DZIŚ JEST:   06   LIPCA   2020 r.

Św. Marii Goretti, męczennicy
Bł. Marii Teresy Ledóchowskiej
 
 
 
 

Słowacki parlament zgodził się na obecność wojsk amerykańskich

Słowacki parlament zgodził się na obecność wojsk amerykańskich
fot. 1stmardiv.marines.mil
#NATO    #WSCHODNIA FLANKA    #SŁOWACJA    #USA    #WOJSKO    #ARMIA    #ROSJA    #ZAGROŻENIE

Rada Narodowa Republiki Słowackiej przegłosowała zgodę na obecność żołnierzy Stanów Zjednoczonych u naszych południowych sąsiadów. Parlament naszych południowych sąsiadów zezwolił jednak na pobyt Amerykanów wyłącznie w celach szkoleń i doradztwa a nie rozmieszczenia uzbrojonych jednostek i sprzętu dla baz wojskowych.

 

Słowacja, która weszła do Paktu Północnoatlantyckiego w 2004 roku, a więc w tym samym czasie co Rumunia, Bułgaria, Słowenia oraz trzy posowieckie republiki nadbałtyckie. Był to drugi etap ekspansji NATO na kraje wcześniej należące do Układu Warszawskiego. W pierwszym etapie, w 1999 roku, członkami Paktu Północnoatlantyckiego stały się Polska, Czechy i Węgry. Słowacja zdecydowała się na taki krok pięć lat później niż trzy kraje Grupy Wyszehradzkiej a nastroje prorosyjskie wśród dużej części społeczeństwa nie sprzyjają radykalnym ruchom, odbieranym jako wrogie wobec Rosji, z którą Słowacja współpracuje w wielu obszarach, np. w energetyce jądrowej. Słowacja nie spieszy się więc z zapraszaniem do siebie na pobyt stały jakichkolwiek zagranicznych sił zbrojnych i jest wobec pomysłów na tworzenie u siebie baz innych wojsk o wiele bardziej ostrożna niż Polska czy kraje nadbałtyckie.

 

Nawet jednak ten ostrożny krok o wpuszczeniu szkoleniowców i doradców z Stanów Zjednoczonych nie był w pełni zaakceptowany przez posłów Rady Narodowej Republiki Słowackiej. Wniosek przyjęto 113 głosami „za” na 134 obecnych parlamentarzystów. 13 członków Rady Narodowej głosowało za odrzuceniem wniosku, 8 wstrzymało się od głosu. Przywódcy partii koalicyjnych Robert Fico (SMER), Andrej Danko (Słowackiej Partii Narodowej) i Béla Bugar (Partia Węgierskiej Koalicji) głosowali „za”, podobnie jak znaczna większość posłów. Przeciwko zezwoleniu na obecność na Słowacji żołnierzy Stanów Zjednoczonych głosowali tylko posłowie narodowi z Partii Ludowej Nasza Słowacja (Kotleba - PLNS dysponuje obecnie 14 posłami w 150-osobowym parlamencie).

 

O tym czego obawiają się narodowcy słowaccy można przeczytać na portalu partyjnym Partii Ludowej Nasza Słowacja: „Oczywiste jest, że armia amerykańska będzie próbowała stopniowo osiedlać się na Słowacji, małymi krokami, z których żaden nie będzie zbyt duży(…). Oczywiste jest również, że żołnierze amerykańscy na Słowacji będą pełnić funkcje agentów, ponieważ będą promować tu amerykańską aktywność wojskową, a po powrocie do domu niewątpliwie będą informować o sytuacji w słowackim społeczeństwie i słowackich siłach zbrojnych”.

 

Oddział żołnierzy amerykańskich przybędzie na terytorium Republiki Słowackiej w celu wykonywania zadań szkoleniowych i doradczych w ramach współpracy Sił Zbrojnych Republiki Słowackiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki. Według zapisów przyjętych przez Radę Narodową Republiki Słowackiej obecność Amerykanów ma na celu wyłącznie zapewnienie szkoleń i doradztwa. Wojskowi USA zawitają na Słowację pod koniec czerwca i lipca i będą pracować w Martine, niedaleko polskiej granicy, przez okres 18 miesięcy.

 

Źródła: „WebNoviny.sk”, „Plus 7 dni”, „Hlavne Spravy”

Jan Bereza


DATA: 2018-06-24 11:26
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Już żydoUSA im doradzą. Nie pobierają się po tym doradztwie.
ponad 2 lata temu / w
 
Słowacy mądrzejsi.Doradcy tak, wojsko nie.
ponad 2 lata temu / Zbigniew
 
do tego trzeba dodać budowę baz Mossadu w Albanii, Grecji , Polsce. Mają prawo w tych krajach używać broni i "eliminować" kogo chcą bez pytania o pozwolenie władz tych państw.
ponad 2 lata temu / Pejot
 
czy wzmacnianie wschodniej flanki nie powinno polegać na wzmacnianiu i dozbrajaniu naszej armii? co nam z amerykańskich żołnierzy skoro mogą w 24h opuścić nasz kraj jakby co?
ponad 2 lata temu / pytanie
 
Trzeba brac przyklad ze slowakow.
ponad 2 lata temu / Zbigniew
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.