DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Solidarna Polska proponuje moratorium na mrożenie ludzkich embrionów

Solidarna Polska proponuje moratorium na mrożenie ludzkich embrionów

Uchwalenie moratorium na mrożenie ludzkich embrionów proponuje Solidarna Polska wszystkim klubom parlamentarnym, które opracowały własne projekty ustaw bioetycznych. – Widzimy możliwość kompromisu, który zatrzymałby ten drażliwy temat do czasu uchwalenia kompleksowej ustawy w zakresie in vitro – powiedział dziś w Sejmie senator Kazimierz Jaworski.


Jak stwierdził Jaworski, szczególnie pod koniec poprzedniej kadencji parlamentu politycy wykorzystywali kwestie dotyczące in vitro w kampanii przedwyborczej. - Oddalało to możliwość uchwalenia kompleksowej ustawy – mówił Jaworski. Jak dodał, wciąż widać, jak dalekie są stanowiska klubów i środowisk politycznych w tej sprawie.

Zdaniem Solidarnej Polski, teraz jest szansa, by w sprawie mrożenia ludzkich embrionów – jednego z kontrowersyjnych zapisów istniejących we wszystkich projektach regulacji in vitro – partie polityczne zawarły kompromis.

Dlatego SP składa projekt ustawy, wedle której do 2014 r. miałoby obowiązywać moratorium dotyczące zakazu zamrażania zarodków. Projekt ten wymusi przygotowanie kompleksowego prawa w zakresie stosowania procedury in vitro – uważa poseł Bartosz Kownacki.

Klub Solidarnej Polski ma nadzieję, że głosowanie nad tym projektem odbędzie się bez narzuconej posłom dyscypliny - wówczas poparłoby go wielu posłów PO i PSL.

„Po rozmowach z parlamentarzystami z różnych klubów widzimy możliwość, żeby w tematyce kriokonserwacji zawrzeć moratorium, które by zatrzymało najbardziej drażliwy temat mrożenia ludzkich embrionów, co moralnie jest niedopuszczalne” – stwierdził senator Solidarnej Polski. – Jest możliwe, ażeby znaleźć większość do tej noweli – dodał.

Zdaniem posła Kownackiego, kompromis jest potrzebny, gdyż temat in vitro pojawia się najczęściej w trakcie kampanii wyborczej, kiedy „jest bardzo wygodnie, by prezentować skrajne stanowiska, żeby przekrzykiwać się w mediach nad tym, kto jest bardziej radykalny, czy to w rozwiązaniach liberalnych, czy to w rozwiązaniach konserwatywnych”. W nowej kadencji nikt do tej pory nie zajął się „problemem etycznym, który ma szczególnie dla katolików ogromne znaczenie”.

Do debaty o in vitro wraca Platforma Obywatelska. Krótko po świętach Małgorzata Kidawa-Błońska chce przedstawić prezydium klubu parlamentarnego PO swój projekt regulacji prawnych dotyczących zapłodnienia pozaustrojowego. Posłanka ma nadzieję, że jeszcze w kwietniu projekt trafiłby do laski marszałkowskiej.

Jest to ten sam projekt, nad którym Kidawa-Błońska pracowała w poprzedniej kadencji. Chodzi o dwie nowelizacje: ustawy o przeszczepianiu tkanek i narządów (tzw. transplantacyjnej) i kodeksu rodzinnego oraz projekt osobnej ustawy bioetycznej. Projekt ten zakazuje niszczenia zarodków zdolnych do rozwoju, mówi również, że korzystanie z technik rozrodu wspomaganego medycznie dopuszczalne jest dla małżeństw i par heteroseksualnych.

Autor ustawy PiS w sprawie in vitro Bolesław Piecha deklaruje, że także złoży swój projekt, który będzie konserwatywną odpowiedzią na propozycje Platformy Obywatelskiej. Według założeń projektu Piechy, istniałby całkowity zakaz procedury in vitro, ale byłaby możliwa tzw. adopcja zarodków wytworzonych przed wejściem w życie nowych przepisów.

Projekty w sprawie in vitro złożyły już Ruch Palikota i SLD. Pierwsi chcą dostępu do procedury in vitro nie tylko dla małżeństw, ale dla każdej osoby, która jest zainteresowana i może się poddać tej procedurze. Projekt SLD dopuszcza mrożenie nadliczbowych zarodków, selekcję dla uniknięcia wad genetycznych i prawo decydowania o zniszczeniu nadliczbowych zarodków przez biologicznych rodziców. Refundowane przez państwo byłyby trzy próby zapłodnienia pozaustrojowego.

Z powodu zakończenia kadencji, posłowie nie zdążyli się zająć złożonymi już u marszałka Sejmu projektami. Prace nad nimi utkwiły w komisjach.

 

 

KAI


DATA: 2012-04-04 15:29
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.