DZIŚ JEST:   01   KWIETNIA   2020 r.

Św. Hugona, biskupa
 
 
 
 

Śmierć i podatki, czyli podatek od pogrzebu

Śmierć i podatki, czyli podatek od pogrzebu
fot.djshaw/sxc.hu
#KOŚCIÓŁ    #PODATKI    #SOCJALIZM    #KONKORDAT    #VAT    #ŚMIERĆ    #POGRZEB    #ZWOLNIENIA

Powiedzenie, że w życiu pewne są tylko śmierć i podatki, nabiera niebezpiecznie realnego wymiaru. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi Tomasz Szymański stwierdził, że pogrzeb służy pojedynczym wiernym, a nie całej wspólnocie, dlatego nie powinien być zwolniony z podatków od towarów i usług.

 

W myśl przepisów ustawy o VAT, większość usług świadczonych przez Kościół Katolicki i inne związki wyznaniowe na rzecz swoich wiernych nie podlega podatkowi od towarów i usług. Ustawa przewiduje, że wolne od tej daniny są realizowane przez Kościół usługi, o których mowa w szczególnych przepisach, oraz ściśle z nimi związana dostawa towarów. Warunkiem jest, aby były one wykonywane w interesie zbiorowym swoich członków, a także na ich rzecz w zamian za składki, których wysokość wynika z przepisów statutowych.

 

W interpretacji z 29 lipca 2013 r. łódzka izba skarbowa potwierdziła, że kościelnym osobom prawnym wcale nie jest łatwo skorzystać z opisanej preferencji podatkowej. Łódzka kuria zapytała, czy usługi zarządzania cmentarzem wyznaniowym (w tym odprawianie liturgii pogrzebowej) są wolne od VAT na podstawie przepisów ustawy. Zdaniem kurii tak właśnie jest, gdyż jest ona właściwą strukturą Kościoła katolickiego, który korzysta z autonomii zgodnie z konkordatem między Polską, a Watykanem i prowadzi odpłatną działalność statutową zgodną z prawem kanonicznym. Ponadto, świadczy te usługi w interesie zbiorowym swoich członków, nie działa dla zysku, a ofiary pobierane od wiernych mają taki sam charakter, jak składki, o których mówi przepis.

 

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi był odmiennego zdania. Jego zdaniem, usługi pogrzebowe świadczone przez kurię nie mogą być zwolnione z VAT na podstawie tego przepisu, gdyż służą pojedynczym wiernym, a nie zbiorowości, są też świadczone za ofiary, które nie mają charakteru przymusowej składki, a poza tym takie „zwolnienie pogarszałoby warunki konkurencji”.

 

Jakiej konkurencji?! Katolicki pogrzeb ma wymiar publiczny i jest posługą podejmowaną jak najbardziej w interesie wspólnoty (choćby była nią tylko rodzina zmarłego), czego najwyraźniej urzędnicy skarbowi nie są w stanie zrozumieć. Podobny charakter ma sakrament małżeństwa. Gdyby było inaczej, nie wymagano by instytucji świadków, których zadaniem jest przecież świadczyć wobec wspólnoty, że związek małżeński został zawarty. Zgodnie z rozumowaniem dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi, małżeństwo też służy pojedynczym wiernym i z tego powodu powinno być opodatkowane.

 

Tomasz Tokarski

Źródło: gazetaprawna.pl


DATA: 2013-08-28 07:39
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Sprawa finansów Kościoła, a więc jego dochodów i wydatków, powinna być przejrzysta dla wiernych i organów Państwa. Tylko wtedy można wprowadzać takie uregulowania, które zabezpieczą byt Kościoła, a jednocześnie zapobiegną wszelkim patologiom. Zdaje się, że to robi obecnie papież Franciszek w Watykanie, bo sprawa nabrzmiała do rozwiązania. Podobnie powinno się dziać "na dole", a więc w diecezjach i parafiach, bo nie ma nic gorszego, niż nieuzasadnione podejrzenia o różne machinacje finansowe, które pomagają wrogom Kościoła w jego dyskredytowaniu.
ponad 6 lat temu / janusz
 
Trzeba być dokładnym DEBILEM ,aby od zmarłego domagać się podatku. Proponuję aby wszystkich zmarłych zawozić do Urzędu Skarbowego, panu Tomaszowi Szymańskiemu w celu odebrania podatku. Powodzenia .
ponad 6 lat temu / Andrus Stefan
 
W normalnym kraju taki "Szymański" wylatuje na pysk z roboty, z powodu braku kompetencji do pełnienia stanowiska publicznego, opłacanego przez podatników.
ponad 6 lat temu / [email protected]
 
Demokracja przelewa już czarę goryczy ! Jestem za wprowadzeniem monarchii absolutnej, wtedy zniknie większość państwowych instytucji.Po prostu, stop biurokracji ! Im dalej brniemy w ten system biurokratyczny, tym więcej powstaje durnowatych przepisów, a liczba biurokratów osiąga kolosalną liczbę !
ponad 6 lat temu / Robert
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.