1 czerwca 2020

Służby Czechosłowacji mordowały Polaków chcących uciec z „piekła PRL”. Trwa śledztwo IPN

(By Engramma.it (Engramma.it, n. 64, agosto 2008) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Prokuratura IPN w Krakowie w prowadzonym śledztwie w sprawie zabójstw obywateli polskich, którzy w latach 1949–1989 próbowali uciec z Polski do państw Europy Zachodniej, ustaliła wstrząsające fakty. Nasi rodacy, którzy zostali ranieni podczas próby przekroczenia granicy czechosłowacko-austriackiej bądź czechosłowacko-niemieckiej byli dobijani przez funkcjonariuszy Czechosłowackiej Straży Granicznej.

 

Śledztwo prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. „W śledztwie ujawniono wstrząsające okoliczności śmierci osób usiłujących przekroczyć granicę czechosłowacko-austriacką i czechosłowacko-niemiecką, w tym przypadki dobijania przez funkcjonariuszy Czechosłowackiej Straży Granicznej, poprzez ponowne rażenie prądem elektrycznym, żyjących jeszcze uciekinierów, którzy straciwszy przytomność, zawiśli na ogrodzeniu z drutu kolczastego”, czytamy w komunikacie IPN.  

Wesprzyj nas już teraz!

 

W toku śledztwa prokuratorom IPN udało się ustalić, że wzdłuż tej granicy Straż Graniczna Czechosłowacji zbudowała trzy równoległe rzędy drutów kolczastych rozpiętych na drewnianych słupach. Środkowy rząd ogrodzenia został podłączony do prądu elektrycznego o napięciu od 4 do 5 tysięcy wolt. Na ogrodzeniu nie umieszczono znaków zawierających ostrzeżenia o zagrożeniu porażenia prądem w przypadku dotknięcia drutów.

 

Była to perfidna, śmiertelna pułapka, bowiem po pokonaniu pierwszego rzędu ogrodzeń (nie podłączonych do prądu), uciekinierzy pewni powodzenia przy forsowaniu kolejnych przeszkód byli rażeni prądem na drugim rzędzie elektrycznej zapory. „Granica miała także szereg innych zabezpieczeń w postaci zaoranego pasa ziemi, na którym widoczne były ślady stóp człowieka, pól minowych, specjalnie szkolonych psów i uzbrojonych funkcjonariuszy”, piszą prokuratorzy IPN.

 

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie śledztwo w tej sprawie wszczęła 17 maja 2016 roku. Głównym celem śledztwa, oprócz doprowadzenia do oskarżenia osób odpowiedzialnych za stworzenie i funkcjonowanie tego rodzaju ogrodzenia na granicy czechosłowacko-austriackiej, jest także ustalenie pełnej listy Polaków, którzy zginęli przy próbach przekroczenia owej granicy. Choć jest to bardzo trudne, na obecnym etapie śledztwa ustalono 31 zabitych obywateli polskich. Trwają próby odszukania ich szczątek.

 

Na obecnym etapie postępowania zgromadzono kompletny materiał dowodowy, a śledztwo wkroczyło w fazę badania możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób, które w przestępczy sposób doprowadziły do śmierci obywateli polskich. Jak ustalono odpowiedzialność za śmierć obywateli polskich ponosi na pewno Lubomir S., były Minister Spraw Wewnętrznych Czechosłowacji, nadzorującego działania Straży Granicznej.

 

Źródło: ipn.gov.pl

AB

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 104 290 zł cel: 300 000 zł
35%
wybierz kwotę:
Wspieram