DZIŚ JEST:   24   LUTY   2020 r.

Św. Etelberta, króla
 
 
 
 

Słowak potrafi

Słowak potrafi
fot Pietros Sacanis

Aż o 18,5 proc. wzrosła w lipcu produkcja przemysłowa na Słowacji. Przyczyniła się do tego przede wszystkim motoryzacja, w której zanotowano wzrost produkcji w skali roku aż o ponad 80  procent.

Produkcja przemysłowa Słowacji mocno odbiła się po pierwszej fali kryzysu i rośnie nieprzerwanie od 19 miesięcy, jednak tak silny wzrost w lipcu zaskoczył nawet analityków, jako że  w czerwcu wzrost produkcji wyniósł zaledwie 13 proc. Największy wpływ na tak dobre dane miała kondycja branży motoryzacyjnej – nastawiona na eksport produkcja aut w tym sektorze zwiększyła się w skali roku aż o 83,9 proc. Duże wzrosty zanotowały fabryki koreańskiego koncernu Kia Motors, francuskiego PSA Peugeot Citroen i niemieckiego Volkswagena, który w tym roku planuje podwojenie produkcji. W pierwszej połowie tego roku słowacka fabryka tego koncernu wyprodukowała 209,4 tys. aut, podczas gdy w całym ubiegłym roku z taśm produkcyjnych zjechało tylko 210 tys. pojazdów.

Tymczasem Volkswagen ogłosił niedawno, że chce zainwestować na Słowacji 1,5 mld euro do końca 2016 roku i jeszcze mocniej zwiększyć produkcję. Przychody słowackiej części firmy w pierwszym półroczu wzrosły o 43 proc. do poziomu 3,44 mld euro, głównie dzięki produkcji nowych modeli.

To bardzo zaskakujące dane, tym bardziej że w sierpniu produkcja aut choćby w Polsce spadła w skali roku o 27 proc. Polska bowiem to przede wszystkim Fiat, czyli małe auta, których sprzedaż zawsze najszybciej spada w czasie kryzysu i spowolnienia. Do tego naszym głównym odbiorcą są Włochy, gdzie sytuacja gospodarcza jest bardzo ciężka. Słowacja ma natomiast szczęście, że w tym kraju produkuje się auta Volkswagena, a jest to marka, która w Europie rośnie i cały czas nieźle się rozwija. Podobnie jest z marką Kia, której poszczególne modele jak Ceed czy Sportage sprzedają się bardzo dobrze.

Gospodarka Słowacji jest silnie uzależniona od eksportu, a ogólnoeuropejskie spowolnienie w branży motoryzacyjnej może sprawić, że PKB tego kraju osłabnie. Jednak na razie tamtejsze ministerstwo finansów szacuje, że PKB Słowacji wrośnie w tym roku o 2,5 proc. W ubiegłym roku było to 3,3 procent.

Widać zatem, że istnieją obok naszej, wydumanej w zaciszu gabinetów, także inne „zielone wyspy”. A nasi sąsiedzi mieliby się jeszcze lepiej, gdyby nie to, iż w czerwcu, po kilku tygodniach przy władzy, nowy lewicowy rząd zniósł podatek liniowy, symbol rewolucyjnych, liberalnych reform prawicowego gabinetu Mikulasza Dzurindy.

 


Piotr Toboła


DATA: 2012-09-17 10:37
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.