DZIŚ JEST:   18   LUTY   2020 r.

Św. Konstancji
Św. Szymona
Bł. Fra Angelica
 
 
 
 

Solidarność: apel o wyjaśnienie śmierci ks. Suchowolca

Solidarność: apel o wyjaśnienie śmierci ks. Suchowolca
fot.Erazm Ciolek / FORUM

NSZZ Solidarność regionu podlaskiego wystosowała apel do IPN o wyjaśnienie okoliczności śmierci kapelana związku ks. Stanisława Suchowolca. Prosił o to w niedzielę w Białymstoku przewodniczący podlaskiej "S" Józef Mozolewski podczas Mszy św. upamiętniającej 25. rocznicę śmierci kapłana.

 

Uroczystej Eucharystii w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Dojlidach (dzielnicy Białegostoku) przewodniczył metropolita białostocki abp Edward Ozorowski. Homilię wygłosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Po mszy, na grobie ks. Suchowolca, który znajduje się obok kościoła, złożono kwiaty.

 

Rocznicowe uroczystości odbywają się w tej parafii od 25 lat - ks. Suchowolec pracował tam jako wikariusz i tam zginął w pożarze mieszkania na plebanii w nocy z 29 na 30 stycznia 1989 r., na krótko przed rozpoczęciem obrad Okrągłego Stołu.

 

Przewodniczący podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski oraz bp Antoni Dydycz wspominali podczas Mszy św., że ks. Suchowolec i bł. ks. Jerzy Popiełuszko przyjaźnili się, wyznawali te same wartości.

 

"Czy ksiądz Stanisław, czy ksiądz Jerzy działając w obronie nas wszystkich, musieli zapłacić taką cenę?" - zastanawiał się Mozolewski. Jak tłumaczył, wprawdzie wiele osób pilnowało ks. Suchowolca, gdyż on sam mówił wprost, że "pętla" SB wokół niego się zaciska, a jednak został skrytobójczo zamordowany, nie udało się temu zapobiec. Mozolewski podkreślał, że sprawcy nie zostali ujęci i dziś korzystają ze wszystkich dobrodziejstw wolności i demokracji. Podkreślał, że "to mało satysfakcjonujące", że dotychczas IPN ustalił bezsprzecznie, że ks. Suchowolec został zamordowany - na tym ta sprawa nie powinna się zakończyć.

 

Przypomniał, że w 2008 r. ks. Suchowolec został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. - To ważne, ale to za mało. Dlatego jako Solidarność żądamy w 25. rocznicę tej haniebnej, męczeńskiej, niepotrzebnej śmierci wyjaśnienia prawdy i odpowiedniej za nią „zapłaty” - powiedział.

 

Bp Antoni Dydycz szczegółowo wspominał życie i działalność ks. Suchowolca. Jak mówił, był to kapłan, który "wielbił Boga, nauczał miłości do ojczyzny". Był to "kolejny męczennik naszej polskiej rzeczywistości", który "opowiedział się za prawdą, za miłością" i poniósł za to ofiarę, jednia nie można o tym milczeć.

 

Sprawa śmierci ks. Suchowolca jest obecnie elementem szerszego śledztwa IPN w sprawie zbrodniczych struktur w dawnym MSW w latach 1956-89, które mają na koncie m.in. zamachy na duchownych i działaczy opozycji. W ramach tego śledztwa wyjaśniane są okoliczności 46 spraw. Śledztwo to obejmuje też zabójstwa i nagłe zgony księży, m.in. ks. Jerzego Popiełuszki, ks. Stefana Niedzielaka oraz ks. Sylwestra Zycha.

 

 

Źródło: KAI

luk


DATA: 2014-02-17 07:50
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

czy to prawda, że, jak opisywała to "Polska Niepodległa", wiadomo kto to zrobił? - tzw. "trojka" - dwóch mężczyzn i jedna kobieta? mają ponoć na kącie oprócz kilku księży również małżeństwo Jaroszewiczów - stary Jaroszewicz niepotrzebnie chlapnął, że opisze w książce działalność PZPR i służb, i nie zdążył; jednym z tych morderców jest ponoć Jacek R., zasłużony SB-ek, nienawidzący księży i Kościoła, starający się obecnie o podniesienie renty ze względu na niesprawność; wiedzą i nie mogą nic zrobić? - tak bo w niewyjaśnionych okolicznościach zginęły z policji dowody!!! czy osoby odpowiedzialne za to zostaną pociągnięte do odpowiedzialności i poniosą karę? tak, w prawdziwie wolnej Polsce, już niedługo; zachęcam do przeczytania całego artykułu w gazecie (tygodnik) - włosy stają dęba nawet łysym
ponad 6 lat temu / jaro
 
Krew męczenników jest posiewem chrześcijan. Jego ofiara, którą złożył Bogu i Polsce, nie pójdzie na marne.
ponad 6 lat temu / stoLica
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.