DZIŚ JEST:   26   MARCA   2019 r.

Św. Dyzmasa (Dobrego Łotra)
Św. Małgorzaty Clitherow
 
 
 
 

Specjalne prawo dla imigrantów z Ukrainy? Rząd chce ułatwić im osiedlanie się na stałe w Polsce

Specjalne prawo dla imigrantów z Ukrainy? Rząd chce ułatwić im osiedlanie się na stałe w Polsce
Zdjęcie ilustracyjne. fot.REUTERS/Valentyn Ogirenko/Forum

Prawdopodobnie już niedługo Polska stanie się najbardziej liberalnym krajem w kwestii polityki migracyjnej. Rząd przygotowuje zmiany w ustawie o cudzoziemcach oraz w ustawie o rynku pracy, w wyniku których nawet ćwierć miliona przebywających w Polsce imigrantów z Ukrainy, Rosji, Białorusi etc. na dużo łatwiejszych warunkach niż dotychczas będzie mogło uzyskać prawo stałego pobytu.

 

Propozycja przygotowywana przez Zjednoczoną Prawicę zakłada, że „po dwóch i pół roku zatrudnienia na podstawie zezwolenia na pobyt i pracę, imigrant będzie mógł wystąpić o udzielenie zgody na pobyt stały”. To jednak nie wszystkie udogodnienia, jakie partia rządząca planuje nadać imigrantom. „Już po roku pracy na zezwoleniu (imigrant – red.) będzie mógł sprowadzić najbliższą rodzinę, której członkowie także otrzymają możliwość pracy w Polsce”, informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Autorzy zmian podkreślają, że ich „oferta” nie będzie skierowana do wszystkich imigrantów, ale jedynie do tych, którzy „mogą być zatrudnieni w Polsce w oparciu o oświadczenia”. Jednocześnie będą musieli oni podjąć pracę w „kluczowych dla Polski zawodach”, których lista niedługo zostanie opublikowana przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. „Zmiany mają na celu wprowadzenie ułatwień dla osiedlania się w Polsce obywateli państw bliskich kulturowo, którzy posiadają kwalifikacje w zawodach pożądanych dla polskiej gospodarki” – napisano w projekcie.

 

W ocenie ekspertów zmiany planowane przez polski rząd to w rzeczywistości „coś w rodzaju amerykańskiej zielonej karty”, które powinny w pewnym stopniu ustabilizować „migracyjną huśtawkę”, jaką od kilku lat obserwujemy w Polsce. Ponadto „liberalizacja zasad stałego pobytu i sprowadzania rodzin wpisuje się w trend wypełniania luk na polskim rynku pracy, które zwiększają się z powodu starzenia się społeczeństwa”.

 

„Jeśli weźmiemy pod uwagę, że rocznie przebywa w Polsce od pół miliona do miliona Ukraińców, to potencjalnie zainteresowanych skorzystaniem z takich możliwości może być od 200 do 400 tys. imigrantów znad Dniepru. Oczywiście nie wszyscy się do tego mogą kwalifikować”, zauważa „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Źródło: gazetaprawna.pl

TK


DATA: 2018-07-17 12:21
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
6
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ze smutkiem to mówię, ale przez tych pachołków Waszyngtonu i Tel Awiwu, w naszym kraju jeszcze poleje się krew... Sprowadzili nam tutaj 3 mln ludzi z piątej kolumny. Zwąchają się z RAŚ-ami i podobnymi ruchami i będzie Jugosławia w Polsce.
6 miesięcy temu / Ali
 
PiS to zdrajcy. Zamiast prawa antyaborcyjnego dla Polaków to prawo stałego pobytu dla Ukrainców
6 miesięcy temu / Robert
 
Tylko najpierw trzeba ich spolonizować!
6 miesięcy temu / abc
 
@Tenaldin "Morawiecki mówi, że w Polsce brakuje rąk do pracy." Polecam wywiad z Dr Stanisławem Krajskim, jaki przeprowadził Tomasz Cukiernik, a który to wywiad ukazał się w miesięczniku "Opcja na prawo", 1/150 (2018), str. 113 - 123.
7 miesięcy temu / clixen
 
Obecnie w Polsce przebywa 3 miliony Ukraińców. B. minister MSZ Ukrainy określił, że oni dzierżą 3 miliony pik. Jeśli każdy przywiezie rodzinę po roku będzie ich 12 milionów, czyli blisko 1 / 3 populacji Polaków. Zatem prawica z prezydentem przewidują Banderostan zamiast Rzeczypospolitej Polskiej w wydaniu UPA. Ludobójstwo Polaków w latach 1939 - 1947 to preludium. Dalsze "przymilanie się" prawicy i A.Dudy prezydenta - rezydenta Ukrainy i Poroszenki, zagraża istnieniu Państwa Polskiego w myśl dekalogu Doncowa. To, że A. Duda mówi diasporze polskiej " nie wracajcie bo nie macie po co" i jednocześnie jest spolegliwy wobec Ukrainy świadczy, że podkopuje istnienie Polski. "Czuj Duch Polsko".
7 miesięcy temu / Syn Żołnierza Wojska Polskiego
 
Ale po co chcesz sprowadzać do lewackiej UE polskich zesłańców? Przecież im jest lepiej w Rosji, Kazachstanie czy na Białorusi bo tam nie ma demokracji. Dlaczego uważasz że lepiej im będzie w zgniłej lewackiej UE? Według prawicy dyktatura jest przecież lepsza niż demokracja.
7 miesięcy temu / ala wilk
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.