DZIŚ JEST:   24   KWIETNIA   2019 r.

Oktawa Wielkanocy
Św. Jerzego
Bł. Mariana z Ratyzbony
 
 
 
 


Polonia Christiana nr 53  >   CYWILIZACJA

Elżbieta Wiater

Śmiercionośna mentalność


Sługa Boży arcybiskup Fulton Sheen mawiał, że jeśli nie postępujemy zgodnie z wiarą, skończymy, wierząc zgodnie z tym, jak postępujemy. Praktyka związana z legalizacją eutanazji w Belgii jest, niestety, świetnym dowodem na prawdziwość tych słów.


 

Sytuacja prawna eutanazji w Belgii przypomina prawo dotyczące aborcji w Polsce: jest to procedura medyczna określana jako przestępstwo, jednak w ściśle określonych prawnie przypadkach i pod ściśle określonymi warunkami lekarz pozostaje wolny od kary za jej przeprowadzenie.

 

Ustawą z 28 maja 2002 roku dopuszczono eutanazję pod trzema warunkami. Po pierwsze, pacjent musi być dorosły lub niepełnoletni, posiadający jednak pełnię praw decydowania o sobie i zachowujący pełną świadomość. Po drugie, pacjent musi świadomie, na piśmie, poprosić o eutanazję, i to dwukrotnie, bez żadnych zewnętrznych nacisków. Po trzecie, pacjent jest w stanie nieodwracalnego, permamentnego, będącego nie do zniesienia bólu fizycznego lub psychicznego, którego nie da się złagodzić i który wynika z ciężkiej i nieuleczalnej choroby lub zaburzenia.

Wniosek o eutanazję osoby trwale nieświadomej może złożyć jej przedstawiciel prawny, z tym że wniosek taki musi zostać poparty przez jeszcze dwie osoby, które nie czerpią żadnej korzyści ze śmierci pacjenta.

 

Lekarzy zobowiązano do jak najpełniejszego przedstawienia pacjentowi lub jego przedstawicielowi sytuacji medycznej, przekazania informacji o możliwości leczenia hospicyjnego i tym podobnych – a więc wszystkich informacji potrzebnych do uzyskania pełnego obrazu sytuacji. Zagwarantowano także personelowi medycznemu prawo do sprzeciwu sumienia i odmowy wykonania zabiegu, z tym że w takiej sytuacji sprzeciwiający się są zobowiązani przekazać pełną dokumentację medyczną i wszystkie informacje lekarzowi, który podejmie się procedury.

 

Powyższy tekst jest tylko FRAGMENTEM artykułu opublikowanego w magazynie "Polonia Christiana".

zamów e-wydanie   zamów wydanie papierowe
 

Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 
 

Ponad 37 tys. katechumenów zostało włączonych do Kościoła w Wielką Sobotę na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Informację przekazała Konferencja Episkopatu USA.

 
 

Rozmach ataku i cel terrorystów, czyli zamach na chrześcijan zgromadzonych na nabożeństwach, przypomina działania tzw. Państwa Islamskiego. Propagandziści ISIS poinformowali już, że to „kalifat” stoi za atakami, ale na mapie światowego terroryzmu pojawiła się nowa islamistyczna organizacja - National Thowheeth Jama’ath (NTJ).  Jak poinformował szef resortu zdrowia w rządzie Sri Lanki dwa tygodnie przed zamachami pojawiły się ostrzeżenia lokalnej policji przed możliwymi atakami ze strony powstającej NTJ. Szef służb wywiadowczych przesłał nawet listę potencjalnych zamachowców. Kluczowy meldunek, miał nie dotrzeć na biurko premiera Sri Lanki i nie wiadomo, by władze zrobiły cokolwiek z ostrzeżeniem.

 

Po zarejestrowaniu przez Marszałka Sejmu RP Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Stop pedofilii” ruszyła zbiórka podpisów. By Sejm zajął się projektem musi zyskać on poparcie przynajmniej 100 tys. osób. Sprawa jest paląca, bo przez samorządy do Polski wlewa się fala deprawacji, która uderza w dzieci. Jest jeszcze czas, by ją powstrzymać.

 

To nie żarty. Historyk sztuki Tom Wilkinson na łamach magazynu „Domus” przekonuje, że doskonałym rozwiązaniem będzie wybudowanie w miejscu zniszczonej pożarem iglicy katedry Notre-Dame „pełnego wdzięku minaretu”.

 

Łukasz Karpiel zaprasza na „Prawy prosty”. Dr Paweł Momro o początkach III RP. Rok 2019 to seria 30. rocznic: Okrągłego Stołu, wyborów czerwcowych, powołania rządu Mazowieckiego... Jaką rolę w transformacji ustrojowej odegrali dwaj pierwsi prezydenci III RP - Wojciech Jaruzelski i Lech Wałęsa?


Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.