DZIŚ JEST:   26   MAJA   2020 r.

Św. Filipa Neri
 
 
 
 

Śluby po staremu: anglosascy katolicy masowo ignorują propozycje reformatorów

Śluby po staremu: anglosascy katolicy masowo ignorują propozycje reformatorów

Pomimo zmian liturgicznych, katolicy w krajach anglosaskich nadal preferują tradycyjne obrzędy ślubne. Dlatego normą jest tam nie tylko biały welon, lecz także przekazanie panny młodej narzeczonemu przez ojca. Reformatorzy liturgiczni już w latach 60-tych XX wieku uznali tego typu praktyki za przestarzałe i patriarchalne. Nie zdecydowali się jednak na ich zakazanie. Zaproponowali zaś nowe, rzekomo lepsze rozwiązania. Po dziś dzień niewielu z nich korzysta.

 

„Wraz z nadejściem lata wszędzie katolicy biorą ślub, jak zwykli to czynić od niepamiętnych czasów. Nie tylko samo zawierania ślubów pozostało niezmienione, lecz także sposób, w jaki pary stają na ślubnym kobiercu”, pisze John Horvat II.

 

Jak twierdzi katolicki działacz, reformatorzy liturgiczni lat 60-tych usiłowali zmienić ceremonię ślubną. Uznali ją bowiem za trudną do pogodzenia z feminizmem i niezorientowaną na ludzi. Proponowali zatem odejście od przekazania narzeczonej przez ojca jej mężowi. Uzasadnienie było tu jasne: zwyczaj ten uznano za przejaw patriarchalizmu. Postulowano także rezygnację z białego welonu. Symbolizujący czystość i dziewictwo nie wpisywał się w „nowoczesność”.

 

Według nowego rytu, nupturienci powinni równocześnie wkraczać do kościoła, co świadczyć miało o ich równości. Ksiądz mógł iść razem z nimi. Narzeczeni podczas składania przyrzeczeń powinni patrzeć się na wspólnotę wiernych, a nie na Najświętszy Sakrament ani nawet nie na siebie nawzajem. Jak zauważa John Horvat II sugeruje to, że wspólnota powinna „zatwierdzić” ślub.

 

Nie znaczy to, że nie doszło do żadnych zmian w ceremonii ślubnej. Poszerzono wybór czytań, dokonano nowych tłumaczeń et cetera. Jednak ceremonie kluczowe dla małżeństwa w Anglii i USA pozostały niezmienione. Dlaczego? Zdaniem Johna Horvata przyczyną było uznanie ich za opcjonalne. 

 

„Z tego wszystkiego płynie lekcja”, zauważa John Horvat II. Kościół jest Matką i zawsze bierze elementy pochodzące z różnych kultur, ulepsza je i inkorporuje do liturgii i rytów. Można to dostrzec w popularnych hymnach, praktykach pobożnościowych i... ślubnych. Historia nowoczesnych rytów małżeńskich, jakie nigdy nie weszły w życie jest typowa dla tego, co dzieje się, gdy organiczne normy i ustanowione tradycje są naruszane. W tych przypadkach unowocześnienie musi zostać dokonane odgórnie. Jeśli jednak pozostaje opcjonalne, to zostaje zignorowane i zapomniane”, dodaje autor książki „Return to Order”.

 

Źródło: returntoorder.com

mjend


DATA: 2017-06-01 08:49
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Do wszystkich w kwestii trqdycji. Welon jako symbol czystosci od IV w. a zarzucony na twarz by demony jej nie zwiodly. Ktora panna dzisiaj o cnocie pamieta przed slubem a o demonach krazacych wokolo... toz jak basn jakas brzmi. Suknia slubna bial... dla nieswiadomych zaistniala w XIX-XXw. Wczesniej ubierano sie we wszystkie kolory. Chodzilo o wyjatkowa suknie a nie kolor. Jak ciuchy staly sie dostepne pojawily sie biale...i jak to u kobiet bywa... chodzi o wyjatkowa suknie. Historie zaczela Coco Chanel... Taka to tradycja ubiory. Mozemy przeanalizowac, podwiazke, tate prowadzacego corke, blogoslaeienstwo rodzicow, zbijanie kiieliszkow rzucanych za siebie... a ile w tym tradycji chrzescijanskich , ludowych i innych to chetnie sie od trydenckich specjalistow dowiem
ponad 2 lata temu / Tak sie zastanawiam
 
@Tak sie zastanawiam - co do bieli sukni ślubnej to tak, takie jest założenie. Dziewictwo, czystość. Podobnie welon (nie wiem co z tym urokiem jest)
ponad 2 lata temu / Kasai
 
@Myslenie na przyszlosc. Czy rozumiec nalezy ze panna mloda w bialej sukni slubnej jest dziewica ? Welon jako ochrona przed urokiem ? Urokiem rzuconym przez kogo ?
ponad 2 lata temu / Tak sie zastanawiam
 
@Tak się zastanawiam - zastanawiaj się dalej. Symbolem dziewictwa (czystości) jest biel, a opuszczony welon to ochrona przed urokiem. Pan młody unosi welon po przysiędze, gdyż panna młoda już go nie potrzebuje: odtąd to mąż zapewni jej ochronę.
ponad 2 lata temu / @Myślenie ma przyszłość
 
Rezygnacja z "przekazywania" kobiety przez jednego mężczyźnie drugiemu to dobra zmiana. Małżeństwo jest (a przynajmniej powinno być) wyrazem wzajemnej miłości dwojga dzieci Bożych. Przed Bogiem oboje są równi, kobieta nie jest własnością najpierw ojca, potem małżonka.
ponad 2 lata temu / TZ.
 
Bialy welon. Piekne. Tylko, ile z tych pieknych kobiet przy oltarzu to dziewice ?
ponad 2 lata temu / Tak sie zastanawiam
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.