DZIŚ JEST:   26   STYCZNIA   2021 r.

Św. Tymoteusza, biskupa
Św. Tytusa, biskupa
 
 
 
 

Sobór Wszechprawosławny odbędzie się w Szwajcarii? Chodzi o konflikt Moskwy i Ankary

Sobór Wszechprawosławny odbędzie się w Szwajcarii? Chodzi o konflikt Moskwy i Ankary
Patriarcha Kirył (P) i patriarcha Bartłomiej (L). Fot. Kremlin.ru [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0), CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Co

Planowany na 2016 rok Sobór Wszechprawosławny odbędzie się najprawdopodobniej w Szwajcarii, a nie - jak przewidywano do tej pory - w siedzibie Patriarchatu Konstantynopolskiego w Stambule. Wynika to z postaw rosyjskiej i greckiej cerkwi, niechętnych organizacji zgromadzenia w Turcji.

 

Przygotowujące sobór spotkanie zwierzchników Cerkwi prawosławnych, zwołane na 21 stycznia, ma się odbyć nie w Stambule, lecz w ośrodku prawosławnym Patriarchatu Konstantynopolskiego w Chambésy koło Genewy. W Genewie mieści się też – i to od lat – sekretariat przygotowujący obrady soborowe.

 

Według prawosławnych mediów, patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola, wielki promotor soboru, przygotowywanego od 1961 r., nie sprzeciwi się zmianie miejsca obrad. Najprawdopodobniej Bartłomiej stoi na stanowisku, według którego trzeba usunąć wszystkie przeszkody, które mogłyby stanowić dla którejkolwiek z cerkwi uzasadnienie dla decyzji o zbojkotowaniu zgromadzenia.

 

Rosyjska Cerkiew nie chce soboru w Stambule z powodów politycznych: po zestrzeleniu w listopadzie ub.r. rosyjskiego samolotu w Turcji władze rosyjskie odradzają swoim obywatelom podróże do tego kraju. Z kolei arcybiskup Aten Hieronim mógłby nie pojechać do Stambułu ze względu na różnice zdań z Bartłomiejem. Dochodzi także do napięć między Ankarą i Atenami, trudno jest przewidzieć, jak te relacje będą wyglądać w przyszłości. Nie jest też pewna obecność przedstawicieli prawosławnego Patriarchatu Antiochii, który zerwał komunię z prawosławnym Patriarchatem Jerozolimy z powodu sporu o jurysdykcję nad Katarem.

 

Gotowych jest już kilka projektów dokumentów, które mają być tematem dyskusji w trakcie zgromadzenia. Dotyczą one m.in. autonomii cerkwi prawosławnych, relacji z „resztą świata chrześcijańskiego”, znaczenia postu i jego zachowywania, a także misji Cerkwi w świecie współczesnym. Ten ostatni dokument nie uzyskał zgody wszystkich cerkwi. Nie został podpisany przez szefów delegacji z Rosji i Gruzji na ubiegłorocznej V Wszechprawosławnej Konferencji Przygotowawczej.

 

Sobór Sobór Wszechprawosławny będzie miał bardzo ważne znaczenie dla patriarchatu moskiewskiego. W trakcie prac z pewnością dojdzie do rywalizacji między Moskwą a historycznymi stolicami patriarszymi, między którymi także istnieją spory.

 

 

KAI, PCh24.pl

mat
DATA: 2016-01-11 17:15
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.