DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Solidarność w czasie kryzysu. Jak epidemia wyzwala w nas dobro

Solidarność w czasie kryzysu. Jak epidemia wyzwala w nas dobro

W trudnym czasie epidemii nadzieje budzą społeczne akcje pomocowe, organizowane przez ludzi dobrej woli. Członkowie grup zawiązywanych najczęściej poprzez media społecznościowe, osobom starszym, samotnym, chorym i będącym na kwarantannie dostarczają żywność, robią zakupy, rozmawiają z nimi, wspierając na duchu. Również Caritas we wszystkich polskich diecezjach prowadzi akcję pod wymownym hasłem „Kromka chleba dla sąsiada”.

 

Informacje o rodakach, którzy nie boją się wyjść z domu aby pomóc osobom bardzo mocno dotkniętym obecną sytuacją, są jak kolorowe, pełne życia pierwiosnki pojawiające w szarym jeszcze lesie. Jedna z takich grup pomocowych powstała w Białymstoku. Osoby do niej należące „skrzyknęły się” na portalu Facebook, tworząc profil „Widzialna Ręka – Białystok”. Na profilu tym pojawia się coraz więcej ofert bezinteresownej pomocy, oferowanej przez ludzi o dobrym i miłosiernym sercu.

 

Deklarują się oni zrobić zakupy, pójść z receptą po leki do apteki, „pogadać” czy wyprowadzić psa na spacer. Deklaracje te umieszczane są w internecie i w formie kartek eksponowanych na klatkach schodowych bloków oraz ogrodzeniach domów. Co najważniejsze, za tymi ofertami idą realne działania i pomoc. W grupie jest już ponad tysiąc osób.

 

Podobne ekipy powstają w całej Polsce. Świadczona przez nie pomoc jest dla wielu osób prawdziwym błogosławieństwem. Szczególnie często korzystają z niej samotne osoby w podeszłym wieku, niepełnosprawni ruchowo, osoby zamknięte w czterech ścianach z powodu odbywanej kwarantanny. Szczególnie ważna, jest dla tych osób, jak same to mówią, szczera rozmowa z drugim człowiekiem. To daje siłę i wiarę.

 

Piękną akcję prowadzą też w całej Polsce właściciele lokali gastronomicznych. Nazwali ją „Gastro Pomaga”. Jako że punkty żywienia zbiorowego są zamknięte i osoby, które z nich korzystały, często nie mają gdzie zjeść ciepłego posiłku, restauratorzy przychodzą im z pomocą. Pierwszą grupą, która otrzymuje taką pomoc, są lekarze, pielęgniarki i cały personel medyczny. Obecnie są oni tak zapracowani, ponosząc ten trud dla naszego dobra, że często nie mają czasu pokrzepić się w ciągu dnia ciepłym daniem. W Białymstoku do szlachetnej akcji „Gastro Pomaga” włączyło się już kilkadziesiąt lokali.

 

Posiłki dostarczają m.in. szpitalowi w Łomży, który został przeznaczony do leczenia jedynie pacjentów dotkniętych koronawirusem. Trwa również społeczna zbiórka pieniędzy, które trafią do tej samej placówki. Będą one przeznaczone na zakup rzeczy potrzebnych do hospitalizowania chorych. Ciepłe posiłki od podlaskich restauratorów trafiają też do personelu medycznego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, Białostockiego Centrum Onkologii i Szpitala Chorób Zakaźnych, który leży na peryferiach miasta, gdzie nie ma nawet sklepów spożywczych.

 

Inna cenna akcja polega na szyciu w domowym zaciszu maseczek higienicznych, których tak dziś brakuje. Akcję zainicjował Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Władze placówki postanowiły działać, zamiast czekać na dostawę. Administracja zorganizowała materiał, a panie, dobre dusze z przyległej do szpitala szwalni ruszyły z ręczną produkcją. Później dołączyli mieszkańcy m.in. Bielska-Białej, Krakowa, Kielc, Kętrzyna, całego Pomorza i innych części Polski. Umawiają się oni za pośrednictwem internetu, kto posiada odpowiedni materiał, a kto ma maszynę do szycia i potrafi wykonać maseczkę. Akcja nabiera rozpędu. Wprawna krawcowa – wolontariuszka potrafi uszyć maseczkę w ciągu minuty. Pracownicy szpitali są tą inicjatywą zachwyceni.

 

W szerzenie dobra w trudnym czasie włącza się też Caritas Polska, która od wielu lat zajmuje się pomocą żywnościową. Wcześniej robiła to ramach akcji Spiżarnia Caritas, Programu Operacyjnego Pomocy Żywnościowej oraz zbiórek „Tak. Pomagam!”. Rocznie przekazywała w ten sposób ponad 15 tysięcy ton żywności, która trafia do ponad 350 tysięcy potrzebujących wsparcia ludzi w różnych rejonach Polski. W ostatnich dniach, ze względu na zagrożenie koronawirusem i związane z nim zalecenia dotyczące zasad bezpieczeństwa, zapadła decyzja o odwołaniu zbiórki żywności „Tak. Pomagam!” zaplanowanej na 20 i 21 marca.

 

Dlatego obecnie Caritas we wszystkich polskich diecezjach prowadzi szeroką informacyjną akcję pod hasłem „Kromka chleba dla sąsiada”. Caritas, nie mogąc sama prowadzić zbiorki żywności, zachęca do finansowego wspierania społecznych akcji zakupu i dystrybucji żywności, które pozwolą objąć pomocą żywnościową tych, którzy mają do niej obecnie utrudniony dostęp. – Ani koronawirus, ani żadne inne wyzwanie współczesności, nie zwalnia nas od solidarności i poczucia odpowiedzialności za tych, którzy potrzebują naszej pomocy. Seniorzy, szczególnie chronieni w obliczu zagrożenia koronawirusem, wymagają teraz od nas wszystkich dodatkowego wsparcia – apeluje ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

 

 

Adam Białous

 

 

Polecamy także nasz e-tygodnik.

Aby go pobrać wystarczy kliknąć TUTAJ.

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-03-19 07:58
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
5
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przecież jest kilkanaście akcji z powodu koronawirusa. Knajpy dostarczają darmowe posiłki lekarzom i pracownikom służby zdrowia, była akcja z pączkami dla ratowników, nawet zwykła młodzież specjalnie wychodzi tylko i wyłącznie do sklepu robić zakupy starszym aby oni nie musieli wychodzić, ale o tym się nie mówi bo woli się tępić. Lepiej młodego człowieka od razu ocenić a nie pomyśleć że dzięki niektórym starsi są bardziej chronieni
8 miesięcy temu / Czytelnik
 
Tak, człowiek/ludzie są słabi.
8 miesięcy temu / Paweł K.
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.