DZIŚ JEST:   29   LUTY   2020 r.

Św. Roman, opat
 
 
 
 

Snowden ostrzegł Izraelczyków i skomentował działania Facebooka: oni nieustannie inwigilują!

Snowden ostrzegł Izraelczyków i skomentował działania Facebooka: oni nieustannie inwigilują!
Snowden. TheWikiLeaksChannel/YouTube

W specjalnym nagraniu z Moskwy amerykański demaskator i były współpracownik CIA Edward Snowden ostrzegł mieszkańców Izraela, aby nie akceptowali – pod pozorem konieczności zapewnienia bezpieczeństwa – nadmiernej kontroli rządu i zaapelował, by strzegli się przed firmami oferującymi oprogramowanie szpiegujące. Snowden odniósł się również do Facebooka.

 

Były współpracownik amerykańskiej agencji wywiadowczej, który w roku 2013 ujawnił na łamach prasy kilkaset tysięcy poufnych, tajnych i ściśle tajnych dokumentów NSA, wezwał Izraelczyków, by byli czujni w obliczu zapędów rządu i prywatnej inwigilacji.

 

W nagraniu opublikowanym we wtorek Snowden wskazał na ogromne możliwości wysokich technologii w Izraelu. Ostrzegał, że przyjęcie zbyt dużego nadzoru rządowego i bezkrytyczna akceptacja tłumaczenia konieczności inwigilacji względami bezpieczeństwa – jego zdaniem – stanowi poważne zagrożenie.

 

Jeśli pozwolimy się terroryzować przez kogoś, kto jako jedyny ma nóż, by przeorganizować nasze społeczeństwo dla wygody władzy państwowej przestaniemy być obywatelami i staniemy się poddanymi – mówił ukrywający się w Rosji były współpracownik CIA.

35-latek powiedział także o NSO Group, izraelskiej firmie znanej z oprogramowania szpiegującego Pegasus. Oprogramowanie jest prawdopodobnie używane w wielu krajach, gdzie nie przestrzega się praw obywateli.

 

Chodzi o to, że firmy takie jak ta coraz częściej pojawiają się na całym świecie – zaznaczył Snowden. W jednym przypadku międzynarodowi eksperci badający zniknięcie 43 studentów w Meksyku w 2014 roku byli celem programów szpiegujących po tym, jak zostały sprzedane rządowi.

 

Tymczasem grupa NSO twierdzi, że ich produkt ma być używany wyłącznie do celów dochodzeniowych i zapobiegania przestępczości oraz terroryzmowi.

 

Technologia wyprodukowana przez izraelską firmę została wykorzystana także do śledzenia dziennikarza Dżamala Chaszodzdziego.

 

Snowden oskarżył NSO o „sprzedaż narzędzia szpiegującego” i powiedział, że nawet jeśli niektórzy dobrzy aktorzy używają go, „nie jest on wykorzystywany tylko do łapania przestępców i powstrzymywania ataków terrorystycznych, nie tylko do ratowania życia, ale do zarabiania pieniędzy. Taki poziom lekkomyślności faktycznie zaczyna kosztować życie”.

 

Oprogramowanie NSO wykorzystano do śledzenia saudyjskiego dziennikarza, który został brutalnie zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule w zeszłym miesiącu.

Snowden ostrzegł przed „demoliberalnymi rządami demokratycznymi zbierającymi i nadużywającymi naszych danych”, stwierdzając: „mówi się o tym więcej kiedy przechodzicie od teorii spiskowych do faktów, rozmowa wtedy się zmienia”.

 

Amerykanin podkreślił, że to, jakie podejście mają służby do regularnych rozmów telefonicznych i e-maili obywateli, może doprowadzić do podjęcia przez agencje wywiadowcze niewłaściwych decyzji w przypadku złożonych spraw.

 

Atakując państwo inwigilujące, jako niezapewniające bezpieczeństwa, powiedział: „Nadzór nie dotyczy bezpieczeństwa. Nadzór polega na kontroli”.

 

Ostrzegł także przed ogromną kontrolą, jaką zyskały nad obywatelami prywatne firmy IT. W pewnym momencie rządy nie będą w stanie ich powstrzymać.

 

Zapytany, w jaki sposób NSA nadzoruje Izraelczyków i Amerykanów, Snowden powiedział: „wszystko, co dzieje się z Amerykanami, dzieje się z wami – i gorzej”. Zapytano go również, czy Izrael nadzoruje świat w podobnym zakresie jak USA. „Izraelczycy to jedni z naszych najbliższych partnerów. Cokolwiek robimy, czego Izraelczycy nie robią teraz, prawdopodobnie spróbują zrobić. Są prawdopodobnie o nas zazdrośni i ma to związek z tym, że mamy większe możliwości manewru”.

 

„Izrael ma fenomenalny sektor technologii. To jest coś, co może być dumą. Ale czy to naprawdę jest cyberbezpieczeństwo?” – pytał przechodząc do tematu izraelskiego sektora cybernetycznego.

 

Snowden powiedział, że Izrael – ze względu na swoje umiejętności – regularnie znajduje się na szczycie listy tajnych hakerów w USA wraz z Rosją i Chinami, , mimo że jest sprzymierzeńcem. Odpowiadając na sugestie, że Izraelczycy potrzebują i wolą bezpieczeństwo kosztem pewnych ograniczeń narzucanych przez rząd, Snowden przywołał nazistowskie Niemcy jako źródło tego sposobu myślenia, dodając, że inne kraje, takie jak Stany Zjednoczone, również podążyły tą drogą.

 

Odnosząc się do zbierania danych na Facebooku, powiedział: „Administratorów Facebooka nie obchodzi twoja osoba, twój kraj, polityka czy to co się z tobą stanie – Facebookowi zależy tylko na jednej rzeczy: na danych. Oni nieustannie inwigilują. Ich produktem jesteś Ty – twoja historia życia, i życia sąsiadów”.

 

Snowden – zatrudniony przez korporację Dell i wykonujący zlecenia dla amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego – ujawnił w 2013 roku szeroki zakres nadzoru nad prywatnymi danymi obywateli. Rozwiązanie wprowadzono na całym świecie po atakach z 11 września. Po demaskacji Stany Zjednoczone oskarżyły Snowdena o szpiegostwo i kradzież tajemnic państwowych. Snowden zastrzega, że nadal kocha swój kraj i ma nadzieję wrócić do domu.

 

 

Źródło: timesofisrael.com / al-monitor.com / jpost.com

AS

 

  


DATA: 2018-11-08 08:54
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

a Pan Kopernik stworzył prace o obrocie ciał Niebieskich... i zbadał to z Ziemi... Hmm... Ha, ha, ha... Uuuu, ha, ha, ha, ha...
ponad 1 rok temu / domadowna
 
Pan Snowden ostrzega Izraelczyków przed inwigilacją... I pisze to z Rosji... Hmm... Ha, ha... ha, ha, ha... Uuuu, ha, ha, ha, ha....
ponad 1 rok temu / ma
 
Podzielam taka opinie. Myślę że w różnych sferach pod pozorem dobra może się wdzierac zło szczególnie gdy widać kto rzadzi.
ponad 1 rok temu / plus
 
Meltdown a w szczególności Spectre w sposób bezobjawowy umożliwiają daleko posuniętą inwigilację. Nie ma to jak błędy w samym procesorze. Jedynie "secure computation" może uchronić ludzkość przed inwigilacją, ale do tego potrzeba znacznie szybszej i bardziej responsywnej sieci.
ponad 1 rok temu / aaa
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.