DZIŚ JEST:   16   STYCZNIA   2021 r.

Św. Marcelego I, papieża
Św. Honorata, biskupa
 
 
 
 

Służba Bogu

Służba Bogu

Wielka barzo różnica, Panie Boże nasz, służyć Tobie, a służyć i w niewoli być u panów ziemskich. Bo kto Tobie służy, naprzód ma serdeczne z tego wesele, bo służy własnemu Panu i Bogu swemu, służy Panu przyrodzonemu i tego godnemu, nad którego wyższy, lepszy i godniejszy służb naszych być nie może. Ale kto służy okrutnikom i swoim nieprzyjacielom, ma z tego wielki smutek, iż się kłaniać musi, abo równemu, abo gorszemu niżli sam jest.


Kto Panu Bogu służy, ma od Pana Boga wszytkie, dostatki i pomocy na służbę onę jego: a kto tyranom, nędze cierpi, głód, pragnienie, zimno i inne dolegliwości, a przedsię służyć i robić musi. Kto Panu Bogu służy, gdy go rozgniewa, łacno go przeprosi i ubłaga: a pana świeckiego kto rozgniewa, śmierć abo niewyproszone karanie odnosi. Kto Panu Bogu służy, nie boi się odniesienia i oskarżenia: bo P. Bóg serce jego widzi, i wie wszytko, a kto panom świeckim służy, lada kto go obżałuje, spotwarzy, i do niełaski pańskiej przywiedzie.

Służyć Panu Bogu, mówi kościelna modlitwa, jest z nim królować; bo żaden pan królestwa swego sługom nie daje, ani się z nimi dzieli: boby sam nic nie miał; ale Pan Bóg tak możny jest i nieprzebrany, iż sługom swoim królestwo swoje daje. Nakoniec, sług swoich Pan Bóg nie odstępuje, wszędzie ich broni, żaden ich z ręku jego nie wyrwie: lecz ludzie swoich sług często odstępują i jemi pomiatają, a bronić ich od wszytkich przygód, i od śmierci, i od piekła, i od czarta nie mogą.

 


Piotr Skarga, Czasu wojny, w:  Skarga pośród nas, Kraków 1936, s. 30.

 

 

 

  


DATA: 2020-12-03 13:29
AUTOR: KS. PIOTR SKARGA SI
 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.