DZIŚ JEST:   22   LISTOPADA   2019 r.

Św. Cecylii, męczennicy
Św. Sawy
 
 
 
 

Sowiecki kolos i wszechnaiwny Zachód. Ciąg dalszy „Transformacji” Grzegorza Brauna

Sowiecki kolos i wszechnaiwny Zachód. Ciąg dalszy „Transformacji” Grzegorza Brauna
Kadr z filmu "Transformacja. Od Lenina do Putina" cz. IV, fot. Film Open Group

Kreml zbroi się na potęgę, myśląc o militarnej ekspansji, ale pod względem gospodarczym przędzie coraz bardziej cienko. Wtedy Stany Zjednoczone przekonują Arabię Saudyjską do rzucenia na rynek ogromnej ilości ropy naftowej, której cena w efekcie tego manewru leci na łeb i szyję. To dobija Związek Sowiecki. Kolejny raz w swojej historii musi się poddać i odegrać propagandowe przedstawienie pod hasłem „liberalizacji systemu”. Czy ta historia z połowy lat 80. minionego wieku czegoś nam nie przypomina?

 

Jesteśmy właśnie świadkami jak zegar dziejów porewolucyjnej Rosji zatacza kolejne koło. Moskwa izolowana sankcjami za zajęcie Krymu i hybrydową napaść na Ukrainę stara się odzyskać względy Zachodu. Jak już nie raz w przeszłości, jej gospodarcza kondycja zależy od sytuacji na rynku surowców, zwłaszcza ropy. Nie po raz pierwszy Saudowie wpędzają w gigantyczne kłopoty Rosję, której finansowe rezerwy topnieją niczym śnieg na wiosnę. Najnowsza, czwarta część filmowego dokumentu Grzegorza Brauna, pt. Transformacja. Od Lenina do Putina przypomina nam, że kiedyś już to przerabialiśmy.

Było to w latach 80., gdy Stany Zjednoczone w końcu podjęły rękawicę rzuconą przez Sowietów na polu wyścigu zbrojeń. W trakcie prezydentury Ronalda Reagana USA szybko niwelowały przewagę Moskwy w sprzęcie, mając po swej stronie atut supernowoczesnych technologii, których Rosjanie nie nadążali wykradać. Bezwzględny wyścig spowodował zadyszkę, a potem kompletną zapaść ZSRS. Kreml zapłacił za udział w tych zawodach totalnym kryzysem gospodarczym i w efekcie – podstawowymi brakami w zaopatrzeniu oraz powiększającym się społecznym niezadowoleniem. Gwoździem do trumny – oprócz cen ropy – okazał się wzrost kosztów obsługi zachodnich kredytów.


Jeszcze w pierwszej połowie dekady Anatolij Golicyn, szpieg, który na początku lat 60. przeszedł na stronę Zachodu, przewidział, że sowiecka Rosja przeprowadzi fasadową transformację systemową. Oczywiście po to, by wszystko pozostało po staremu. Liberalizacja objąć miała również kraje satelickie - Europę Środkową ze szczególnym uwzględnieniem Polski. Powrócić miała „Solidarność”, komuniści mieli podzielić się władzą ze związkowcami, przy aprobacie Kościoła – niezbędnego dla społecznego uwiarygodnienia takiego dealu.


A przecież kilka lat wcześniej, a więc w latach 70. nic nie zapowiadało takiego krachu moskiewskiego imperium i rozpadu całego bloku wschodniego. Sowieci z powodzeniem eksportowali w świat ideologię socjalistyczną. Rozciągali swoje wpływy coraz szerzej, na Afrykę, na Amerykę Łacińską, na Azję. Zgodnie z doktryną przypisywaną Helmutowi Sonnenfeldtowi, doradcy prezydentów Nixona i Forda, Amerykanie mieli pogodzić się z ekspansją komunistów oraz ich bezwzględnym panowaniem nad państwami Środkowej Europy. Biznesmeni zza oceanu kręcili z kremlowskimi gensekami wielkie biznesy. Opiniotwórcze kręgi Waszyngtonu i Nowego Jorku penetrowali moskiewscy agenci wpływu, często skutecznie w zarodku neutralizujący bardziej zdecydowane posunięcia wobec ZSRS. Z czasem coraz większą popularność zyskiwała utopijna koncepcja konwergencji, czyli stopniowego upodabniania się do siebie tak odległych od siebie ustrojów jak kapitalizm i socjalizm. Idea powstała w głowie jednego z sowieckich „naprawiaczy systemu”, Andrieja Sacharowa i zyskała popularność po obu stronach żelaznej kurtyny. Kreml miał więc rozwiązane ręce – w II połowie lat 70. na Zachodzie nie nawoływało się już do obalenia komunizmu.


Historia zmagań Związku Sowieckiego o panowanie nad światem układa się w cykl następujących po sobie i powtarzających się etapów. Mamy najpierw agresywną politykę obejmującą intensywną militaryzację, rysowanie planów zbrojnego podboju Zachodu, wyniszczające dla kraju i państwa zaciskanie pasa oraz zamordyzm w polityce wewnętrznej. Z czasem strukturalnie niewydolna gospodarka nie jest w stanie zapewnić mieszkańcom podstawowych dóbr, stąd konieczność kupowania ich za granicą, niejednokrotnie za cenę złota. Gdy państwo zbliża się już do krawędzi, znów trzeba przypomnieć sobie o międzynarodowym pokoju i… kredytach u kapitalistów. Odwilży międzynarodowej towarzyszy zazwyczaj liberalizacja wewnętrzna. Jak podkreśla w filmowym komentarzu reżyser, Sowieci zawsze mogą liczyć na dwa czynniki: wybitną sprawność własnych służb specjalnych i aparatu propagandy, a także bezgraniczną naiwność opinii publicznej oraz polityków w krajach „krwiożerczego kapitalizmu”.


