DZIŚ JEST:   12   LIPCA   2020 r.

XV Niedziela zwykła
Św. Brunona Bonifacego z Kwerfurtu
Św. Jana Gwalberta, opata
 
 
 
 

Specjalne uprawnienia dla kapelanów morskich. Mogą rozgrzeszać także z aborcji

Specjalne uprawnienia dla kapelanów morskich. Mogą rozgrzeszać także z aborcji
Fot. Pixabay

Papież Franciszek przyznał kapelanom służącym ludziom morza, specjalne pozwolenie na udzielenie rozgrzeszenia za grzechy, które zwykle wymagałyby interwencji biskupa lub samego Watykanu – na przykład wiążące się z zabiciem dziecka poczętego.

 

 

- Chcę powiedzieć coś o pokoju serca – mówił biskup Rzymu w czwartek 27 czerwca podczas spotkania z kapelanami i wolontariuszami Apostolstwa Morza, pracującymi w portach europejskich.

- Wielu marynarzy przybywa do kapelanów z problemami sumienia, które sprawiają, że bardzo cierpią, ponieważ nigdy nie mieli okazji się nimi zająć. W takich sytuacjach, z dala od domu oraz ich krajów, w tych sytuacjach, które opisaliśmy wyżej, być może dialog z kapelanem otworzy horyzont nadziei – mówił papież.

 

Bądź miłosierny. Bądź miłosierny – apelował Franciszek. – Aby ci pomóc w świadczeniu miłosierdzia przyznaję wszystkim kapelanom morskim te same uprawnienia, jakich udzieliłem misjonarzom miłosierdzia, byście mogli pomóc wielu sercom znaleźć wewnętrzny spokój – dodał.

„Misjonarze miłosierdzia” byli kapłanami wybranymi przez Watykan na Rok Miłosierdzia 2015–2016, by zachęcać katolików do odkrycia na nowo łaski Bożego przebaczenia, w tym sakramentu pojednania.

 

W późniejszym zezwoleniu udzielonym wszystkim kapłanom Franciszek przyznał im władzę udzielania rozgrzeszania penitentom, którzy żałowali z powodu zabicia dziecka nienarodzonego lub wzięcia jakiegokolwiek udziału w tym haniebnym procederze. Upoważnił ich również do zniesienia niektórych kar nałożonych przez prawo kanoniczne.

 

Za pośrednictwem kapelanów i wolontariuszy Apostolstwa Morza Kościół katolicki udziela wsparcia i pocieszenia grupie robotników na co dzień stojących w obliczu stałego zagrożenia i częstego wyzysku – podkreślił Franciszek.

 

Marynarze i rybacy dostarczając towary, na których ludzie polegają każdego dnia, stoją w obliczu niebezpieczeństw związanych z morskimi sztormami i piractwem, długimi rozłąkami z rodziną i trudnymi warunkami zazwyczaj nisko płatnej pracy – kontynuował papież.

Bez żeglarzy globalna gospodarka zatrzymałaby się, zaś bez rybaków wiele części świata głodowałoby – przypomniał.

 

Rozłąka i znaczny dystans od domu nie są jedynymi trudnościami, z którymi mierzą się marynarze. Narażani są także na „haniebne doświadczenia nadużyć i niesprawiedliwości”, w tym handel ludźmi oraz pracę przymusową. Czasami nie otrzymują zapłaty za swój trud. Muszą zmagać się z zagrożeniami natury – sztormami i huraganami – ale także stawiać czoła zagrożeniom ludzkim, takim jak piractwo czy ataki terrorystyczne.

 

Zbyt często przekraczają oceany i morza świata, lądując w portach, gdzie nie zawsze są mile widziani – mówił papież.

 

Jednak Apostolstwo Morza i centra Stella Maris w około 300 portach na całym świecie przynoszą ludzką życzliwość, wsparcie materialne i Ewangelię – przypominał biskup Rzymu. – Dzięki współczuciu i dyskrecji dajecie im szansę otwarcia serc. To pierwsza i najcenniejsza usługa, jaką świadczycie, przede wszystkim dla tych, którzy mają niewiele podobnych możliwości – tłumaczył.

 

Jak zaznaczył Franciszek, „słuchanie może wtedy prowadzić do działania”, zarówno dla duchowego uzdrowienia, jak i na rzecz obrony praw robotników, którzy często są „niewidzialni” dla większości społeczeństwa.

 

Obecność kapelanów i wolontariuszy w portach na całym świecie jest „znakiem Bożego ojcostwa i faktem, że w jego oczach wszyscy jesteśmy dziećmi, braćmi i siostrami” – konstatował papież.

 

 

Źródło: cruxnow.com.

AS

 

 

 

 


DATA: 2019-06-29 09:25
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

To wytyczne dla marynarzy w ciąży zapłodnionych przez banderę.
ponad 1 rok temu / DNA
 
Jest w tym pewna racja, w starożytności dzelono ludzi na żywych, umarłych i marynarzy.
ponad 1 rok temu / nieobywatel
 
Spowiedź to spotkanie z Jezusem Miłosiernym, kto by nie chciał spotkać Jezusa? Kto by nie chciał przebaczenia. Nawet dla jednego szczerze nawróconego marynarza warto.....
ponad 1 rok temu / Mkultra
 
statek sam sobie sterem
ponad 1 rok temu / axe
 
Jeśli ktoś dokonał aborcji na lądzie i wypłynął, to życie bez łaski uświęcającej jest jego wolą. Nie może tu być mowy o żalu.
ponad 1 rok temu / Jan
 
A co, aborcji dokonywano na pełnym morzu i gdy statek tonie, że nie można z tym iść gdy jest się na lądzie? To może: po co w ogóle chodzić do spowiedzi? Wchodzi się na statek i obligatoryjnie wszyscy otrzymują rozgrzeszenie.
ponad 1 rok temu / ma
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.