DZIŚ JEST:   12   GRUDNIA   2019 r.

NMP z Guadalupe
Św. Finiana z Clonard
Bł. Konrad z Offidy
 
 
 
 

Sojusz „przeciwko” czy „z” Chinami? USA i Niemcy o współpracy z Pekinem

Sojusz „przeciwko” czy „z” Chinami? USA i Niemcy o współpracy z Pekinem
By VOA News [Public domain], via Wikimedia Commons
#DONALD TRUMP    #POLITYKA    #ANGELA MERKEL    #INDIE    #USA    #NIEMCY    #CHINY    #PEKIN

Jeszcze za prezydentury Baracka Obamy Stany Zjednoczone zaczęły odbudowywać sojusz z Indiami. Teraz dla nowej administracji dobre relacje z New Delhi będą priorytetowe. Sojusz ten niepokoi Chińczyków, którzy próbują osłabić rosnący wpływ Indii na arenie międzynarodowej.

 

W rozmowie telefonicznej z premierem Narendra Modi prezydent Donald Trump powiedział, iż USA uważają Indie za „prawdziwego przyjaciela i partnera w rozwiązywaniu problemów na całym świecie”. Dwaj przywódcy dyskutowali o możliwości „wzmocnienia partnerstwa między Stanami Zjednoczonymi a Indiami w szerokich obszarach, takich jak gospodarka i obrona” – głosi oświadczenie Białego Domu.

 

Modi i Trump rozmawiali również o „bezpieczeństwie w regionie Azji Środkowej i Południowej”. Kwestie militarne oraz ekonomiczne dotyczące obszaru Azji Środkowej i Południowej są przedmiotem wspólnego zainteresowania zarówno Indii, jak i Stanów Zjednoczonych. Obaj przywódcy postanowili wzmocnić więzi i współpracę. Zadeklarowali także gotowość do prowadzenia zdecydowanej „globalnej walki z terroryzmem”.

 

Trump zaprosił Modiego do złożenia wizyty w USA jeszcze w tym roku. Wcześniej, w grudniu ub. roku wiceprezydent-elekt Mike Pence spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Indii, S. Jaishankar, a następnie gen. Michel Flynn, obecnie szef agencji bezpieczeństwa narodowego NSA, spotkał się z indyjskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego - Ajit Dovalem.

 

Oba kraje różni sprzeciw Amerykanów wobec przyjmowania wysoko wykwalifikowanych pracowników indyjskich. Doradcy Trumpa twierdzą, że program tymczasowych wiz H-1B jest nadużywany przez amerykańskie korporacje do outsourcingu amerykańskich miejsc pracy.

 

W odpowiedzi na pytanie o stosunki indyjsko-amerykańskie sekretarz prasowy Białego Domu Sean Spicer powiedział w poniedziałek, że podobnie jak w innych krajach, administracja Trumpa koncentruje się na dostępie do rynków. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej na wiecu w New Jersey Trump zapowiedział, że Indie i USA będą „najlepszymi przyjaciółmi” i, że „nie będzie żadnego ważniejszego sojuszu dla niego”.

 

Jak zahamować zapędy Pekinu?

Ekipa Trumpa poprzez silniejsze relacje z Delhi zamierza hamować zapędy Chińczyków w Azji. Stosunki indyjsko-chińskie od 1962 roku pełne są nieufności. Pewne ocieplenie we wzajemnych relacjach nastąpiło po wizycie chińskiego prezydenta Xi Jinpinga we wrześniu 2014 roku w Indiach i rewizycie premiera Indii w Chinach w maju 2015 roku. Wkrótce potem znowu się pogorszyły.

 

Pekin zablokował członkostwo Indii w Grupie Dostawców Jądrowych (NSG), mimo, że zgodziły się na to USA, Wielka Brytania, Francja i Rosja. Chiny wielokrotnie blokowały też indyjskie próby nałożenia sankcji ONZ wobec Pakistanu z powodu zaangażowania w działania terrorystyczne, w tym w zamach w Bombaju, a także w atak na bazę Indian Air Force w Pathankot. Delhi postrzega to jako celowe próby zanegowania wzrostu znaczenia Indii na arenie międzynarodowej.

 

Ostatnio nieporozumienia między Indiami a Chinami pojawiły się w związku z chińskimi inwestycjami w różne projekty infrastrukturalne, takie jak: porty, drogi i koleje w Pakistanie, a także inwestycje chińskie w Sri Lance i Nepalu. Te ruchy są interpretowane przez Indie jako zamierzone działania zredukowania wpływu Indii w bezpośrednim sąsiedztwie.

