DZIŚ JEST:   28   LUTY   2020 r.

Św. Romana, opata
Św. Hilarego I, papieża
 
 
 
 

Słowacy protestują przeciwko planom zniesienia święta kościelnego

Słowacy protestują przeciwko planom zniesienia święta kościelnego
fot. pam

Słowacy zbierają podpisy pod petycją „Słowacja zasługuje na utrzymanie dnia świątecznego Matki Bożej Bolesnej, patronki Słowacji”, skierowaną do premiera Roberta Fico. Swoje podpisy złożyło m.in. 35 posłów, wśród nich przewodniczący trzech partii opozycyjnych. Uformował się już nawet ruch protestu przeciwko możliwości likwidacji obchodzonego 15 września święta Matki Bożej Bolesnej.

 

Przed kilkoma tygodniami premier Fico odniósł się do wniosku przedstawicieli życia gospodarczego Słowacji i zaproponował, aby wykreślić jedno święto kościelne i jedno państwowe. Wyjaśnił, że gdyby ten projekt został zrealizowany, wówczas „Słowacja byłaby krajem, w którym powiodłoby się uzdrawianie finansów publicznych nie wpływając negatywnie na wzrost gospodarczy”.

 

Przeciwko zniesieniu stosunkowo nowego dla społeczeństwa święta 1 września jako Dnia Konstytucji opowiedziały się kręgi pracodawców, z kolei katolicy zdecydowanie zaprotestowali przeciwko likwidacji jako dnia świątecznego 15 września. Przypomniano, że dzień ten jest wyraźnie wymieniony w konkordacie zawartym między Stolicą Apostolską a Republiką Słowacką, a więc nie wchodzi w grę nawet skreślenie „tymczasowo” na pięć lat, jak zaproponował premier Fico.

 

Źródło: KAI

pam


DATA: 2012-08-03 10:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.