Czwarta - równie znakomita jak poprzednie – część „Transformacji” obejmuje okres od lat 60. do czasów Gorbaczowa. Podobnie jak w pierwszych odcinkach cyklu, o genezie i dziejach systemu komunistycznego opowiadają m.in. Władimir Bukowski, Wiktor Suworow, Marek J. Chodakiewicz, Bogdan Musiał, S. Eugene Poteat i John Lenczowski. Począwszy od 5 lutego film będzie można zakupić za pośrednictwem strony producenta - ahaaa.pl


RoMTransformacja. Od Lenina do Putina. Część czwarta: Złoto, mięso, konwergencja i wyścigi na lawetach. Scen., reż. Grzegorz Braun, produkcja Robert Kaczmarek, Film Open Group 2015.

 

 


DATA: 2016-02-03 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@Marcin Banach Ty sie naucz czytac ze zrozumieniem ja pisalem o $$$ dla 3 Rzeszy wobec zupelnego braku pomocy dla kraju takiego jak Polska a podobno to USA zawdzieczamy ze Polska odzyskala niepodleglosc w 1918r.. USA stworzylo Polske biedna polske I futrowalo $$$ Hitlera kosztem zubazania wlasnego spoleczenstwa. Jednoczesnie ochranialo 3Rzesze przed placeniem reparacji wojennych wobec Francji I GB za 1 Wojne. Zastanow sie po co elity amerykanskie to robily? jaki mialy w tym interes Bo swoja ignorancja pokazujesz ze jestes bezmyslnym narzedziem w rekach propagandy Lenina do Rosji przywiezli wpociagu I finansowaly go elity europejskie I amerykanskie. Braun powinien zrobic film Transformacja od Rocefellera do Sorosa to by ludziom otwarlo oczy kto jest glownym manipulatorem w ostatnim 100leciu
ponad 3 lata temu / zly goblin
 
@A teraz Żydzi z Kremla nie rządzą ?!- Władimir Włądimirowicz utarł nosa góralom z synaju, bo wysługiwali się matyszką jak teraz amerykanami. Jak to zrobił?. Zdobył dysk z danymi fundacji podobnej do Batorego u nas, gdzie były zapiski kto od kogo bierze, i tak doszedł do władzy. Chcą go dobić, bo gospodarka nakazowo-rozdzielcza NIGDY nie wygra z kapitalistyczną, więc ma za swoje.
ponad 3 lata temu / DVD
 
@zly goblin Mam w nosie imperializm amerykański ale jeszcze bardziej w nosie mam imperializm rosyjski. Zrozumiałeś czy mam powtórzyć? "Polska nie dostała od USA złamanego dolara na odbudowę" - może przedstaw dlaczego" ha ha. Dla twojej informacji cały PRL był tylko tworem mającym zapewnić mięso armatnie, surowce i machiny wojenne do wojny z tzw. zachodem domyślasz się pewnie kto by sterował? Ten trolling antyamerykański jest prymitywny postaraj się lepiej.
ponad 3 lata temu / Marcin Banach
 
Do Niktoś. Nie bądź naiwny i ślepy na fakty. A teraz Żydzi z Kremla nie rządzą ?! Putin to ich najwierniejszy pobratymiec, pomocnik i sojusznik. Poza tym wysyła zaproszenia do Żydów z całego świata, aby zasiedlali Rosję. Polakom zaś szkodzi jak tylko może na każdym kroku.
ponad 3 lata temu / to oczywiste
 
Za wszystkim stoją nasi Bracia Starsi, którzy wtedy rządzili z Kremla a dzis rządzą z drugiej strony oceanu i robią na tym wszystkim zawsze dobry geszeft.
ponad 3 lata temu / Niktoś
 
Do kolejnego ignoranta: "Jak wyglądały Niemcy po 40 latach pax Americana a jak Polska po 40 latach pax Sovietica? " Lepiej zapytaj sie jak wygladaly Niemcy(republika weimarska)w roku 1924 a jak w 1939. I tak samo jak wygladala Polska w 1924 a jak w 1939. Za czyje pieniadze I pod czyja protekcja zbudowana 3 Rzesze ktora obrocila Polske pyl(polska nie dostala od USA zlamanego dolara na odbudowe). I dalej jadac tym torem jak zniszczone byly Niemcy zachodnie w 1945 a jak zniszczona byla Polska w 1945 z jakiego pulalapu startowaly te kraje I znowu kto futrowal po raz kolejny Niemcy $$$ I dal schronienie dziesiatka zbrodniazy by budwoac swoja przewage technologiczna? Dla USA I I II wojna swiatowa to byl czysty biznes. Poczytaj sobie o obligacjach USA w latach 20stych - gdzie te pieniadze "wyparowaly" I skad sie wzial kryzys lat 30tych - wtedy pieniadze byly oparte o zloto ktore zrabowano szarym amerykanom.. itd
ponad 3 lata temu / zly goblin
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.