11 stycznia 2016

Sobór Wszechprawosławny odbędzie się w Szwajcarii? Chodzi o konflikt Moskwy i Ankary

(Patriarcha Kirył (P) i patriarcha Bartłomiej (L). Fot. Kremlin.ru [CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0), CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0) or CC BY 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia Co)

Planowany na 2016 rok Sobór Wszechprawosławny odbędzie się najprawdopodobniej w Szwajcarii, a nie – jak przewidywano do tej pory – w siedzibie Patriarchatu Konstantynopolskiego w Stambule. Wynika to z postaw rosyjskiej i greckiej cerkwi, niechętnych organizacji zgromadzenia w Turcji.

 

Przygotowujące sobór spotkanie zwierzchników Cerkwi prawosławnych, zwołane na 21 stycznia, ma się odbyć nie w Stambule, lecz w ośrodku prawosławnym Patriarchatu Konstantynopolskiego w Chambésy koło Genewy. W Genewie mieści się też – i to od lat – sekretariat przygotowujący obrady soborowe.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Według prawosławnych mediów, patriarcha Bartłomiej z Konstantynopola, wielki promotor soboru, przygotowywanego od 1961 r., nie sprzeciwi się zmianie miejsca obrad. Najprawdopodobniej Bartłomiej stoi na stanowisku, według którego trzeba usunąć wszystkie przeszkody, które mogłyby stanowić dla którejkolwiek z cerkwi uzasadnienie dla decyzji o zbojkotowaniu zgromadzenia.

 

Rosyjska Cerkiew nie chce soboru w Stambule z powodów politycznych: po zestrzeleniu w listopadzie ub.r. rosyjskiego samolotu w Turcji władze rosyjskie odradzają swoim obywatelom podróże do tego kraju. Z kolei arcybiskup Aten Hieronim mógłby nie pojechać do Stambułu ze względu na różnice zdań z Bartłomiejem. Dochodzi także do napięć między Ankarą i Atenami, trudno jest przewidzieć, jak te relacje będą wyglądać w przyszłości. Nie jest też pewna obecność przedstawicieli prawosławnego Patriarchatu Antiochii, który zerwał komunię z prawosławnym Patriarchatem Jerozolimy z powodu sporu o jurysdykcję nad Katarem.

 

Gotowych jest już kilka projektów dokumentów, które mają być tematem dyskusji w trakcie zgromadzenia. Dotyczą one m.in. autonomii cerkwi prawosławnych, relacji z „resztą świata chrześcijańskiego”, znaczenia postu i jego zachowywania, a także misji Cerkwi w świecie współczesnym. Ten ostatni dokument nie uzyskał zgody wszystkich cerkwi. Nie został podpisany przez szefów delegacji z Rosji i Gruzji na ubiegłorocznej V Wszechprawosławnej Konferencji Przygotowawczej.

 

Sobór Sobór Wszechprawosławny będzie miał bardzo ważne znaczenie dla patriarchatu moskiewskiego. W trakcie prac z pewnością dojdzie do rywalizacji między Moskwą a historycznymi stolicami patriarszymi, między którymi także istnieją spory.

 

 

KAI, PCh24.pl

mat

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram