2 kwietnia 2014

Służby specjalne poza kontrolą? TK rozpatruje wnioski

(Fot. Tim Parkinson/wikimedia.commons/licencja Creative Commons)

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wnioski dotyczące przepisów dających służbom specjalnym i policji szerokie kompetencje w zakresie podsłuchiwania i korzystania z billingów.

 

Trybunał Konstytucyjny ma wydać stosowane orzeczenie we czwartek. Skargi w sprawie korzystania z billingów i służb specjalnych przez policję oraz służby specjalne złożyli Rzecznik Praw Obywatelskich i prokurator generalny.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Krytycy przepisów zwracają uwagę, że nie precyzują one na jakiej podstawie policja i służby specjalne mogą założyć podsłuch lub uzyskać dostęp do billingów. Służby mogą bez zgody sądu uzyskiwać od operatorów informacje do kogo należy dany numer telefonu komórkowego, wykazy połączeń, dane o lokalizacji telefonu oraz o numerze IP komputera. Uzyskane przez służby billingi nie muszą być też niszczone, nawet wtedy gdy nie są już przydatne.

 

Rzecznikowi Praw Obywatelskich i Prokuraturze Generalnej nie podoba się również, że od wglądu policji i służb specjalnych nie chroni tajemnica adwokacka, lekarska lub dziennikarska. W ocenie Prokuratury bez uzyskiwania zgody sądu służby mogą „poszerzać zakres kontroli operacyjnej” z pominięciem tajemnicy adwokackiej, dziennikarskiej, lekarskiej itp., choć organom ścigania nie wolno łamać tajemnicy obrońcy lub tajemnicy dziennikarskiej. Prawo zabrania przesłuchiwania np. adwokata na okoliczności związane z obroną jego klienta, ale służby nie mają zakazu tajnego podsłuchiwania rozmów klienta z adwokatem.

 

Rzecznik praw obywatelskich zakwestionował także prawo do uzyskiwania dzięki kontroli operacyjnej – przez np. podsłuch czy tajny podgląd – danych o obywatelu, których zakresu ustawy precyzyjnie nie określają. Skarżący krytykują też to, że służby mogą pozyskiwać dane nawet w sytuacji, gdy określona osoba dopuściła się jedynie wykroczenia.

 

Przedstawiciele służb specjalnych bronią się, że ich działania znajdują się „pod organów niezależnych od władzy wykonawczej”, a wyłączenie spod możliwości kontroli ze strony służb przedstawicieli określonych zawodów może prowadzić do stworzenia immunitetu formalnego uniemożliwiającego działania wobec konkretnych osób.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

ged

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 127 724 zł cel: 300 000 zł
43%
wybierz kwotę:
Wspieram