DZIŚ JEST:   04   LIPCA   2020 r.

Pierwsza Sobota
Św. Elżbiety Portugalskiej
Bł. Piotra Frassatiego
 
 
 
 

Śluby i pogrzeby. Kanadyjska siostra zakonna z prawem prowadzenia kolejnej katolickiej ceremonii

Śluby i pogrzeby. Kanadyjska siostra zakonna z prawem prowadzenia kolejnej katolickiej ceremonii
Cmentarz (zdjęcie ilustracyjne). Laima Gūtmane (simka… [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], Wikimedia Commons

W kanadyjskiej diecezji Rouyn-Noranda siostra zakonna otrzymała od Watykanu zgodę na prowadzenie katolickich ceremonii pogrzebowych. Media anglojęzyczne tłumaczą tę sprawę jako szczególny gest papieża Franciszka, mający umocnić pozycję kobiet w Kościele, natomiast biskup miejsca Dorylas Moreau w rozmowie z amerykańską agencją CNS zwrócił uwagę, że jest to regulacja od dawna istniejąca w kodeksie prawa kanonicznego.

 

Zgodnie z prawem kanonicznym biskupi – na mocy specjalnego zezwolenia watykańskiego – mogą upoważnić osobę świecką do prowadzenia ceremonii żałobnej w sytuacji, gdy w danej miejscowości jest za mało księży. Dotyczy to także zawierania małżeństwa. Jednak takie zezwolenie wymaga wyraźnego zatwierdzenia przez Kongregację ds. Kultu Bożego.

 

W lipcu siostra Pierrette Thiffault z upoważnienia bp. Moreau prowadziła ceremonię zaślubin. Wcześniej przygotowywała tę parę do sakramentu małżeństwa. Jak wyznała w rozmowie z CNS, było to dla niej „nowe doświadczenie”. Jeśli będzie to z pożytkiem dla diecezji, chętnie podejmie się podobnych czynności w przyszłości.

 

Diecezja Rouyn-Noranda leży na północy kanadyjskiej prowincji Québec. Według informacji biskupa, na obszarze ponad 24 tys. km kw., często w trudno dostępnym regionie, w duszpasterstwie pracuje zaledwie 16 księży. O zezwolenie dla siostry Pierrette biskup wystąpił już kilka miesięcy temu i niedawno je otrzymał.

 

 

KAI

MWł
  


DATA: 2017-08-05 19:52
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Czystosc jest laska ktora wspierany jest kazdy kaplan od Boga i jesli kaplan o te laske zabiega i polega na Bogu to nie jest wiezniem zmyslowosci.
ponad 2 lata temu / Quito Akita
 
Niebawem powstanie NIESAKRAMENTALNE monstrum SAKRAMENTU KAPŁAŃSTWA, gdzie oczywiście zgodnie z niezmienną i nienaruszalną doktryną KK,jedynie w duchu koniecznych innowacji i modyfikacji wynikających z funkcji pastoralnej KK,kobiety staną się NIESAKRAMENTALNYMI KAPŁANAMI,na wzór kolegium kardynalskiego, o czym już wiadomo od 12 maja 2016, na spotkaniu UISG, p.Franciszek złożył już obietnice.
ponad 2 lata temu / Megi
 
BP Jaki celibat?...Przeklęty Luter zniósł celibat i jak wykazują badania zdrada zamężnych heretyków zdarza się częściej niż u kapłanów KK...To nie celibat jest winien, tylko źle ukształtowana i zaburzona osobowość...Facet, który jest zaburzony psychicznie, duchowo i fizycznie,czy jest księdzem,czy też mężem będzie miał problemy ze swoją seksualnością... Syndrom Piotrusia Pana żyjącego nieodpowiedzialnie w "nibylandii" znikąd się nie wziął... Zdrady,i zboczenia są dowodem, na to, że faceci dzisiaj pozbawieni są atrybutów męskości, którymi zawsze była rycerskość oparta na honorze...Co do siostry kanadyjskiej, to moim zdaniem ta konsekrowana kobieta, jest watykańskim papierkiem lakmusowym, sprawdzającym reakcje Episkopatów KK na całym świecie.Oczywiście tchurzliwe milczenie, to oznaka,że można otwierać drzwi do desakralizacji sakramentu kapłaństwa, i widać już wyraźnie że w łonie KK poczęto ku temu działania.Dokona się to w czasie tak jak z SM.Niebawem powstanie NIESAKRAMENT
ponad 2 lata temu / Megi
 
Gdyby celibat nie obowiązywał, nie byłoby problemu z brakiem kapłanów.
ponad 2 lata temu / BP
 
No tak założę się że to reforma posoborowa która ma dla nas jeszcze nie jadną "niespodziankę". I takim oto sposobem wprowadzają nam do Kościoła po 2000 lat (sic!) Kapłanki
ponad 2 lata temu / Arek
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.