Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   18   STYCZNIA   2021 r.

Św. Małgorzaty Węgierskiej
Bł. Reginy Protmann
 
 
 
 

„Śnią żołnierze o Polsce swój sen”. Relacja z gali kwartalnika „Wyklęci” [WIDEO]


Odtwórz w YouTube
 

W Krakowie odbyła się czwarta gala kwartalnika „Wyklęci”, której tegoroczne hasło brzmi: „Śnią żołnierze o Polsce swój sen”. Wydarzenie jest podsumowaniem działalności redakcji wydawnictwa oraz fundacji kwartalnika zajmującego się upowszechnianiem wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych.

 

W gali kwartalnika „Wyklęci” udział wzięli kombatanci, rodziny Żołnierzy Wyklętych, a także osoby, które w swoich lokalnych środowiskach upamiętniają bohaterów polskiego podziemia antykomunistycznego. Po raz kolejny gala była prowadzona prowadzona przez Krystiana Kratiuka, redaktora naczelnego PCh24.pl oraz magazynu „Polonia Christiana”. W wydarzeniu uczestniczył m.in. dr Jarosław Szarek, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, który zwrócił uwagę na konieczność walczenia o pamięć o Niezłomnych.

 

– Przez wiele lat sprzeciwiano się powrotowi żołnierzy wyklętych. Po 89 roku nie chciano budować Polski na tych fundamentach, które przyświecały państwa walce o Polskę wierną elementarnym wartościom – mówił prezes IPN. – Nie pozwolimy na to, aby ulice zabierano tak wyjątkowym postaciom jak płk. Zygmuntowi Szendzielarzowi „Łupaszce” czy gen. Augustowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi” – dodał.

 

W trakcie gali uhonorowano osoby zasłużone w popularyzacji historii powojennego podziemia niepodległościowego. Nagrodę im. sierż. Józefa Franczaka „Lalusia” (uznawanego za ostatniego żołnierza antykomunistycznej partyzantki, poległego w 1963 r.) z rąk jego syna Marka odebrał dr Karol Nawrocki, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej. Laudację wygłosił dyrektor krakowskiego IPN dr hab. Filip Musiał. Nagroda im. Michała Krupy „Wierzby” (żołnierza Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego) przypadła Lechowi Makowieckiemu, poecie, kompozytorowi i muzykowi. Prezes IPN Jarosław Szarek został uhonorowany tytułem Przyjaciele Kwartalnika „Wyklęci”.

 

 

Źródło: IPN, własne PCh24.pl

WMa

 

 

Czytaj także:
DATA: 2020-03-12 21:57:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Właśnie, sen... niestety i tylko to pozostało. "Daremne żale, próżny trud...".
10 miesięcy temu / PI Grembowicz
 
Zastanawia mnie kto i kiedy narzucił określenie "Wyklęci" dla żołnierzy walczących o polskość, zwłaszcza w okresie stalinizmy w Polsce. Fakt byli oni wyklęci przez władze komunistyczne, prześladowani i mordowani, w ramach niszczenia wszystkiego co polskie. Jednak przeniesienie tego określenia do czasów dzisiejszych i używania go,bez otoczki kontekstowej, sprawia, że może ono mieć wydźwięk pejoratywny. Zwłaszcza dla, mówiąc kolokwialnie, zagranicy. Nie jako przy okazji odarto ich z najważniejszego słowa niezłomności, które jest najbardziej adekwatne dla ich życia. Chwała niezłomnym!
10 miesięcy temu / UPS
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 129 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.