DZIŚ JEST:   14   SIERPNIA   2020 r.

Św. Maksymiliana Marii Kolbego
Św. Elżbiety Renzi
 
 
 
 

Słoweński rząd planuje reformy

Słoweński rząd planuje reformy
fot. Miaow Miaow / commons.wikimedia.org, licencja cc

Słoweński sektor bankowy, system emerytalny oraz rynek pracy szykują się na dość poważne zmiany. Rząd chce dokonać szeroko zakrojonej restrukturyzacji i prywatyzacji. Mówi się, że system bankowy Słowenii to pięta achillesowa tego kraju i jest coraz bliżej sprzedaży dużej jego części zagranicznym inwestorom.

 

Sektor bankowy Słowenii w sporej części jest własnością państwową, co pomogło w gospodarczym ożywieniu kraju w roku 2004 na skutek tzw. „boomu kredytowego”. Niestety, głównie ta ekspansja kredytowa doprowadziła do obecnego kryzysu w tym niewielkim kraju. Planowana przez rząd prywatyzacja dużej części banków może się jednak okazać niemożliwa bez rozpisania referendum. Rząd planuje restrukturyzację banków w kilku wariantach. Pierwszy zakłada rekapitalizację banków tak, aby mogły one zostać w rękach prywatnych inwestorów słoweńskich, z dużym udziałem państwa. Druga możliwość zakłada podział dużych banków na mniejsze instytucje, co mogłoby je osłabić, ale zarazem zniechęcić do ich kupna inwestorów z zagranicy. Priorytetem dla rządu Słowenii jest bowiem to, by kapitał banków pozostał w kraju.

 

Dla słoweńskich władz kluczowe są jednak kwestie reform emerytalnej oraz zatrudnienia. Rząd chce podnieść i zrównać wiek emerytalny do 65 lat dla kobiet i mężczyzn. Z kolei reforma zatrudnienia ma obniżyć pensje w sektorze publicznym tak, aby zachęcić pracowników do przejścia do pracy w sektorze prywatnym. Jest to krok w dobrym kierunku, choć przydałoby się zrobić i kilka następnych, chociażby obniżyć koszty pracy czy ułatwić zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej.

 

Słoweński minister finansów chce, by reformy przeprowadzono jak najszybciej, by przyniosły poprawę kondycji budżetowej już w przyszłym roku. Wskazuje, że w ten sposób Słowenia nie będzie tak zależna od unijnych programów pomocowych, jak do tej pory. Jednak na drodze ku temu może stanąć wspomniane referendum. Gdyby plan reform i restrukturyzacji banków się nie powiódł, Słowenii nie pozostanie nic innego jak dokapitalizowanie swoich banków, następnie zaś walka o to, by nie zostać odciętym od eurofunduszy na kolejne lata. Kolejne dobre posunięcie, ponieważ dostępność funduszy unijnych nie przyczynia się do tego, że ludzie wydatniej pracują, co najwyżej lepiej potrafią pisać wnioski o przyznanie subwencji.

 

W opracowanym przez Heritage Foundation Indeksie Wolności Gospodarczej 2012, Słowenia zajęła dość odległe, bo 69. miejsce, w grupie państw „umiarkowanie wolnych”. Na takiej pozycji zaważyły głównie niskie oceny poziomu wydatków publicznych (27,9 punktów na 100 możliwych), wolności fiskalnej (64,8 punktów) i wolność pracy (42,2 punktów). Są to zagadnienia węzłowe dla każdego państwa, w tym Słowenii, nad którymi należy pracować i poszerzać zakres wolności gospodarczej – ograniczać wydatki rządowe oraz liberalizować gospodarkę – zmniejszać podatki i liczbę przepisów regulujących rynek pracy.

 


Tomasz Tokarski

Źródło: www.wgospodarce.pl


DATA: 2012-11-05 10:17
AUTOR: TOMASZ TOKARSKI
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.