DZIŚ JEST:   02   GRUDNIA   2020 r.

Św. Blanki Kastylijskiej
Bł. Rafała Chylińskiego
 
 
 
 

Słuchajmy Marxa!

Słuchajmy Marxa!
Kard Marx i papieź Jan Paweł II REUTERS / FORUM

Kardynał Reinhard Marx, arcybiskup Monachium, skrytykował typowe dla lewicy rozwiązania i pomysły na walkę z kryzysem ekonomicznym.

 

Szczególnie mocno „dostało się” forsowanemu przez szereg europejskich rządów (wspieranych zwłaszcza przez lewackie organizacje i związki zawodowe) pomysłowi wprowadzenia odgórnie ustalanej płacy minimalnej. „Płaca minimalna to kapitulacja społecznej gospodarki rynkowej, w której strony układu zbiorowego ponoszą odpowiedzialność za znalezienie wystarczających wynagrodzeń” – powiedział arcybiskup, będący zarazem odpowiedzialny za kwestie społeczne w niemieckim episkopacie, tamtejszemu czasopismu „Focus”.

 

Zdaniem ks. kardynała Marxa, wprowadzenie płacy minimalnej powinno być brane pod uwagę jedynie w ostateczności. Zwrócił on uwagę, że regulacją płac powinni zajmować się nie politycy i różnej maści działacze, ale wolne społeczeństwo. Purpurat jest także krytyczny wobec ustalania płacy maksymalnej dla menedżerów. Wedle obowiązującego aktualnie w Niemczech prawa, nie obowiązuje prawnie zagwarantowana płaca minimalna.

 

Metropolita skrytykował także pomysł wprowadzenia podatku od tak zwanych „fortun”, i to w bardzo wyrazistych słowach: „Pojęcie tematu podatku od bogatych pachnie mi walką klas” – stwierdził. Kardynał Marx uważa, że podwyższenie podatków dla najbogatszych może, owszem, okazać się konieczne, jednak dodaje, że od czystej redystrybucji w wykonaniu państwa, ważniejsza jest celowość wydatków oraz walka z zadłużeniem. „Jeśli nie obniżamy zadłużenia, by stać się bardziej efektywnymi, szkodzi to całemu społeczeństwu” –  twierdzi. Krytykuje również tak i w naszej Ojczyźnie forsowane minimum socjalne, „ponieważ unieważnia związek między pracą a jej rezultatem”.

 

Ks. Kardynał Reinhard Marx, urodzony w 1956 roku, jest obecnie drugim co do wieku najmłodszym potencjalnym elektorem Papieża, a także następcą panującego obecnie Ojca Świętego jako arcybiskup Monachium i Fryzyngi.


 

Piotr Toboła


DATA: 2012-10-10 11:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

I tak za słabo "przywalił" temu panoszącemu się wszędzie lewactwu maści wszelakiej! Ogniem i mieczem zło trzeba wypalać!
ponad 8 lat temu / John Galt
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.