DZIŚ JEST:   16   SIERPNIA   2018 r.

Św. Stefana, króla
Św. Rocha
 
 
 
 

Specjalne prawo dla imigrantów z Ukrainy? Rząd chce ułatwić im osiedlanie się na stałe w Polsce

Specjalne prawo dla imigrantów z Ukrainy? Rząd chce ułatwić im osiedlanie się na stałe w Polsce
Zdjęcie ilustracyjne. fot.REUTERS/Valentyn Ogirenko/Forum

Prawdopodobnie już niedługo Polska stanie się najbardziej liberalnym krajem w kwestii polityki migracyjnej. Rząd przygotowuje zmiany w ustawie o cudzoziemcach oraz w ustawie o rynku pracy, w wyniku których nawet ćwierć miliona przebywających w Polsce imigrantów z Ukrainy, Rosji, Białorusi etc. na dużo łatwiejszych warunkach niż dotychczas będzie mogło uzyskać prawo stałego pobytu.

 

Propozycja przygotowywana przez Zjednoczoną Prawicę zakłada, że „po dwóch i pół roku zatrudnienia na podstawie zezwolenia na pobyt i pracę, imigrant będzie mógł wystąpić o udzielenie zgody na pobyt stały”. To jednak nie wszystkie udogodnienia, jakie partia rządząca planuje nadać imigrantom. „Już po roku pracy na zezwoleniu (imigrant – red.) będzie mógł sprowadzić najbliższą rodzinę, której członkowie także otrzymają możliwość pracy w Polsce”, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Autorzy zmian podkreślają, że ich „oferta” nie będzie skierowana do wszystkich imigrantów, ale jedynie do tych, którzy „mogą być zatrudnieni w Polsce w oparciu o oświadczenia”. Jednocześnie będą musieli oni podjąć pracę w „kluczowych dla Polski zawodach”, których lista niedługo zostanie opublikowana przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. „Zmiany mają na celu wprowadzenie ułatwień dla osiedlania się w Polsce obywateli państw bliskich kulturowo, którzy posiadają kwalifikacje w zawodach pożądanych dla polskiej gospodarki” – napisano w projekcie.

 

W ocenie ekspertów zmiany planowane przez polski rząd to w rzeczywistości „coś w rodzaju amerykańskiej zielonej karty”, które powinny w pewnym stopniu ustabilizować „migracyjną huśtawkę”, jaką od kilku lat obserwujemy w Polsce. Ponadto „liberalizacja zasad stałego pobytu i sprowadzania rodzin wpisuje się w trend wypełniania luk na polskim rynku pracy, które zwiększają się z powodu starzenia się społeczeństwa”.

 

„Jeśli weźmiemy pod uwagę, że rocznie przebywa w Polsce od pół miliona do miliona Ukraińców, to potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z takich możliwości może być od 200 do 400 tys. imigrantów znad Dniepru. Oczywiście nie wszyscy się do tego mogą kwalifikować”, zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

TK


DATA: 2018-07-17 12:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Patrząc tylko na naszą polską historię, można mieć przypuszczenie graniczące z pewnością, że Ukraińcy tak samo dobrze mogą nam podrzynać jak islamisci
1 dzień temu / Anak
 
Nie udaje się zniszczyć Polaków z zachodu i południa, to zalejemy ich od wschodu, pomieszamy w głowach, wybełtamy z innymi nacjami. Tym sposobem stracą tożsamość i korzenie. Zapomną o grobach poległych za Ojczyznę, zapomną o swojej historii, zapomną o zasadach i tradycji, zapomną o przodkach i bohaterach narodowych. Rodziny zaczną się rozlatywać bo nie będzie miało co ich łączyć. Potem ten bełt ludzki pomieszamy i zamienimy w tępych niewolników. Pozdrawiam. Wasz Właściciel
1 dzień temu / własciciel
 
jestem za ułatwieniami ,a szczególnie tych którzy posiadają korzenie Polskie. Karta Polaka to lipa moim zdanie nie trafiona do końca,jak zaznaczono m.in. znajomość języka Polskiego.Mój brat mieszka na Ukrainie,ma 78 lat. ojciec ,dziadek pochowani w Polsce . Ja mieszkam w Nysie 62 lata,i co bratu nie przysługuję przyznanie karty Polaka bez egzaminów fikcyjnych?Które kupują Ukraińcy .
3 dni temu / doskonały pomysł ,Kulturowo,Chrzescijanie,wykształceni,pracowici ,jestem za ułatwiawiem stalego poby
 
Jak dostaną polskie obywatelstwo to wyjadą do Niemiec i będą psuć nam opinię.
5 dni temu / Konrad
 
Do 4 dni temu / Anonim, a mało to było alternatyw? KNP, KORWiN/Wolność, Stonoga, Zmiana, nawet i Kukiz 15, wszystko byłoby lepsze od tego pro-chachłackiego POPiSu. Rację miał Pan Zbigniew Stona całkowitą.
5 dni temu / Chachłaki Won z Polski
 
Panie Juda apage satanas nie robisz pan nic dobrego dla POLSKI już czas odejść w niesławie a na pewno zacząć robić dobro dla polaków a nie żydów ,upadlińców ,hindu ,i murzynów.Co z obniżką podatków cenami gazu ,energi ,wody .czemu polaką w kraju ma się żle żyć .czemu zamiast upadlińcom nie pomagać tylko polakomw kraju i za obecnymi granicami .
7 dni temu / pol
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.