16 maja 2019

Liban: amerykański wysłannik mediuje w sprawie sporu granicznego z Izraelem. Alert w Bejrucie

(David Satterfield US Department of State [Public domain])

Pełniący obowiązki zastępcy sekretarza stanu USA ds. spraw bliskowschodnich David Satterfield przebywa z dwudniową wizytą w Bejrucie, by omówić spór graniczny Libanu z Izraelem. Chodzi o granicę, przebiegającą przez pola gazowe na Morzu Śródziemnym. Satterfield spotkał się z wysokimi urzędnikami w celu mediacji i znalezienia rozwiązania dla spornego terytorium.

 

Jeden z czołowych amerykańskich urzędników odwiedził Bejrut w środę, aby przedyskutować sporną granicę morską z Izraelem, ponieważ Liban chce rozpocząć poszukiwania złóż węglowodorów na morzu, podała agencja AFP. W ubiegłym roku Liban podpisał swój pierwszy kontrakt na wiercenia w poszukiwaniu ropy i gazu u wybrzeży z konsorcjum złożonym z gigantów energetycznych: Total, ENI i Novatek w jednym z pasów morzą, do którego pretensje rości sobie państwo Izrael.  Tel Awiw uznał zamiar wierceń za „prowokację”

Wesprzyj nas już teraz!

 

Satterfield spotkał się m.in. z prezydentem Libanu Michelem Aounem, który oznajmił, że „rozgraniczenie południowych granic terytorialnych i morskich wzmocniłoby stabilność wzdłuż granicy”. Prezydent wezwał Waszyngton do „przyczynienia się do osiągnięcia tego celu, w szczególności do poszanowania prawa Libanu do wszczęcia wierceń w poszukiwaniu ropy i gazu”. Omawiany jest tzw. mechanizm roboczy w celu wytyczenia granicy, jak podało biuro prezydenta, nie ujawniając dalszych szczegółów.

 

Satterfield spotkał się również z premierem Libanu Saadem Haririm i przewodniczącym parlamentu Nabih Berri.

 

Dyplomatyczne źródło poinformowało AFP, że Liban otrzymał „pozytywne sygnały o amerykańskim pragnieniu odgrywania roli mediatora między Bejrutem a Tel Awiwem”. Total, ENI i Novatek otrzymały w zeszłym roku dwa z dziesięciu bloków w Libanie. Planują rozpocząć wiercenia w bloku 4 w grudniu, a następnie w spornym bloku 9.

 

5 kwietnia Liban zaprosił międzynarodowe konsorcja do licytacji pięciu kolejnych bloków, w tym dwóch sąsiadujących z wodami Izraela. Izrael ma duże pola gazowe poza swoim północnym wybrzeżem i buduje cenną infrastrukturę, by wydobyć paliwo. Problem w tym, że są one w zasięgu rakiet Hezbollahu.

 

Pole Tamar, które rozpoczęło produkcję w 2013 r., ma szacunkowe rezerwy około 238 miliardów metrów sześciennych (8,4 biliona stóp sześciennych). Szacuje się, że pole Lewiatan, odkryte w 2010 r. i mające rozpocząć produkcję w 2019 r., będzie posiadać 18,9 bln stóp sześciennych (535 mld m3) gazu ziemnego, a także 34,1 mln baryłek kondensatu.

 

W czasie wizyty Departament Stanu USA opublikował film, w którym twierdzi, że Iran założył bazę szkoleniową w Libanie, w pobliżu bazy lotniczej Rayak blisko granicy z Syrią. To ośrodek szkoleniowy Quds Force Korpusu Strażników Rewolucji Irańskiej dla transporterów opancerzonych. Jednocześnie ambasada amerykańska w Bejrucie wydała ostrzeżenie dla obywateli USA w kraju, by utrzymywali wysoki poziom czujności. Alarm pojawia się, gdy napięcie w regionie wzrasta między USA a Iranem. Alert zaleca obywatelom zachowanie bycie świadomym otoczenia, przeglądanie planów bezpieczeństwa i aktualizowanie dokumentów podróży.

 

Źródło: israelnationalnews.com, jpost.com, prestv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 133 333 zł cel: 300 000 zł
44%
wybierz kwotę:
Wspieram