DZIŚ JEST:   10   KWIETNIA   2020 r.

Wielki Piątek
Św. Fulberta, biskupa
Św. Michała de Sanctis
 
 
 
 

Śmierć. Tak Boko Haram karze nawróconych i ich pasterzy

Śmierć. Tak Boko Haram karze nawróconych i ich pasterzy
Zdjęcie ilustracyjne fot. Afolabi Sotunde/REUTERS/FORUM

Młody Michael niedawno rozpoczął pierwszy rok studiów filozoficznych. 18-letni kleryk z nigeryjskiego seminarium nigdy jednak nie zakończy roku, nie rozpocznie nauki kolejnych przedmiotów, ani nie przyjmie święceń. Już bowiem znajduje się na innym świecie.

 

8 stycznia 2020 roku. Nigeryjskie niebo spowiły już ciemności. Do seminarium włamują się zamaskowani i uzbrojeni mężczyźni. Wpadają przez okno i strzelają na oślep. Najpierw zabierają się za laptopy i telefony. Następnie porywają czterech kleryków. Przetrzymują ich w niewoli w stanie Kaduna.

 

20 stycznia uwalniają jednego z nich, a dwóch kolejnych – 31 stycznia. Michael Nnadi jednak nie spotkał się z tą „łaskawością”. Został zamordowany.

 

W świetle tej tragedii najlepszą odpowiedzią jest cisza. „Pozwólcie nam być spokojni. Niech Bóg da mu wieczny odpoczynek”, napisał biskup Mattew Hassan Kukah.  

 

„Z bardzo ciężkim sercem, chciałbym was powiadomić, że nasz drogi syn Michael został zamordowany przez bandytów, a dokładna data tego wydarzenia pozostaje nieznana. Wraz z żoną lekarza arbitralnie oddzielono ich od grupy i zamordowano. Rektor zidentyfikował ciało tego popołudnia” kończy swe oświadczenie hierarcha 1 lutego.

 

Wspomniana żona lekarza zginęła wraz z klerykiem. O jej losie niewiele więcej wiadomo.  

 

Problem seminariów  

Z uwagi na grasujące nigeryjskie bojówki seminaria w tym kraju wyposażono w mury obronne. Jednak nie stanowią one dostatecznego zabezpieczenia. Problem identyfikacji terrorystów mogłyby rozwiązać kamery. To jednak niemożliwe z uwagi na koszty. Wszak w wielu przypadkach parafie muszą płacić policji za ochronę podczas Mszy świętych. Na kamery pieniędzy już nie starcza.

 

Według organizacji Open Doors Nigeria znajduje się na niechlubnym 12 miejscu wśród najbardziej prześladujących chrześcijan krajów świata. Jak czytamy na stronie organizacji, wyznawcy Chrystusa  spotykają się z utrudnieniami w dostępie do szkolnictwa wyższego. Bez porzucenia wiary często nie dostaną pracy. Władze lekceważą też wnioski o budowę kościołów. W szczególnie trudnej sytuacji znajdują się chrześcijańskie kobiety narażone na porwania i zawieranie małżeństw pod przymusem. Najgorsze prześladowania oprócz duchownych i kleryków znoszą nawróceni z islamu. Pod względem geograficznym w najtrudniejszej sytuacji znajdują się mieszkańcy północy kraju.   

 

Za znaczną część prześladowań odpowiada organizacja Boko Haram powstała w 2002 roku. Jej nazwa oznacza „Zachodnia edukacja jest grzechem”. Od momentu rozpoczęcia działalności dżihadyści zabili około 20 tysięcy osób, a 2,5 mln zmusili do opuszczenia swoich domów. Boko Haram działa przede wszystkim w północno-wschodniej Nigerii. Tam też usiłuje stworzyć własne państwo, rozciągając dodatkowo kontrolę nad niewielkimi obszarami Nigru, Kamerunu i Czadu.   

 

Do ofiar islamskich terrorystów można odnieść słowa Pana Jezusa „to wam powiedziałem, abyście się nie załamali w wierze. Wyłączą was z synagogi. Owszem, nadchodzi godzina, w której każdy, kto was zabije, będzie sądził, że oddaje cześć Bogu. Będą tak czynić, bo nie poznali ani Ojca, ani Mnie”. Nigeryjscy męczennicy cierpiący i ginący z rąk fanatyków to wyrzut sumienia dla nas, żyjących i praktykujących swą wiarę w spokoju, komforcie i bezpieczeństwie.

 

Źródła: vaticannews.va/pl  /  catholicherald.co.uk / kath.net /  pch24.pl / opendoors.pl

Marcin Jendrzejczak


DATA: 2020-02-14 13:32
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
14
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@ panda Nigeria nie jest państwem chrześcijańskim, a raczej jest przychylne muzułamanom. Dlatego chrześcijanie nie mogą się zorganizować. Kiedyś, chyba w rou 1968 próbowali, stworzyli państwo nazwane Biafra, które zostało jednak potępione przez społeczność międzynarodową i zniszczone. A nie stosują odwetu - tym polega istota chrześcijaństwa.
1 miesiąc temu / Ryś
 
Dlaczego chrześcijanie się nie bronią i nie stosują odwetu?
1 miesiąc temu / panda
 
UPS - oględnie napiszę że twe argumenty są niemądre. Sprawdź jak działał Eliasz i co zrobił z 450-cioma prorokami Baala. Tak - to ten który został wniebowzięty i objawiony przez Chrystusa. Warto zastanowić się w co/kogo się wierzy bo chyba nie wiesz. Ja w każdym razie szczerze Tobie radzę abyś kupił broń i w razie potrzeby nie musiał bezradnie patrzeć jak gwałcą córkę. Masz w ogóle dzieci?
1 miesiąc temu / Jot
 
Może to temat na kolejny synod? Skoro już zajęto się tak "ważnymi" problemami jak dżungla, bolączki społeczności LGBT i dopuszczanie rozwodników do komunii, to może Ojciec Święty pochyli się nad ludźmi, którzy giną za wiarę?
1 miesiąc temu / Wernyhora
 
Jako chrześcijanie dobrze wiemy, na co się piszemy. Mistrz otwarcie mówił, co nas czeka. Dziękować Bogu, że 'zachował nas ode złego' aż do tej pory.
1 miesiąc temu / M
 
@ UPS Żołnierz jest najmniej winny. Ci, co go wysłali TAK.
1 miesiąc temu / Ryś
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.