 

W przeszłości Indie zignorowałyby te wydarzenia, a w najlepszym razie łagodnie zaprotestowały. Jednakże pod przewodnictwem premiera Narendra Modi, Indie stają się coraz bardziej asertywne i już zainicjowały szereg działań w celu przeciwdziałania rosnącym wpływom Chin w regionie. Poza Pakistanem, Indie ustanowiły dobre stosunki ze wszystkimi sąsiadami. Niedawno uregulowały swoje spory graniczne z Bangladeszem. Indyjskie firmy angażują się tam w projekty energetyczne i budowę dróg oraz wiaduktów.

 

Ostatnio także Indie rozpoczęły budowę portu w Chabahar w Iranie. To odpowiedź na chińskie inwestycje w porcie Gwadar w Pakistanie, które dadzą Pekinowi przyczółek na Oceanie Indyjskim, oprócz zwiększenia eksportu do krajów Bliskiego Wschodu i Azji Środkowej oraz Południowej.

 

USA i utracone wpływy w Azji. Sojusz Niemiec z Pekinem

USA tracą od pewnego czasu wpływy w mniejszych krajach azjatyckich na rzecz Chińczyków. W rzeczywistości, kraje takie jak Filipiny i Malezja dryfują w kierunku Pekinu. Chcą zakończyć swoje spory morskie, ponieważ obawiają się, że Stany Zjednoczone utraciły zdolność, aby przyjść im z pomocą. Podobnie jest w innych państwach Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Tajlandia, Laos czy Kambodża.

 

Wietnam, który toczy spór z Chinami o Wyspy Spratly zdecydował się na sojusz z Indiami. Te w ubiegłym roku udzieliły znacznych kredytów Wietnamowi i zgodziły się dostarczyć system obrony przeciwrakietowej Akash, który ma działać odstraszająco. Pekin ostrzegł Wietnam, że nie będzie siedzieć cicho, jeśli transakcja dojdzie do skutku. Trump chce powstrzymać spadek wpływów amerykańskich zarówno na Bliskim Wschodzie, jak i w Azji. Tymczasem Niemcy zamierzają silniej współpracować z Chińczykami.

 

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Chin Li Keqiang wypowiedzieli się ostatnio na rzecz zacieśnienia więzi handlowych, sygnalizując tworzenie się globalnego sojuszu, który ma się przeciwstawić protekcjonizmowi Ameryki. Li i Merkel rozmawiali telefonicznie w środę o zacieśnieniu relacji dwustronnych. Li przyjął zaproszenie kanclerz do odwiedzenia Niemiec w celu kompleksowego omówienia spraw gospodarczych i handlowych. - Oboje opowiedzieli się za wolnym handlem i stabilnym porządkiem światowego handlu - zapewnił rzecznik rządu Stteffen Seibert. Dodał także, że „negocjacje w zakresie europejsko-chińskiego porozumienia inwestycyjnego powinny szybko zostać sfinalizowane”.

 

Połączenie sił eksporterów nr 1 i nr 3 na świecie sugeruje tworzenie się ważnego antyamerykańskiego sojuszu handlowego. Do przełomowych zdarzeń może dojść w lipcu tego roku na spotkaniu szczytu Grupy G20 w Hamburgu.

 

Merkel, która ubiega się o czwartą kadencję w wyborach zaplanowanych na wrzesień mówi, że jest zaniepokojona groźbą protekcjonizmu. Prezydent Chin Xi Jinping porównał go do „wzajemnego blokowania się w ciemnym pomieszczeniu”. Kanclerz Niemiec, które eksportują wiele towarów high tech do Chin, przekonuje, że powinno dążyć się do otwartości w handlu. Rząd Merkel wielokrotnie ostrzegał przed protekcjonizmem jako zagrożeniem dla gospodarki niemieckiej nastawionej na eksport i w ogóle gospodarki europejskiej.

 

Źródło: bloombeg.com., hindustantimes.cm., thediplomat.com


Agnieszka Stelmach


DATA: 2017-01-27 14:27
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A co Pan Bóg na to wszystko? Człowiek stawia w centrum uwagi siebie. Nasze sojusze, nasze negocjacje, my rozwiązujemy problemy na świecie. Polska, po dokonanym Akcie Intronizacyjnym, ma szanse zmienić ten sposób myślenia, ale przede wszystkim dać świadectwo, że tak jest o wiele lepiej, jeśli pozwala się Bogu decydować i rozwiązywać problemy. Tak buduje się wiarę, a nie spychaniem Boga do roli obserwatora, o ile w ogóle Bóg dla danego polityka się liczy.
ponad 2 lata temu / Piotr
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.