DZIŚ JEST:   29   LISTOPADA   2020 r.

I Niedziela Adwentu
Św. Franciszka Antoniego Fasaniego
Św. Saturnina, biskupa
 
 
 
 

Śmierć Antonina Scalii to koniec amerykańskiej Konstytucji ?

Śmierć Antonina Scalii to koniec amerykańskiej Konstytucji ?
Sędzia Antonin Scalia - 2011. Fot. United States Mission Geneva [CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Jak twierdzi Ben Shapiro, „śmierć sędziego Sądu Najwyższego Antonina Scalii oznacza nie tylko tragedię dla filozofii konstytucyjnej, ale i śmierć amerykańskiego konstytucjonalizmu jako całości". Jego zdaniem opuszczone po Scalii stanowisko sędziowskie przejmie sędzia o lewicowych poglądach. W efekcie wolność sumienia ludzi wierzących zostanie ograniczona, a władze wprowadzą zakaz posiadania broni.

 

Antonin Scalla w teorii i sądowej praktyce kierował się doktryną oryginalizmu. Zgodnie z nią w interpretacji Konstytucji należy kierować się jej pierwotnym, oryginalnym znaczeniem - przypomina publicysta breitbart.com. W „nowoczesnej” Ameryce ta oczywista zdawałoby się zasada stała się niepopularna i została zastąpiona przez wprowadzanie lewicowych reform zgodnych z aktualnymi poglądami politycznymi amerykańskich sędziów.

 

Śmierci Antonina Scalii przynosi niebezpieczeństwo opanowania Sądu Najwyższego przez progresistów. Do tej pory siły były mniej więcej zrównoważone - z lewicą sympatyzowało 4 na 9 sędziów. Piąty, słynący z niezdecydowania i zmienności Anthony Kennedy, odgrywał rolę języczka u wagi. Obecnie jednak prawo do powołania nowego sędziego posiadać będzie Barack Obama, który zapewne powoła prawnika o postępowych poglądach.

 

Jeśli Senat zatwierdzi ten wybór, to tradycyjna interpretacja Konstytucji stanie na całkowicie przegranej pozycji. Grozi to wprowadzeniem złego prawa – m.in. zakazu posiadania broni czy ograniczeń wolności sumienia ludzi wierzących. „To przykre, że jedynym, co powstrzymywało założycielski dokument Stanów Zjednoczonych od śmierci, był wspaniały 79-letni prawnik”, konkluduje Ben Shapiro.

 

Obama może mieć trudności

 

Jak ocenia Heather Digby Parton, aktualna sytuacja polityczna niekoniecznie pozwoli Barackowi Obamie na przeforsowanie „wymarzonego” kandydata. Od 2015 r. Republikanie mają w Senacie 54 kongresmenów, a Demokraci - 44 oraz dwóch związanych z nimi senatorów niezależnych. Przewodniczący republikańskiej większości w Senacie (majority leader) Mitch McConnell zapowiedział już, że „naród amerykański powinien mieć swój głos w wyborze następnego sędziego Sądu Najwyższego”. Oznacza to, że Republikanie starać się będą odwlekać nominację do czasu wybrania nowego prezydenta w zaplanowanych na listopad wyborach.

Zdaniem publicystki takie stanowisko Republikanów to wyraz ich pogardy dla amerykańskich tradycji politycznych. Zgodnie z nimi rola Senatu w powoływaniu nowego sędziego Sądu Najwyższego jest bowiem jedynie pomocnicza i doradcza.

 

Scalia - pobożny katolik, obrońca praw religii

 

Komentarze po śmierci sędziego Scalii dotyczą nie tylko kwestii czysto prawnych i politycznych, lecz także religijnych. Sam Barack Obama określił go jako pobożnego katolika. Jak pisz Michael O'Loughlin, Scalia był obrońcą roli religii w przestrzeni publicznej, chociaż podkreślał, że wiara nie ma wpływu na jego decyzje sądowe. Nominowany w 1986 r. przez Ronalda Reagana w swoim gabinecie trzymał portret św. Tomasza More'a. Sprzeciwiał się aborcji i związkom homoseksualnym, popierał utrzymanie kary śmierci.

 

Antonin Scalia uczestniczył regularnie we Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Wraz ze swoją żoną Maureen miał dziewięcioro dzieci. Jeden z synów został katolickim księdzem, aktywnym w ruchu tradycjonalistycznym.

 

Źródła: breitbart.com / salon.com / cruxnow.com

mjend

 

 


DATA: 2016-02-16 08:46
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Przyglądając się uważnie historii USA i rozrostu toalitarnego federalizmu nietrudno zauwżyć że do tego dążono już mniej więcej od pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. Metoda którą posługuje się polityka w USA to "powolne podgrzewanie żaby w garnku wody" (procesualność idei) dlatego po pierwszej rewolucji stroniono od gwałtownych konfliktów natomiast starano się ograniczać wolność przez wypychanie ludności do miast. Jedynym przypadkiem z poza tego modelu była wojna secesyjna kiedy to chciano zmienić ustrój z agrarnego na model prusacki czyli przemysłowo-mechaniczny. Wtedy użyto siły pod sztandarami abolicji i obrony unii przed wrednymi ziemianami. Dzisiaj większość populacji żyje w wielkich metropoliach na obrzezach USA i jest to w dużej większości lewacko myślący ploretariat, włączając w niego "katolików". Ameryka to proces-zmiana, pragmatyczne podejście do prawdy, piękna, dobra i metody ustroju życia zbiorowego.
ponad 4 lata temu / Krzysiek
 
czyżby przyśpieszał koniec Ameryki wraz ze śmiercią tego wspaniałego człowieka; a ten Anthony Kennedy, czy to czasem nie z tego rodu, co to dobrze robił Ameryce, tylko coś to nie do końca tak wychodziło jak chcieli? czyżby te zachwianie było rodzinne, w genach? a może to Pan przyśpieszył, żeby "nagrodzić" Amerykę za walkę o pokój i demokrację na świecie - widząc efekty tejże?
ponad 4 lata temu / JARO
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.