DZIŚ JEST:   01   GRUDNIA   2020 r.

Św. Edmunda Campion, męczennika
Św. Eligiusza, biskupa
 
 
 
 

Sowiecki pomnik zniknie z ulic miasta? Jest uchwała w warszawskiej radzie

Sowiecki pomnik zniknie z ulic miasta? Jest uchwała w warszawskiej radzie
fot.Grazyna Myslinska/FORUM

Los kontrowersyjnego pomnika tzw. polsko-radzieckiego braterstwa broni może zostać ostatecznie przesądzony. W warszawskiej Radzie Miasta przygotowano już projekt uchwały, odsyłający postument na Cmentarz Mauzoleum Armii Czerwonej.

 

Projekt autorstwa radnych Prawa i Sprawiedliwości już wpłynął do Rady Miasta. Jeśli zyska akceptację innych radnych, to pomnik Czterech Śpiących nie wróci już na ulice stolicy. Przez lata stał na warszawskiej Pradze, skąd został zabrany do renowacji.

 

W Warszawie temat Czterech Śpiących jednak powraca, bo nie brakuje osób domagających się jego powrotu na ulice Pragi. Na razie jednak wszystko zmierza do tego, by postument nigdy nie wrócił na miejsce, gdzie stał.

 

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby na następnej sesji Rady Warszawy, czyli 12 lutego, taką decyzję podjąć – mówi szef Klubu Radnych PiS Jarosław Krajewski, komentując sprawę przeniesienia pomnika w inne miejsce, np. na Cmentarz Mauzoleum Armii Czerwonej przy ul. Żwirki i Wigury.

 

Pomnik Czterech Śpiących to jedna z najbardziej znanych pomnikowych „pamiątek” po sowieckiej okupacji z ponad 300, których nie usunięto jeszcze z ulic polskich miast.


 

 

Źródło: rp.pl

ged


DATA: 2015-01-16 08:36
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Ku wyjaśnieniu niektórym burzycielem pomników,symboli walk ZSRR, na terenie Polski. Informuję, że takie pomniki stoją: w Wiedniu, Budapeszcie na główniejszych placach tych miast. Na nich są nie osunięte symbole ZSRR. Jakoś obywatelom tych krajów to nie przeszkadza.
ponad 5 lat temu / Kazimierz S
 
Do\'Leo". Tu widać niezrozumienie.Jak ktoś jest zarażony bolszewickim bakcylem niszczenia wszystkiego co świadczy o minionych czasach historycznych, to będzie to niszczył choćby ten symbol przedstawiał pewną wartość kunsztu włożonej myśli i pracy ludzkiej, a przecież nie uwłacza godności tym, którzy na co dzień się z nim spotykają. Uczmy się od innych narodów. Ja mówię o tym, że inne narody w odróżnieniu od Polski, gdzie pozbywano się pomników panowania carów w Kongresówce. U nas nie zachował się ani żaden car.Każdy pomnik jest symbolem jakichś faktów historycznych. Jest pewnego rodzaju zabytkiem epoki. Co na to konserwator? Milczy z obawy przed nagonką niektórych grup oraz rajców miejskich. Łączenie dwóch różnych ustrojów państwowych ma się nijak do mojej argumentacji. W ZSRR, mimo tak okrutnego ustroju tworzone przecież też wysoką kulturę. Literaturę, muzykę, film itp. Dlaczego to tak mocno uwiera niektórych Polaków. Czy ich życie prywatne na tym cierpi?
ponad 5 lat temu / Kazimierz S
 
Uczyniono nieodwracalną krzywdę. Zgwałcono nie tylko ciała ale i życie intelektualne. Jak można nie odróżniać Cara Aleksandra II od Lenina czy Stalina? Jak można nie odróżnić Rosji od ZSRR? Za cara w czasie pokoju tracono od kilkuset do 2 tysięcy ludzi. W czasie pokoju komuniści stracili około 80 milionów ludzi (najczęściej chłopów,nauczycieli,wojskowych,duchownych). Tu nie pomoże już chyba edukacja. Potrzebna farmacja. Spadek po żydokomunie.
ponad 5 lat temu / Leo
 
W centrum Helsinek,na placu przed katedrą stoi ogromny pomnik. Jeden z najokazalszych w mieście. Na postumencie - car Rosji, Aleksander II. Został postawiony w roku 1863, w czasie, gdy Finlandia była częścią imperium Rosji.I choć podobnie jak Polska,Finlandia po pierwszej wojnie powstała jako państwo niepodległe,pomnika nie zburzono. Pomnik"Czterech Śpiących" wrósł w architekturę placu, ma swój urok. Dlaczego nie może tam dalej trwać jako symbol i wyraz pewnej epoki. podobnie jak w Helsinkach? A stawianie nowych pomników w to miejsce, dla satysfakcji pewnej grupy. Dla osoby niewiele znaczącej w przemianach historycznych państwa- epizodyczne, jest wielkim nieporozumieniem oraz brakiem poczucie rzeczywistości historycznej. Bo być może następne pokolenia odczytają inaczej dzieje współczesne. I co wtedy, znów będą burzyć?
ponad 5 lat temu / Kazimierz S
 
"Dobry" poszedł a jeszcze "Lepszy" przyszedł. Koniec.
ponad 5 lat temu / Janosik
 
O tak. Nareszcie.
ponad 5 lat temu / Leo
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.