DZIŚ JEST:   03   GRUDNIA   2020 r.

Św. Franciszka Ksawerego
Św. Kasjana, męczennika
 
 
 
 

Słowenia: test DNA potwierdził niewinność kard. F. Rodé

Słowenia: test DNA potwierdził niewinność kard. F. Rodé
James Bradley / wikimedia / licencja CC

Instytut medycyny sądowej uniwersytetu w Monachium potwierdził, że kard. Franc Rodé nie jest ojcem Petera Stelzera. 78-letni obecnie były prefekt Kongregacji ds. Instytutów Życia Zakonnego poddał się testom DNA po nagłośnieniu przez środki przekazu zwierzeń 42-letniego dziś Niemca słoweńskiego pochodzenia, który twierdził, jakoby był synem słoweńskiego purpurata.


- Jestem szczęśliwy, że wyniki badań potwierdziły to, co zawsze wiedziałem. Takie zniesławienie izoluje człowieka w jego bólu, ale teraz, kiedy kłamstwo wyszło na jaw, można zrozumieć, jak trudno jest oczyścić dobre imię Kościoła – oświadczył były prefekt.

Urodzony 23 września 1934 w Rodicy koło Lublany większą część swego życia spędził na emigracji, gdyż po dojściu do władzy w ówczesnej Jugosławii komunistów cała rodzina opuściła w 1945 ten kraj i po krótkim pobycie w Austrii osiadła w Argentynie. Tam też wstąpił do Zgromadzenia Misji (CM) i w nim 29 czerwca 1960 przyjął w Paryżu święcenia kapłańskie. Ma za sobą studia na uczelniach katolickich w Buenos Aires, Rzymie i Paryżu. W 1965, na prośbę swych przełożonych zakonnych, powrócił do Jugosławii, gdzie m.in. był wizytatorem (prowincjałem) księży misjonarzy i wykładał na Wydziale Teologicznym w Lublanie. Od 1981 pracował w Watykanie m.in. jako podsekretarz Sekretariatu dla Niewierzących (dziś już nieistniejącego), który w wyniku reorganizacji Kurii Rzymskiej w 1988 stał się Papieską Radą dla Niewierzących.

Gdy w 1993 Jan Paweł II zlikwidował ten urząd, przekazując jego zadania Papieskiej Radzie Kultury, słoweński kapłan został jej sekretarzem.

5 marca 1997 papież mianował go metropolitą-arcybiskupem Lublany (sakrę nominat przyjął 6 kwietnia tegoż roku). Stamtąd Ojciec Święty wezwał go 11 lutego 2004 z powrotem do Watykanu, powierzając mu stanowisko prefekta Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. na konsystorzu 24 marca 2006 Benedykt XVI włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego. F. Rode jest pierwszym kardynałem słoweńskim od czasu, gdy w czerwcu 1991 jego ojczyzna uzyskała niepodległość. 4 stycznia 2011, mając nieco ponad 76 lat, ustąpił z urzędu prefekta Kongregacji.KAI, kra


DATA: 2012-10-04 10:45
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.