i dwóch senatorów: Jan Żaryn oraz Jan Maria Jackowski.


„Zespół będzie forum do dyskusji nad skutkami braku uregulowań prawnych dotyczących własności. Będzie pomagał w stworzeniu politycznego klimatu dla przemian i uchwalenia ustawy o restytucji mienia. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego deklaruje wsparcie dla Zespołu” – czytamy na stronie PTZ.

 

- Od lat współpracowałem z Towarzystwem - przyznaje przewodniczący zespołu dr Bartosz Józwiak, poseł klubu Kukiz'15. Przypomina, że choć upłynęło ponad ćwierć wieku od zmiany ustroju, Polska jako jedyny kraj w naszym regionie nie uregulowała skutków zagarnięcia przez komunistyczne władze mienia na mocy dekretów z lat 40.

 

Jak czytamy w materiałach PTZ „Przeprowadzona wówczas bez odszkodowania nacjonalizacja była aktem nielegalnym, sprzecznym zarówno z prawem krajowym, jak i międzynarodowym. Prawo do posiadania własności prywatnej – podstawowe i niezbywalne prawo ludzkie – nie jest w Polsce przestrzegane”.

 

Na horyzoncie można dostrzec pierwsze zmiany. – Już konsultowano z nami projekt uregulowań, które mają wstrzymać sprzedaż ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnej. W wielu przypadkach to ziemia zabrana po wojnie ich prawowitym właścicielom –  powiedział „Rzeczpospolitej” Piotr Łoś z zarządu Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

 

Z danych Towarzystwa wynika, że przed 1939 r. w Polsce było ok. 20 tys. pałaców i dworów. Po wojnie wszystkie odebrano właścicielom. Do dzisiaj zachowało się ok. 2,7 tys. parterowych dworów. Z tego ok. 2 tys. jest zdewastowanych. Zaledwie ok. 180 należy do osób prywatnych, w tym tylko 60 do potomków właścicieli.

 

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”/ ziemianie.org.pl

luk

 

 

 


DATA: 2016-01-27 08:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O dramatycznej sytuacji prawdziwych właścicieli spółdzielni mieszkaniowych, nikt nawet nie wspomni. Budynki postawiono na gruncie, którego właścicielem nie jest spółdzielnia! Obiekty stoją na kradzionym i niedługo do drzwi zapuka właściciel lub spadkobierca. I wierzcie mi, nie będzie litości.
ponad 3 lata temu / Iwona Możejko
 
Mimo ,ze były juz 2 poważne propozycje warto poprzeć tą ostatnią bo prawdą jest ,ze Polska jest jedynym krajem dawnych " demoludów " ,który tej sprawy nie rozwiązał . Biorąc pod uwagę czas ,który ucieka konieczne jest po : - pierwsze unieważnienie dekretów Pkwn - po drugie ustalenie % odszkodowania Wydaje mi się ,ze Twarzystwo Ziemiańskie powinno wziąć w tym momencie odpowiedni zespół adwokacki ,żeby poprowadzić wspólne postępowaniem. Przyjacielskie rozmowy w tej sytuacji prowadzą do nikąd .
ponad 3 lata temu / Lublinianin
 
Ja na nich nie liczę, w tym zespole nie ma Jarosława Kaczyńskiego, kolejne OBRZYDLIWE OSZUSTWO i MYDLENIE OCZU.
ponad 3 lata temu / Ziemianin
 
W końcu się wzięli do pracy wolnorynkowcy. Wolność! Własność! Sprawiedliwość! Należy oddać wszystko, co komuna zagrabiła, a jeżeli to niemożliwe, należy wycenić majątek lub ziemię po najkorzystniejszym dla okradzionych kursie.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Inicjatywa może i chwalebna, ale nic nie da. Było i jest wiele różnych zespołów parlamentarnych np: szachowy, tenisa i łuszczycy. Ale przechodząc do meritum sprawy dzisiaj u samodzielnej władzy jest PiS który jest kategorycznie przeciwny reprywatyzacji co udowodnił na jesieni 2014 r. Jarosław Kaczyński w ordynarny i skandaliczny sposób atakując Marcina Zamoyskiego przy wyborach samorządowych. Cała akcja z zespołem jak i sprawa sprzedaży ziemi jest zwykłym myśleniem oczu ludziom.
ponad 3 lata temu / Ziemianin
 
Dlaczego nikt nie wspomina o zagrabieniu przez PRL lasów i polan należących do Górali w Tatrach i ziemi w innych Regionach Polski? Reprywatyzacja najbardziej uzasadniona! Rolnicy ( Gazdowie, Chłopi)też padli ofiarą grabieży gruntów,nie tylko ziemiaństwo i należy uwzględnić ich interesy przy tworzonej ustawie reprywatyzacyjnej.
ponad 3 lata temu / Tadeusz Skorupa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.