DZIŚ JEST:   19   CZERWCA   2019 r.

Św. Gerwazego i Protazego
Św. Romualda, opata
 
 
 
 

Sowieccy żołnierze nie są już honorowymi obywatelami Kielc

Sowieccy żołnierze nie są już honorowymi obywatelami Kielc

Kieleccy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o wykreśleniu z grona honorowych obywateli Kielc 31 żołnierzy Armii Czerwonej. Wydarzenie ma charakter symboliczny, gdyż uchwałę przyjęto w czasie rozpoczynających się już w całej Polsce uroczystości związanych z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

Po przyjęciu przez radnych uchwały o usunięciu z grona honorowych obywateli Kielc 31 żołnierzy Armii Czerwonej, IPN podał w komunikacie: „Uchwała o pozbawieniu Honorowego Obywatelstwa Miasta Kielce żołnierzy Armii Czerwonej jest przywróceniem właściwych proporcji, również moralnych, i oddaniem hołdu tym wszystkim Polakom, którzy ginęli walcząc z Armią Czerwoną w obronie naszej Ojczyzny”.

 

Starania o pozbawienie czerwonoarmistów honorowego obywatelstwa Kielc trwały od wielu lat. Ostatnią głośną próbą dokonania tego był wniosek  złożony wiosną roku 2018 przez członków Stowarzyszenia Kieleccy Patrioci. Wówczas jednak władze miasta odpowiedziały, iż nie zajmą się usuwaniem czerwonoarmistów z listy honorowych obywateli przed wyborami samorządowymi. Twierdzili, że ich zdaniem byłoby to źle odebrane przez wyborców.

 

Kieleccy Patrioci złożyli więc ponownie wniosek po wyborach. „Jako Stowarzyszenie Kieleccy Patrioci uważamy, że miano honorowego obywatela naszego miasta nie należy się okupującym naszą ojczyznę sowietom …Nie istnieją żadne biogramy, które mogłyby w jakikolwiek sposób dowieść słuszność uhonorowania czerwonoarmistów”,  napisano we wniosku.

 

Wśród 31 czerwonoarmistów uhonorowanych w przedziale lat 1968-1980 obywatelstwem Kielc znaleźli się między innymi znani sowieccy oficerowie: generał Gieorgij Iwanow oraz generał Dmitrij Leluszenko, którzy zawzięcie zwalczali polskie podziemie niepodległościowe.

 

 

Adam Białous


DATA: 2019-02-22 13:42
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
3
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Polska wstaje z kolan? Bzdura! Tylko I RP była wolna i nie klękała przed byle kim. Niestety, od jej końca - rozbiorów, do dziś Polska nigdy nie była suwerenna. W 1918 odzyskała jedynie państwowość, lecz nie suwerenność /vide kto powołał Radę Regencyjną, a Piłsudski był podwójnym agentem, austriackim i brytyjskim. / Teraz klęczy przed USraelem. Państwo suwerenne i wolne nigdy nie pozwala tworzyć eksterytorialnych baz "przyjaznych" armii i zrywa wszelkie stosunki z "przyjaciół mi", którzy szkalują i plują mu kłamstwami w twarz.
3 miesiące temu / gość
 
Tereso, Polacy wyzwolili Kielce, prawdziwi Polacy!
3 miesiące temu / Kielce
 
To kto wyzwolił Kielce.? ???
3 miesiące temu / Teresa
 
Polska wstaje z kolan...
3 miesiące temu / Dx2ta
 
Przestrzeń publiczną należy oczyścić, gdyż musi być ona jasna. Nie można honorować najeźdźców, a jednocześnie być dumnym z przodków którzy bronili Ojczyzny.
3 miesiące temu / naxa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 
string(5) "66337"

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.