21 listopada 2017

Soros sprzedaje akcje spółek technologicznych. Jak zareaguje rynek?

(Fot. ChinaFotoPress / MAXPPP-QIONGHAI / FORUM)

Kapitał światowy z uwagą obserwuje zachowania amerykańskiego miliardera George’a Sorosa na giełdach. Według słowackiego portalu „Hlavne Spravy” amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd stwierdziła w ubiegłym tygodniu, że fundusz inwestycyjny George’a Sorosa zlikwidował swoje udziały w takich gigantach sektora IT jak Apple i Snap. Ponadto fundusz miał zmniejszyć swoje udziały w akcjonariacie Facebooka i Twittera.

 

Amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (US Securities and Exchange Commission – SEC) jest niezależną agencją państwową, odpowiadającą za sprawowanie nadzoru nad respektowaniem federalnych regulacji obrotu papierami wartościowymi oraz regulowanie i kontrolowanie rynku papierów wartościowych. Podanie przez słowacki portal informacji z powołaniem się na tę instytucję brzmi dość wiarygodnie, tym bardziej, że przytoczone są konkretne liczby zbytych akcji Apple i Snap oraz skala obniżenia pakietów w Facebooku i Twitterze.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) twierdzi, że fundusz inwestycyjny George’a Sorosa zlikwidował udziały w Apple i Snap w ostatnim kwartale i zmniejszył udział w innych gigantach technologicznych, takich jak Facebook i Twitter. Według informacji, Soros Fund Management sprzedał 1700 akcji Apple i 1,55 miliona akcji Snap. Wartość tego ostatniego pakietu to około 19,5 mln dolarów. Decyzje Sorosa w kwestii Apple są odmienne niż innego dużego inwestora, Warrena Buffeta i jego spółki Berkshire Hathaway, który prawie czterokrotnie zwiększył swój udział w Apple na początku tego roku.

 

Według SEC, fundusz Sorosa zmniejszył swój udział w Twitterze o 5700 akcji, nadal posiadając 18 400 akcji tej firmie. Fundusz inwestycyjny sprzedał też 367 262 akcji Facebooka, pozostawiając w zasobie jednak nadal 109 451 akcji spółki. W tym samym czasie fundusz hedgingowy Sorosa zwiększył swój udział w firmie Microsoft o 99 000 akcji i o 2500 akcji w Amazonie.

 

Decyzje dużych funduszy inwestycyjnych mogą mieć wpływ na sytuację na światowych giełdach, doświadczonych kryzysem finansowym zapoczątkowanym w 2007 roku zapaścią na rynku pożyczek hipotecznych wysokiego ryzyka w Stanach Zjednoczonych. Kilka lat przed załamaniem rynku finansowego sygnałem ostrzegawczym było pęknięcie tzw. bańki internetowej na początku tego wieku.

 

Wyśrubowane w latach 1995 – 2001 ceny akcji spółek z branży informatycznej zaczęły spadać na początku XXI wieku, a inwestorzy tracili majątki. Okazało się, że wartość spółek internetowych notowanych na giełdach nie przekłada się na gwarancje zysku, a sam majątek wielu firm działających w internecie jest dość wirtualny. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że każda istotna zmiana w pakietach akcji firm IT jest obserwowana na całym świecie, szczególnie gdy dotyczy rozpoznawalnych globalnie marek.

 

PK

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 253 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram