Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   23   MARCA   2019 r.

Św. Tyburcjusza z Mongrovejo
Św. Józefa Oriola
 
 
 
 

Spadkobiercy Jakuba Szeli. Wirus egalitaryzmu wciąż groźny [PRZEGLĄD TYGODNIA]


Zamieszanie wokół kilku przedstawicieli rodu Czartoryskich trwa. Jak zwykle przy takiej okazji, kiedy w mediach pojawia się arystokratyczne nazwisko, do boju ruszają zastępy internetowych (i nie tylko) mentalnych spadkobierców Jakuba Szeli.

Łukasz Karpiel zaprasza na PRZEGLĄD TYGODNIA!


DATA: 2018-04-23 08:14:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

A jak nie było demokracji to nie odbierano bogatym? Np. w ZSRS albo w III Rzeszy?
10 miesięcy temu / ala wilk
 
Boże! Daj nam pomazańca Twego, byśmy nie musieli cierpieć od szatańskiego socjalizmu i demokracji!!!
10 miesięcy temu / Wredny
 
do Iw. "Co więcej widać, ze w ustrojach, gdzie to "lud sprawuje władzę" prawdę i moralność ustala się większościowo, a nie w oparciu o rzeczywistość. To ma być ideał ustroju państwa?" Tak samo ustrój hierarchiczny z książętami czy różnym rodzajem szlachty nie będzie ideałem. Człowiek niestety ma tendencję do garnięcia pod siebie. Jak ma dużo, to chce mieć więcej i więcej. W ten sposób jedni robię się paniskami a drudzy niewolnikami. Moralności człowiek nie może ustalać dowolnie. Jeśli są przykazania, to należy się ich trzymać, hierarchia nie ma tu nic do dodania w sprawie moralności. Ludzkość przerabiała już różne ustroje i nic dobrego z żadnego z nich nie wynikło, więc o czym tu dyskutować. Hierarchia stawia jednych ludzi w opozycji do drugich, dzieli na lepszych i gorszych. Jakby się człowiek nie oglądnął to zadek zawsze z tyłu.
11 miesięcy temu / taki 1
 
@ trooper - Piszesz odnośnie zastępowania nowej patologii starą i bardziej uciążliwą. Nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie się starał przywracać pańszczyzny, choć na tamte czasy wcale nie była ona tak złą, jak ją dziś lewactwo maluje. To tak jak byśmy chcieli przywracać stan wiedzy medycznej do stanu z XVII wieku. Świadomość ekonomiczna znacznie od tego czasu wzrosła i dziś wiadomo, że feudalizm nie był systemem najwydolniejszym gospodarczo, tak jak wiemy, że lepiej operować pod narkozą, niż wsadzając pacjentowi cygaro w tyłek (proszę się nie śmiać, polecam "Stulecie chirurgów" Jürgena Thorwalda) Nasza wiedza się zmienia, wzbogaca. Ale jak słusznie napisała Eulalia nie mieszajmy faktów i nie wmawiajmy innym, że monarchia to powrót pańszczyzny, bo pańszczyzna byłą pewnego rodzaju rozwiązaniem gospodarczym, a nie ustrojowym. Monarchia nie jest związana z istnieniem pańszczyzny.
11 miesięcy temu / Iw
 
cd. A propos niewolnictwa, to właśnie ojcowie założyciele Stanów Zjednoczonych gorliwie bronili niewolnictwa i traktowali niewolników jak bydło, którym dysponowali bez możliwości sprzeciwu ze strony niewolników. Za bunt karali ciężkimi chłostami albo i śmiercią. Za pańszczyzny natomiast bunty zdarzały się, ale panowie byli bardziej skłonni do ustępstw na rzecz chłopów bo im się to OPŁACAŁO! To tzw. Wolny Świat był bastionem przeciwko zniesieniu niewolnictwa. Tak, tak Trooper! Co do piekła masz rację, i tam jest system hierarchiczny, dlatego, ze piekło jest tylko odwróceniem biegunów, ale zasady pozostają takie same jak w Niebie. I to jest najlepszy dowód na to, ze Pan Bóg nie akceptuje formy rządów republikańskich, skoro nawet zbuntowanemu aniołowi nie pozwolił na zmianę monarchii na demokrację.
11 miesięcy temu / Iw
 
@ Trooper - odnośnie pańszczyzny naprawdę Trooper poszukaj rzetelnych materiałów, bo pojemność komentarza nie pozwala mi na rozwinięcie tego wątku. Powiem tyle, że pańszczyzna była nie tyle niewolnictwem, co formą zapłaty za możliwość korzystania z ziemi właściciela, w ciągu roku chłop musiał pracować 104 dni w roku na rzecz pana, a w dzisiejszym świecie jest tak, że na państwo pracujesz 164 dni w roku, a dziś może i więcej. Poza tym chłopi wbrew temu, co się powszechnie mówi żyli w miarę dostatnio pod rządami panów, natomiast kiedy przyszły zabory i upadła pańszczyzna zaczął się głód i nędza dla chłopów. A więc to wcale nie pańszczyzna była głównym problemem dla chłopa. Tego jest zbyt wiele, żeby pisać. Powiem tyle, nawet jeśli pańszczyzna nie była systemem pozbawionym wad, to należy na nią patrzeć z punktu widzenia ówczesnej sytuacji ekonomicznej, a nie okiem dzisiejszego zlewaczałego świata. W każdym razie na pewno nie należy jej stawiać na równi z niewolnictwem.
11 miesięcy temu / Iw
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 93 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected]l. Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.