DZIŚ JEST:   05   LIPCA   2020 r.

XIV Niedziela zwykła
Św. Antoniego Marii Zaccarii
Św. Antanazego z Atos
 
 
 
 

Służby Czechosłowacji mordowały Polaków chcących uciec z „piekła PRL”. Trwa śledztwo IPN

Służby Czechosłowacji mordowały Polaków chcących uciec z „piekła PRL”. Trwa śledztwo IPN
By Engramma.it (Engramma.it, n. 64, agosto 2008) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Prokuratura IPN w Krakowie w prowadzonym śledztwie w sprawie zabójstw obywateli polskich, którzy w latach 1949–1989 próbowali uciec z Polski do państw Europy Zachodniej, ustaliła wstrząsające fakty. Nasi rodacy, którzy zostali ranieni podczas próby przekroczenia granicy czechosłowacko-austriackiej bądź czechosłowacko-niemieckiej byli dobijani przez funkcjonariuszy Czechosłowackiej Straży Granicznej.

 

Śledztwo prowadzi Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie. „W śledztwie ujawniono wstrząsające okoliczności śmierci osób usiłujących przekroczyć granicę czechosłowacko-austriacką i czechosłowacko-niemiecką, w tym przypadki dobijania przez funkcjonariuszy Czechosłowackiej Straży Granicznej, poprzez ponowne rażenie prądem elektrycznym, żyjących jeszcze uciekinierów, którzy straciwszy przytomność, zawiśli na ogrodzeniu z drutu kolczastego”, czytamy w komunikacie IPN.  

 

W toku śledztwa prokuratorom IPN udało się ustalić, że wzdłuż tej granicy Straż Graniczna Czechosłowacji zbudowała trzy równoległe rzędy drutów kolczastych rozpiętych na drewnianych słupach. Środkowy rząd ogrodzenia został podłączony do prądu elektrycznego o napięciu od 4 do 5 tysięcy wolt. Na ogrodzeniu nie umieszczono znaków zawierających ostrzeżenia o zagrożeniu porażenia prądem w przypadku dotknięcia drutów.

 

Była to perfidna, śmiertelna pułapka, bowiem po pokonaniu pierwszego rzędu ogrodzeń (nie podłączonych do prądu), uciekinierzy pewni powodzenia przy forsowaniu kolejnych przeszkód byli rażeni prądem na drugim rzędzie elektrycznej zapory. „Granica miała także szereg innych zabezpieczeń w postaci zaoranego pasa ziemi, na którym widoczne były ślady stóp człowieka, pól minowych, specjalnie szkolonych psów i uzbrojonych funkcjonariuszy”, piszą prokuratorzy IPN.

 

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie śledztwo w tej sprawie wszczęła 17 maja 2016 roku. Głównym celem śledztwa, oprócz doprowadzenia do oskarżenia osób odpowiedzialnych za stworzenie i funkcjonowanie tego rodzaju ogrodzenia na granicy czechosłowacko-austriackiej, jest także ustalenie pełnej listy Polaków, którzy zginęli przy próbach przekroczenia owej granicy. Choć jest to bardzo trudne, na obecnym etapie śledztwa ustalono 31 zabitych obywateli polskich. Trwają próby odszukania ich szczątek.

 

Na obecnym etapie postępowania zgromadzono kompletny materiał dowodowy, a śledztwo wkroczyło w fazę badania możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności karnej osób, które w przestępczy sposób doprowadziły do śmierci obywateli polskich. Jak ustalono odpowiedzialność za śmierć obywateli polskich ponosi na pewno Lubomir S., były Minister Spraw Wewnętrznych Czechosłowacji, nadzorującego działania Straży Granicznej.

 

Źródło: ipn.gov.pl

AB


DATA: 2020-06-01 15:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Może IPN przeprowadzi śledztwo o zbrodniach NATO w Libii i Iraku ?
1 miesiąc temu / Instytut prawdy
 
Gdyby ten ówczesny podział trwał nadal dalej byłaby to jedna wielka niewiadoma.
1 miesiąc temu / pl
 
Pytanie czy służby Straży Granicznej widziały narodowość osoby uciekającej? Czy zabijali każdego uciekiniera? Tak działały i działają czerwone pająki.
1 miesiąc temu / Robi
 
a gdyby to oni przekraczali nasza granice to byliby głaskani po głowach? wtedy granica była serio jątrzycie
1 miesiąc temu / brrr
 
@cześć Czesi zrobili to, co im nakazali sojusznicy w Monachium.
1 miesiąc temu / Ryś
 
W końcu komuniści czescy nie różnili się nieczym od komunistów polskich. Nie trzeba było być geniuszem, by tego nie wiedzieć.
1 miesiąc temu / Ryś
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.