DZIŚ JEST:   14   LIPCA   2020 r.

Św. Kamila de Lellis
Bł. Hroznaty, męczennika
 
 
 
 

Sośnierz: w sprawie broni rząd traktuje nas jak obywateli drugiej kategorii

Sośnierz: w sprawie broni rząd traktuje nas jak obywateli drugiej kategorii
Fot. Pixabay

Czy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce pod pretekstem implementacji prawa unijnego jeszcze bardziej ograniczyć Polakom prawo do posiadania broni palnej? Tak podejrzewa poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz.

 

 

Z przecieków wynika, że ministerstwo zamierza wykorzystać dyrektywę unijną do wprowadzenia jeszcze bardziej restrykcyjnych przepisów w Polsce – alarmował poseł Dobromir Sośnierz podczas konferencji prasowej.

 

Fakty zaś są takie, że ta dyrektywa jest dużo bardziej liberalna niż polskie prawo, które jest ekstremalnie restrykcyjne na tle prawodawstwa innych krajów europejskich. Dyrektywa jest dostosowana do średniego poziomu unijnego, który daleko wykracza poza stan, jaki mamy w Polsce. Tymczasem rząd pod pretekstem tej dyrektywy chce jeszcze bardziej „przykręcać nam śrubę” – dodał polityk partii Wolność.

 

Według Sośnierza, MSWiA od stycznia nie chce udzielać konkretnych informacji na temat prac prowadzonych nad ustawodawstwem odnoszącym się do broni. Poseł zwrócił też uwagę na fakt mający znamiona, jak to określił, „propagandowej akcji przygotowawczej”. Chodzi o wyemitowanie w ostatnich dniach przez Telewizję Polską kuriozalnego w swej wymowie materiału wymierzonego w obowiązujące wciąż w naszym kraju prawo do posiadania broni czarnoprochowej bez zezwolenia.

Według autorów programu „Alarm” argumentem przeciwko obecnym przepisom miałyby być  przypadki jej nadużyć, w tym postrzelenia i zabójstwa. Na szczęście nic wiadomo – jak dotychczas – jakoby aparat państwowy zamierzał delegalizować posiadanie noży, siekier czy szpadli, będących przecież niekiedy narzędziami zbrodni.

 

- Ten materiał próbował stworzyć atmosferę zagrożenia wokół broni czarnoprochowej. Fakty są zupełnie inne. Gdybyśmy przykładali tę samą miarę do motoryzacji czy medycyny, powinniśmy zakazać jeżdżenia samochodami oraz zabronić różnych zabiegów medycznych, które wiążą się z dużo większym ryzykiem – ocenił poseł.

 

Dobromir Sośnierz przypomniał, że istnieje projekt autorstwa fundacji Ad Arma, regulujący polskie prawo zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej, a przy tym nie naruszający interesów posiadaczy replik dawnej broni. – Dlaczego rząd tak bardzo obawia się swoich obywateli? Dlaczego uważa, iż obywatele Polski nie zasługują na takie prawo, jakie mają Niemcy, Finowie, Szwajcarzy, Francuzi, Czesi. Dlaczego rząd traktuje swoich obywateli jak ludzi drugiej kategorii w Unii Europejskiej pod tym względem? Czy nie zdaje sobie sprawy, że to nasila różne teorie spiskowe i nieufność wobec rządu? – pytał a sprawa przygotowanych przez rząd rozwiązań stała się przedmiotem jego poselskiej interpelacji.

 

Andrzej Turczyn, autor witryny trybun.org.pl, w styczniu bieżącego roku próbował dowiedzieć się w ministerstwie, jakiego rodzaju zmiany są planowane. Resort spraw wewnętrznych odpowiedział, że nie pracuje nad nową ustawą o broni i amunicji, natomiast stara się dostosować nasze przepisy do dyrektywy Parlamentu Europejskiego oraz Rady Unii Europejskiej z 2017 roku w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni.

 

Wobec braku merytorycznej odpowiedzi na pytanie o szczegóły Turczyn złożył w marcu skargę do kancelarii premiera.

 

Zwolennik powszechnego prawa do posiadania narzędzi obrony zweryfikował też tezy zawarte w programie „Alarm”.  Jak twierdzi, od stycznia 2006 roku w Polsce miało miejsce „zaledwie osiemnaście (18) niesamobójczych postrzeleń z broni czarnoprochowej, które zakończyły się śmiercią lub poważnym zranieniem człowieka”.

 

Proobronna fundacja „Ad Arma” bardzo krytycznie ocenia funkcjonujący już teraz w Polsce system prawny w odniesieniu do tej sfery: „W Polsce AD 2020 dostęp do współczesnej nam broni obwarowany jest absurdalnymi i nielogicznymi restrykcjami, których celem jest odstraszenie uczciwych obywateli od jej posiadania. W tym samym czasie przestępcy, którzy z definicji nie przestrzegają prawa, nie mają problemu ze zdobyciem nielegalnej broni. Umożliwiono nam co prawda posiadanie broni konstrukcyjnie pochodzących z XIX wieku lub starszych, ale już ich użycie w obronie własnej automatycznie robi z nas bandytów. Podobnie z resztą jak w przypadku użycia jakiejkolwiek innej broni, noża czy technik samoobrony” – czytamy na stronie organizacji.

 

Co oznacza milczenie MSWiA w sprawie prac nad nowelizacją i tak restrykcyjnego prawa? Być może odpowiedzią jest puenta wspomnianego programu „Alarm”. Na jego zakończenie prowadzący Jacek Łęski powiedział bowiem: „Koniec kryminalnych historii rodem z Dzikiego Zachodu jest już na horyzoncie. Resort spraw wewnętrznych pracuje nad zaostrzeniem przepisów dotyczących broni czarnoprochowej”.

  

 

Źródła: Twitter, trybun.org.pl, adarma.pl, vod.tvp.pl

RoM

 

 

 


DATA: 2020-05-23 21:14
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

W razie wojny, nie zostawię Żony i Dzieci samych bez broni.
1 miesiąc temu / Łabiszewski Pi
 
Dobromir Sośnierz? Czy to ten pan, co wraz z lewicą zamierza legalizować marihuanę?
1 miesiąc temu / Przemek
 
@gość: skoro uważa Pan, że nasi przedstawiciele z Konfederacji są niepoważni i nieprzygotowani, to może zechce Pan udać się do Sejmu RP i poważnie przestawić przygotowany wywód?
1 miesiąc temu / Repubikanin
 
trzeba się uzbroić w dużą dawkę śmiechu i w razie zagrożenia ...HA HA HA Z KAŁACHA..... boją się że ktoś może się bać seryjnego samobójcy...
1 miesiąc temu / C.W.P.
 
Nierząd boi się broni w rękach ludzi aby nie zaczęli się masowo bronić przed opresyjnym działaniem organów państwa. A ludzie po prostu chcą się czuć bezpiecznie bo milicja zjawia się zawsze po czasie. A nagonką na broń czarno prochową tylko się ośmieszają. Równie dobrze mogliby wprowadzić pozwolenia na noże kuchenne, bo od nich ginie więcej osób.
1 miesiąc temu / ezmo
 
O dostępie do broni można oczywiście dyskutować. Ale dyskutanci winni być poważni i przygotowani - a nie narwani jak Sośnierz dopiero co twierdził,że to w Polsce najgorzej walczy się z Covid!! Proponuję,by cała Konfederację traktować z przymrużeniem oka. Biorą dobre diety poselskie - i chwatit!
1 miesiąc temu / gość
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.