Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   19   PAŹDZIERNIKA   2018 r.

Św. Jana de Brébeufa
Św. Pawła od Krzyża
Bł. Jerzego Popiełuszki
 
 
 
 

Śmierć. Jak to co nieuniknione staje się tematem tabu


Dotyka ona każdego człowieka, jest tematem, który wciąż do nas powraca. Z różnych przyczyn. Śmierć. Wiele jest jej w mediach, mniej w rozmowach między nami. Boimy się jej. A każdego z nas ona czeka. Co uczyniono z "estetyką śmierci"? Dokąd zajdziemy zastępując eschatologię nędzną i wulgarną popkulturą.


DATA: 2018-06-11 07:39:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Ewa: św. Tomasz z Akwinu przypisywał zwierzętom (i roślinom) duszę, która miała charakter zmysłowy i śmiertelny, w odróżnieniu od duszy ludzkiej która była samoistna i nieśmiertelna: ?Dusze zwierząt bezrozumnych nie są samoistne, skoro nie wykonują żadnych działań same przez się, we wszystkich bowiem sposób istnienia stosuje się do typu działalności? (I, 75, art. 3)
4 miesiące temu / bvr
 
@bvr - nie ma czegoś takiego jak "dusza śmiertelna". Albo się ma duszę i jest ona nieśmiertelna, albo się nie ma duszy.
4 miesiące temu / ewa
 
@teraz: zgodnie z nauką KK donikąd, tzn. nasi bracia mniejsi również obdarzeni są duszą, ale śmiertelną, która "umiera" wraz z biologiczną śmiercią
4 miesiące temu / bvr
 
Teraz nie umieramy, tylko odchodzimy."Odchodzą " zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Te ostatnie dokąd, wie ktoś?
4 miesiące temu / teraz
 
Taki temat jak śmierć jest w istocie teamatem tabu "dotyczy innych, ale nie mnie". Jest to pokłosie braku autentycznej wiary w Boga, wiary Bogu i niestety dotyczy to ludzi kościoła, ktorzy deklaratywnie uważają sie za wierzacych. Obecnie w kościołach raczej unika sie mówienia ludziom o tym, że jutro może każdego z nas nie byc na tym świecie, unika się mówienia o szatanie, o piekle, a nawet o niebie nie mówiąc juz nawet o czyścu Koścół raczej dostosowuje się do oczekiwań słuchaczy, a ci wola raczej rzeczy przyjemne dla ucha. Dość symptomatyczne jest, że zrezygnowano podczas pogrzebów z modlitwy za kolejnego żyjącego i obecnego na danym pogrzebie człowieka, który pożegna sie jako następny po chowanym nieboszczyku z życiem. Po co drażnić?! Szkoda bo uważam , że przypominanie każdemu wierzącemu słów "MEMENTO MORI" wcale nie musi "dołować,a raczej uspasabiać do refleksji i lepszego, wyboru - nawet radosnego życia bo śmierć niczego nie kończy.Jest przecież życie wieczne!
4 miesiące temu / Mirosław Kubicki
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 78 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2017 by
INSTYTUT EDUKACJI SPOŁECZNEJ I RELIGIJNEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Fundacji Instytutu Edukacji Społecznej i Religijnej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.