26 stycznia 2021

Socjalistyczna utopia a rzeczywistość. 40 proc. młodych Hiszpanów nie ma pracy

(fot. Matthias Oesterle / Zuma Press / FORUM)

Według badań Eurostatu z listopada 2020 r., Hiszpania boryka się z największym w Europie problemem bezrobocia. Podczas gdy łączna suma niezatrudnionych wynosi tam 16,4 proc., to najbardziej zatrważające dane dotyczą młodych osób do 25. roku życia. Oficjalny odsetek bezrobotnych wynosi w tej grupie aż 40,9 proc.


Na problem wskazywał socjalistyczny premier Hiszpanii Pedro Sanchez. Podczas konferencji zorganizowanej w ramach Światowego Forum Ekonomicznego przyznał, że bezrobocie wśród młodych ludzi w Hiszpanii jest „niedopuszczalnie wysokie”, a jego kraj przoduje w tym względzie.

 

Wesprzyj nas już teraz!

Ogólna liczba bezrobotnych w Hiszpanii pod koniec 2020 r. wyniosła 3,76 mln, z czego 657 tys. to młodzi poniżej 25 lat. Tylko w ciągu jednego miesiąca liczba młodych bezrobotnych wzrosła o 30 tys., a wciągu jednego roku – o 187 tys., jak wynika z danych Eurostatu. Ponadto, sytuacja na rynku pracy powoduje, że aż 69,5 proc. osób poniżej 29. roku życia jest zatrudnionych na niepełne umowy.  

 

Według szacunków Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie, do pogłębiania kryzysu znacznie przyczyniła się pandemia koronawirusa. Pomiędzy drugim a trzecim kwartałem 2020 r. nastąpił ponad 10-procentowy wzrost liczby osób zarejestrowanych jako bezrobotne w hiszpańskich urzędach pracy. Szacunki INE są zgodne z przewidywaniami banku centralnego Hiszpanii (BdE), według którego bezrobocie będzie sukcesywnie rosnąć w tym kraju do końca 2021 r.  Sanchez, podając receptę na walkę z bezrobociem wśród młodych ludzi, wymienił zatwierdzenie nowego prawa edukacyjnego, pogłębienie kompetencji cyfrowych oraz wprowadzenie zachęt dla firm, by zatrudniały młodych na płatne praktyki i szkolenia.

 

W listopadzie socjalistyczny rząd zatwierdził subsydia o wartości 430 euro miesięcznie dla osób, które nie pracują, a prawo do zasiłku straciły w okresie marzec-czerwiec, kiedy w Hiszpanii obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego. Wsparcie to ma być im wypłacane przez trzy miesiące. Na walkę z bezrobociem wśród młodzieży hiszpański rząd przeznaczy ponad 750 mln euro, czyli 10 proc. środków budżetowych na wzrost zatrudnienia w 2021 r.

 

Źródło: tvp.info / businessinsider.com.pl

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(5)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 131 667 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram