Nasz kanał RSS
DZIŚ JEST:   24   LIPCA   2019 r.

Św. Kingi, księżnej
Św. Krystyny z Bolsena
 
 
 
 

Śmierć. Jak to co nieuniknione staje się tematem tabu


Dotyka ona każdego człowieka, jest tematem, który wciąż do nas powraca. Z różnych przyczyn. Śmierć. Wiele jest jej w mediach, mniej w rozmowach między nami. Boimy się jej. A każdego z nas ona czeka. Co uczyniono z "estetyką śmierci"? Dokąd zajdziemy zastępując eschatologię nędzną i wulgarną popkulturą.


DATA: 2018-06-11 07:39:00
 
Przekaż znajomemu:
 
 
 
drukuj
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać
 

Komentarze

Ewa: św. Tomasz z Akwinu przypisywał zwierzętom (i roślinom) duszę, która miała charakter zmysłowy i śmiertelny, w odróżnieniu od duszy ludzkiej która była samoistna i nieśmiertelna: ?Dusze zwierząt bezrozumnych nie są samoistne, skoro nie wykonują żadnych działań same przez się, we wszystkich bowiem sposób istnienia stosuje się do typu działalności? (I, 75, art. 3)
ponad 1 rok temu / bvr
 
@bvr - nie ma czegoś takiego jak "dusza śmiertelna". Albo się ma duszę i jest ona nieśmiertelna, albo się nie ma duszy.
ponad 1 rok temu / ewa
 
@teraz: zgodnie z nauką KK donikąd, tzn. nasi bracia mniejsi również obdarzeni są duszą, ale śmiertelną, która "umiera" wraz z biologiczną śmiercią
ponad 1 rok temu / bvr
 
Teraz nie umieramy, tylko odchodzimy."Odchodzą " zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Te ostatnie dokąd, wie ktoś?
ponad 1 rok temu / teraz
 
Taki temat jak śmierć jest w istocie teamatem tabu "dotyczy innych, ale nie mnie". Jest to pokłosie braku autentycznej wiary w Boga, wiary Bogu i niestety dotyczy to ludzi kościoła, ktorzy deklaratywnie uważają sie za wierzacych. Obecnie w kościołach raczej unika sie mówienia ludziom o tym, że jutro może każdego z nas nie byc na tym świecie, unika się mówienia o szatanie, o piekle, a nawet o niebie nie mówiąc juz nawet o czyścu Koścół raczej dostosowuje się do oczekiwań słuchaczy, a ci wola raczej rzeczy przyjemne dla ucha. Dość symptomatyczne jest, że zrezygnowano podczas pogrzebów z modlitwy za kolejnego żyjącego i obecnego na danym pogrzebie człowieka, który pożegna sie jako następny po chowanym nieboszczyku z życiem. Po co drażnić?! Szkoda bo uważam , że przypominanie każdemu wierzącemu słów "MEMENTO MORI" wcale nie musi "dołować,a raczej uspasabiać do refleksji i lepszego, wyboru - nawet radosnego życia bo śmierć niczego nie kończy.Jest przecież życie wieczne!
ponad 1 rok temu / Mirosław Kubicki
 

 
NOWOŚCI
 
 
 
 
 
 
12345... 105 
WYBRANE DLA CIEBIE
 
 

 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.