DZIŚ JEST:   17   LIPCA   2019 r.

Św. Aleksego Bożego
Św. Leona IV, papieża
 
 
 
 

Słupsk: trzeci wniosek o zdjęcie bluźnierczej „Klątwy” z afisza. Co tym razem zrobi sąd?

Słupsk: trzeci wniosek o zdjęcie bluźnierczej „Klątwy” z afisza. Co tym razem zrobi sąd?
Fot: Krystian Maj/FORUM

Do Sądu Okręgowego w Słupsku wpłynął trzeci wniosek o zakaz wystawienia w tamtejszym teatrze bluźnierczego spektaklu „Klątwa”. Dwa poprzednie wnioski w tej sprawie sąd odrzucił.

 

Autor złożonego teraz wniosku twierdzi, że wystawianie spektaklu powinno zostać zabronione, gdyż narusza jego dobra osobiste oraz znieważa uczucia religijne katolików. Sąd Okręgowy ma 7 dni na decyzję.

 

Ten sam sąd niedawno odrzucił dwa podobne wnioski w tej sprawie. Uzasadniając decyzję, prezes Sądu Okręgowego w Słupsku powiedział, że jego zdaniem „wystawienie przedstawienia nie zamyka wnioskodawcom możliwości dochodzenia swoich praw przed sądem”.

 

Sędzia Andrzej Michałowicz podkreślił, że nie może zabronić prezentacji spektaklu, gdyż nie wiadomo, czy jego autorzy – po fali oburzenia, jakie wywołał w innych miastach – nie usunęli skandalicznych scen.

 

W sprawie dwóch odrzuconych wniosków istnieje możliwość zaskarżenia decyzji do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku. Czasu jest mało, gdyż premierę bluźnierczego przedstawienia w Teatrze Nowym w Słupsku zaplanowano na 23 września. Osoby przekonane o szkodliwości „Klątwy” zapowiadają na ten dzień manifestację pod teatrem.

 

Spektakl – po jego pierwszej prezentacji na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie – wywołał falę społecznego oburzenia i liczne wnioski do prokuratury. Po wielu zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zbiorcze postępowanie ws. „Klątwy” prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga. Śledztwo jest na finiszu, jednak jak na razie nikomu nie przedstawiono zarzutów. Prokuratura informuje, że analizuje  ekspertyzę biegłego, która wskazuje, że „Klątwa” obraża uczucia religijne.

 

W sprawie spektaklu w ubiegłym roku wypowiedzieli się polscy biskupi. W komunikacie KEP czytamy, że ma ona „znamiona bluźnierstwa”. „Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością. Oprócz symboli religijnych znieważa się osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków” – pisali biskupi.

 

Źródła: radiogdansk.pl / gp24.pl

Adam Białous

 

  


DATA: 2018-09-13 13:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

@janka Każdy katolik jest chrześcijaninem, nie każdy chrześcijanin jest katolikiem.
10 miesięcy temu / ollek
 
Przecież wystarczy nie kupować biletów. Nikt katolików siłą do teatru nie ciągnie.
10 miesięcy temu / A m0że referendum...
 
"Jezu ty się tym zajmij"
10 miesięcy temu / Ola
 
cyt"Podczas spektaklu dokonuje się publiczna profanacja krzyża, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których krzyż jest świętością podczas spektaklu..... chrześcijan? -co robi katolik na takim spektaklu? i dlaczego myli sie katolika z chrzescijaninem ?to od dawna nie jest tożsame
10 miesięcy temu / janka
 
Sąd niema wiele do powiedzenia. Inaczej nazywa sie to cenzura. Proste.
10 miesięcy temu / Sem65
 
Minister powinien zakazać przedstawienie tego antychrześcijańskiego bluźnierstwa. To nie sztuka,to jest atak na Kościół. Widać w naszej kochanej Ojczyźnie nie liczą się uczucia religijne Polaków , nie liczy się głos katolików, gdyż mimo wielu protestów ciągle obraża się Polaków, katolików. To nie sztuka. Rząd liczy się z opinią garstki liberałów genderowców, LGBT i innych bluźnierców oraz bezbożników i oszczerców z UE. Oni w najbliższych wyborach na pewno nie zagłosują na PiS, a liberałowie z UE i tak będą oczerniali Polskę i straszyli sankcjami. Dla UE Polska katolicka i wolna , niezależna , która wstaje z klęczek jest nie do przyjęcia. Winę ponoszą również niby Polacy,którzy wypełniają teatr i patrzą się na te bluźnierstwa.Uważam,że aktor ,który występuje w teatrze w takiej imprezie traci honor i jest wyrzuty z ludzkich uczuć.
10 miesięcy temu / cichy
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.