23 lipca 2013

Stany Zjednoczone zaprzestały finansowania programu pomocy humanitarnej chorym na AIDS w RPA, który w całości jest prowadzony przez Kościół Katolicki w tym kraju. Pieniądze, które miały zasilić fundusz, trafiły na konta rządu.


– Mamy problem ponieważ amerykański fundusz pod nazwą Prezydencki Plan Pomocy Humanitarnej Chorym na AIDS (znany także jako PEPFAR) dobiega końca – powiedział 16 lipca w wywiadzie dla Radia Watykańskiego ojciec Gerhard Lagleder, benedyktyn, który od 26 lat sprawuje posługę misyjną w RPA. – Teraz jestem w Europie, aby żebrać. Zawsze mówiłem, że benedyktyni nie są zakonem żebrzącym, ale ja stałem się żebrakiem ponieważ żebram o pieniądze na ratowanie życia ludzkiego – dodał.

Wesprzyj nas już teraz!

Fundusz PEPFAR utworzony został przez prezydenta George’a W. Busha w 2003. Środki trafiały bezpośrednio do organizacji prowadzących pomoc humanitarną wśród chorych na AIDS. Program pomocy chorym od 10 lat prowadzi w RPA Konferencja Biskupów. Z powodu braku środków finansowych zostanie zakończony w czerwcu 2014 roku.

29 czerwca afrykański kraj odwiedził prezydent Barack Obama. W Centrum Pokoju Desmond Tutu tłumaczył wówczas, że celem polityki Stanów Zjednoczonych jest zwiększenie wydajności RPA i innych afrykańskich krajów w prowadzeniu własnych programów walki z AIDS. – Dzięki Bogu, że Konferencja Biskupów RPA porozumiała się z rządem, a ten z kolei porozumiał się z Narodowym Departamentem Opieki Zdrowotnej i Departamentem Zdrowia Kwa Zulu – tłumaczy ojciec Gerhard. Dzięki temu chorzy katolicy, jak i pacjenci katolickich placówek w wielu regionach kraju, nie pozostaną bez opieki.

W listopadzie 2014 roku, dzięki kościelnemu programowi, około 40 tys. ludzi rozpoczęło terapię antyretrowirusową. – Większość z tych ludzi zostało objętych programami rządowymi, ale na naszym obszarze kliniki rządowe są tak przepełnione pacjentami, że nie mogą przyjąć więcej ludzi. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko kontynuować naszą działalność – dodaje ojciec Gerhard.

Benedyktyn niemieckiego pochodzenia jest założycielem Bractwa Błogosławionego Gerharda, które prowadzi duże programy zdrowotne, w tym m. in. klinikę, serwis edukacyjny, fundusz pomocowy dla młodzieży, hospicjum i żłobek. – Dzięki wsparciu ze strony Konferencji Biskupów jesteśmy w stanie pokryć 24 proc. wydatków związanych z prowadzeniem naszej działalności. Ale w następnym roku sami będziemy musieli zapłacić około 50 proc. wszystkich kosztów. Reasumując, roczne koszty, jakie musimy pokryć, obecnie wynoszą 150 tys. euro. Zaś od czerwca 2014 roku wzrosną do około 300 tys. euro, które będziemy musieli w całości pokryć z naszej strony aby dalej prowadzić program leczenia – tłumaczy.

źródło: catholicnewsagency.com

Marcin Rak

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 132 773 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram