DZIŚ JEST:   23   MAJA   2019 r.

Św. Leoncjusza, biskupa
 
 
 
 

Specjalny zespół parlamentarny zajmie się reprywatyzacją. Środowiska ziemiańskie liczą na posłów

Specjalny zespół parlamentarny zajmie się reprywatyzacją. Środowiska ziemiańskie liczą na posłów
Muzeum Architektury Drewnianej w Suchej. Modrzewiowy klasycystyczny dwor Cieszkowskich. Fot. Krzysztof Wojciechowski/FORUM

Pierwsze posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Uregulowania Stosunków Własnościowych miało miejsce 14 stycznia. Zespół powstał z inicjatywy Posłów Klubu Kukiz'15 w porozumieniu z Zarządem Głównym Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego. W jego skład weszło 21 posłów i dwóch senatorów: Jan Żaryn oraz Jan Maria Jackowski.


„Zespół będzie forum do dyskusji nad skutkami braku uregulowań prawnych dotyczących własności. Będzie pomagał w stworzeniu politycznego klimatu dla przemian i uchwalenia ustawy o restytucji mienia. Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego deklaruje wsparcie dla Zespołu” – czytamy na stronie PTZ.

 

- Od lat współpracowałem z Towarzystwem - przyznaje przewodniczący zespołu dr Bartosz Józwiak, poseł klubu Kukiz'15. Przypomina, że choć upłynęło ponad ćwierć wieku od zmiany ustroju, Polska jako jedyny kraj w naszym regionie nie uregulowała skutków zagarnięcia przez komunistyczne władze mienia na mocy dekretów z lat 40.

 

Jak czytamy w materiałach PTZ „Przeprowadzona wówczas bez odszkodowania nacjonalizacja była aktem nielegalnym, sprzecznym zarówno z prawem krajowym, jak i międzynarodowym. Prawo do posiadania własności prywatnej – podstawowe i niezbywalne prawo ludzkie – nie jest w Polsce przestrzegane”.

 

Na horyzoncie można dostrzec pierwsze zmiany. – Już konsultowano z nami projekt uregulowań, które mają wstrzymać sprzedaż ziemi z zasobów Agencji Nieruchomości Rolnej. W wielu przypadkach to ziemia zabrana po wojnie ich prawowitym właścicielom –  powiedział „Rzeczpospolitej” Piotr Łoś z zarządu Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego.

 

Z danych Towarzystwa wynika, że przed 1939 r. w Polsce było ok. 20 tys. pałaców i dworów. Po wojnie wszystkie odebrano właścicielom. Do dzisiaj zachowało się ok. 2,7 tys. parterowych dworów. Z tego ok. 2 tys. jest zdewastowanych. Zaledwie ok. 180 należy do osób prywatnych, w tym tylko 60 do potomków właścicieli.

 

 

 

Źródło: „Rzeczpospolita”/ ziemianie.org.pl

luk

 

 

 


DATA: 2016-01-27 08:17
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

O dramatycznej sytuacji prawdziwych właścicieli spółdzielni mieszkaniowych, nikt nawet nie wspomni. Budynki postawiono na gruncie, którego właścicielem nie jest spółdzielnia! Obiekty stoją na kradzionym i niedługo do drzwi zapuka właściciel lub spadkobierca. I wierzcie mi, nie będzie litości.
ponad 3 lata temu / Iwona Możejko
 
Mimo ,ze były juz 2 poważne propozycje warto poprzeć tą ostatnią bo prawdą jest ,ze Polska jest jedynym krajem dawnych " demoludów " ,który tej sprawy nie rozwiązał . Biorąc pod uwagę czas ,który ucieka konieczne jest po : - pierwsze unieważnienie dekretów Pkwn - po drugie ustalenie % odszkodowania Wydaje mi się ,ze Twarzystwo Ziemiańskie powinno wziąć w tym momencie odpowiedni zespół adwokacki ,żeby poprowadzić wspólne postępowaniem. Przyjacielskie rozmowy w tej sytuacji prowadzą do nikąd .
ponad 3 lata temu / Lublinianin
 
Ja na nich nie liczę, w tym zespole nie ma Jarosława Kaczyńskiego, kolejne OBRZYDLIWE OSZUSTWO i MYDLENIE OCZU.
ponad 3 lata temu / Ziemianin
 
W końcu się wzięli do pracy wolnorynkowcy. Wolność! Własność! Sprawiedliwość! Należy oddać wszystko, co komuna zagrabiła, a jeżeli to niemożliwe, należy wycenić majątek lub ziemię po najkorzystniejszym dla okradzionych kursie.
ponad 3 lata temu / Wolnościowiec
 
Inicjatywa może i chwalebna, ale nic nie da. Było i jest wiele różnych zespołów parlamentarnych np: szachowy, tenisa i łuszczycy. Ale przechodząc do meritum sprawy dzisiaj u samodzielnej władzy jest PiS który jest kategorycznie przeciwny reprywatyzacji co udowodnił na jesieni 2014 r. Jarosław Kaczyński w ordynarny i skandaliczny sposób atakując Marcina Zamoyskiego przy wyborach samorządowych. Cała akcja z zespołem jak i sprawa sprzedaży ziemi jest zwykłym myśleniem oczu ludziom.
ponad 3 lata temu / Ziemianin
 
Dlaczego nikt nie wspomina o zagrabieniu przez PRL lasów i polan należących do Górali w Tatrach i ziemi w innych Regionach Polski? Reprywatyzacja najbardziej uzasadniona! Rolnicy ( Gazdowie, Chłopi)też padli ofiarą grabieży gruntów,nie tylko ziemiaństwo i należy uwzględnić ich interesy przy tworzonej ustawie reprywatyzacyjnej.
ponad 3 lata temu / Tadeusz Skorupa
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "40833"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.