DZIŚ JEST:   21   WRZEŚNIA   2020 r.

Św. Mateusza Ewangelisty
Bł. Marka z Modeny
 
 
 
 

Socjalizm XXI wieku - zakaz karmienia z butelki i cyfrowa reglamentacja

Socjalizm XXI wieku - zakaz karmienia z butelki i cyfrowa reglamentacja

Wenezuelski kongres rozważa wprowadzenie ustawodawstwa zakazującego karmienia niemowląt z butelki. Przedstawiciele partii rządzącej w parlamencie argumentują, że inicjatywa ma na celu zachęcenie kobiet do karmienia niemowląt piersią, a przez to zmniejszenie wykorzystywania do karmienia dzieci w pierwszym okresie życia sztucznych odżywek dziecięcych.

 

Deputowana z rządzącej Partii Socjalistycznej, Odalis Monzon powiedziała, że zgodnie z zaproponowanymi zapisami zakaz dotyczyłby „wszystkich rodzajów butelek dla dzieci”. Jej zdaniem ma to być sposób na poprawę stanu zdrowia dzieci. - Chcemy umocnić miłość między matką i dzieckiem, ponieważ została ona utracona za sprawą międzynarodowych firm sprzedających sztuczne odżywki - powiedziała Monzon w państwowej telewizji.

 

Monzon powiedziała, że uchwalona w 2007 r. ustawa o promowaniu i wspieraniu karmienia niemowląt piersią pozostała martwa, ponieważ nie ustanawiała żadnych sankcji za używanie sztucznych odżywek. Deputowana nie powiedziała jednak, jakie to będą sankcje jeśli proponowana zmiana zakazująca karmienia butelką zostanie uchwalona przez Kongres, gdzie Partia Socjalistyczna ma większość. Zapewniła jednak, że będą dopuszczalne pewne wyjątki, jak w przypadku śmierci matki lub u kobiet z ograniczoną produkcją mleka kobiecego. Nie podała jak długo będzie trwać obowiązek karmienia dzieci piersią.

 

Proponowane zapisy wzbudziły natychmiast kontrowersje wśród zwolenników opozycji, którzy twierdzą, że lewicowy rząd nadmiernie rozszerza ingerencję państwa w życie prywatne obywateli. Moja córka przestała ssać mleko z piersi po siedmiu miesiącach. Co mogę zrobić? Mam ją zmusić? - Ludzie mogą karmić swoje dzieci według własnego uznania - powiedziała Ingrid Rivero, 27-letnia matka z Caracas.

 

Trudno powiedzieć czy proponowana ustawa jest rzeczywiście przejawem troski o zdrowie dzieci i wzmocnienie więzi emocjonalnej między matką a dzieckiem czy też odzwierciedleniem problemów na rynku żywnościowym. Na początku czerwca ogłoszono, że władze Wenezueli rozważają wprowadzenie systemu ograniczającego zakupy żywności, który ma zapobiec spekulacji na cierpiącym z powodu niedoborów rynku żywności. System jest już testowany od ubiuegłego tygodnia. Opozycja skrytykowała tę inicjatywę przedstawiając ją jako racjonowanie żywności w kubańskim stylu.

 

Konsumenci od miesięcy muszą borykać się z długimi kolejkami, lub polowaniem na towar w kilku sklepach, aby znaleźć podstawowe produkty od papieru toaletowego po masło. Spowodowane to jest częściowo przez brak twardej waluty w celu zapewnienia importu. Jest to o tyle dziwne, że Wenezuela jest jednym z największych na świecie eksporterów ropy naftowej.

 

Stan Zulia w zachodniej Wenezueli uruchomił w tym tygodniu program pilotażowy, który wykorzystuje cyfrowy system do blokowania zakupów tych samych produktów w różnych sklepach w tym samym dniu. - Biorąc pod uwagę średnią wielkość rodziny, jedna osoba może kupić tylko 20 podstawowych produktów w okresie jaki ustalimy i naszym zdaniem będzie to okres jednego tygodnia - powiedział Blagdimir Labrador, przedstawiciel władz stanowych.


Zgodnie z system regulacji dystrybucji żywności w Wenezueli ceny podstawowych produktów, takich jak ryż i mąka są ustalone znacznie poniżej ich wartości rynkowej, co stwarza pokusę dla konsumentów do zakupu ich w dużych ilościach w celu odsprzedaży ich z zyskiem. Interes ten jest jeszcze bardziej opłacalny w stanach granicznych, takich jak Zulia, który graniczy z Kolumbią, ponieważ klienci mogą kupować produkty i odsprzedawać je za granicę po cenie kilkukrotnie wyższej.

 

Systemem mają być objęte m.in. ryż, mleko, pasta do zębów i pieluchy. Program pilotażowy ma być przeprowadzony w 65 supermarketach w stolicy stanu Zulia, Maracaibo i sąsiedniej gminy San Francisco.

 

Zdaniem przywódców opozycji, dokuczliwe braki na rynku żywności są oznaką końca modelu państwa ery Chaveza, którego cechą charakterystyczną była kontrola cen i częste nacjonalizacje. - Nie możemy pozwolić, aby rząd posługiwał się naszym państwem, do stworzenia systemu racjonowania w stylu kubańskim. To pokazuje bankructwo socjalizmu XXI wieku - powiedział Elias Matta, przedstawiciel opozycji w parlamencie stanu Zulia.

 


Krzysztof Warecki


DATA: 2013-06-24 07:19
AUTOR: KRZYSZTOF WARECKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Kupowanie na cyfrowe kartki - oto postęp! Bareja przewraca się w grobie.
ponad 7 lat temu / Fearless Wretch
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.