DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Służby specjalne poza kontrolą? TK rozpatruje wnioski

Służby specjalne poza kontrolą? TK rozpatruje wnioski
Fot. Tim Parkinson/wikimedia.commons/licencja Creative Commons

Trybunał Konstytucyjny rozpatruje wnioski dotyczące przepisów dających służbom specjalnym i policji szerokie kompetencje w zakresie podsłuchiwania i korzystania z billingów.

 

Trybunał Konstytucyjny ma wydać stosowane orzeczenie we czwartek. Skargi w sprawie korzystania z billingów i służb specjalnych przez policję oraz służby specjalne złożyli Rzecznik Praw Obywatelskich i prokurator generalny.

 

Krytycy przepisów zwracają uwagę, że nie precyzują one na jakiej podstawie policja i służby specjalne mogą założyć podsłuch lub uzyskać dostęp do billingów. Służby mogą bez zgody sądu uzyskiwać od operatorów informacje do kogo należy dany numer telefonu komórkowego, wykazy połączeń, dane o lokalizacji telefonu oraz o numerze IP komputera. Uzyskane przez służby billingi nie muszą być też niszczone, nawet wtedy gdy nie są już przydatne.

 

Rzecznikowi Praw Obywatelskich i Prokuraturze Generalnej nie podoba się również, że od wglądu policji i służb specjalnych nie chroni tajemnica adwokacka, lekarska lub dziennikarska. W ocenie Prokuratury bez uzyskiwania zgody sądu służby mogą „poszerzać zakres kontroli operacyjnej” z pominięciem tajemnicy adwokackiej, dziennikarskiej, lekarskiej itp., choć organom ścigania nie wolno łamać tajemnicy obrońcy lub tajemnicy dziennikarskiej. Prawo zabrania przesłuchiwania np. adwokata na okoliczności związane z obroną jego klienta, ale służby nie mają zakazu tajnego podsłuchiwania rozmów klienta z adwokatem.

 

Rzecznik praw obywatelskich zakwestionował także prawo do uzyskiwania dzięki kontroli operacyjnej – przez np. podsłuch czy tajny podgląd – danych o obywatelu, których zakresu ustawy precyzyjnie nie określają. Skarżący krytykują też to, że służby mogą pozyskiwać dane nawet w sytuacji, gdy określona osoba dopuściła się jedynie wykroczenia.

 

Przedstawiciele służb specjalnych bronią się, że ich działania znajdują się „pod organów niezależnych od władzy wykonawczej”, a wyłączenie spod możliwości kontroli ze strony służb przedstawicieli określonych zawodów może prowadzić do stworzenia immunitetu formalnego uniemożliwiającego działania wobec konkretnych osób.

 

 

Źródło: „Nasz Dziennik”

ged

 


DATA: 2014-04-02 08:31
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

won z podsłuchiwaniem Polaków; całkowity zakaz podsłuchów przez te bandyckie tajniactwo; możliwość tylko po zgodzie sądu i to po dokładnym uzasadnieniu;
ponad 6 lat temu / jaro
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.