DZIŚ JEST:   18   LIPCA   2019 r.

Św. Szymona z Lipnicy
Św. Brunona, biskupa
 
 
 
 

Słowacki parlament przeciwko obronie życia. Będzie ekskomunika dla posłów?

Słowacki parlament przeciwko obronie życia. Będzie ekskomunika dla posłów?
By Jorge Andrade from Rio de Janeiro, Brazil [CC-BY-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons

Ustawa zwiększająca zakres ochrony życia dzieci nienarodzonych nie przeszła do drugiego czytania w Radzie Narodowej Republiki Słowackiej. Posłowie nie zdecydowali się poprzeć nawet łagodniejszego projektu, przedstawionego przez niezrzeszonego Richarda Vašečka. Idący dalej projekt narodowcy z Partii Ludowej Nasza Słowacja wycofali, by osiągnąć chociaż kompromisowe rozwiązanie.

 

W 150-osobowym parlamencie słowackim tylko 46 deputowanych poparło projekt złożony jako drugi, bardziej liberalny od przygotowanego wcześniej przez Partię Ludową Nasza Słowacja Mariana Kotleby. Do osiągnięcia połowicznego sukcesu i przejścia projektu Richarda Vašečka do drugiego czytania zabrakło 16 głosów. W tym głosowaniu odnotowano wyjątkowo dużą liczbę wstrzymujących się od głosu oraz nieobecnych posłów, którzy chcieli uniknąć jasnej „deklaracji światopoglądowej“.

 

Projekt ustawy ograniczającej aborcję, jaki został poddany pod głosowanie Rady Narodowej Republiki Słowackiej, był wzorowany na polskim ustawodawstwie. Procedowanie zakończyło się na pierwszym czytaniu chociaż posłowie nie mieli narzuconej dyscypliny partyjnej – propozycję opozycji poparli niektórzy posłowie koalicji rządzącej. Za procedowaniem projektu Richarda Vašečka do drugiego czytania głosowalo 46 posłów, 31 było przeciw, wstrzymało się od głosu 40, troje obecnych nie wzięło udzialu w glosowaniu i aż 28 było nieobecnych.

 

Aby zwiększyć szanse kompromisowego projektu, zgłoszonego przez Richarda Vašečka, narodowcy wycofali projekt znacznie bardziej restrykcyjnie chroniący życie poczetych. Dopuszczał on aborcję tylko w przypadku zagrożenia życia matki, do 12 tygodnia w przypadku ciąży w wyniku gwałtu oraz do 24 tygodnia w sytuacji genetycznego uszkodzenia dziecka w łonie matki.

 

Krytyka projektu narodowców skłoniła Marian Kotlebę i posłów z Partii Ludowej Nasza Słowacja do rezygnacji z niego i poparcia rozwiązania wypracowanego przez „postępowych chrześcijan”, a firmowanego przez Richarda Vašečka. W jego projekcie mówi się m.in. o tym, że pracownicy służby zdrowia nie mogą namawiać matki w ciąży do aborcji, a gdy dowiedzą się o nakłanianiu matki przez kogokolwiek do przerwania ciąży powinni o tym fakcie zawiadomić policję.

 

Część mediów o konserwatywnym profilu oczekuje, że po odrzuceniu ustawy zwiększającej ochronę życia poczętego zareagują kościoły chrześcijańskie i głosujący przeciw życiu zostaną obłożeni ekskomuniką.

 

 

Źródła: Postoj, Hlavne Spravy, Pravda, Topky

PK


DATA: 2019-02-09 15:11
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
4
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A w jakich to "kościołach" występuje ekskomunika. W rzymskokatolickim - teoretycznie jest. W praktyce różnie. W prawosławiu też jest. A w innych?
5 miesięcy temu / seeke
 
Jacy posłowie, takie głosowanie. Reakcja Kościołów? Marzenie ściętej głowy!
5 miesięcy temu / Zbigniew
 
A kiedy ekskomunika dla Prezesa et consortes?
5 miesięcy temu / chordad
 
Tak na pewno ich to ruszy jak na Słowacji połowa ludzi jest nie wierzacych.
5 miesięcy temu / Janek
 
na pewno nie bo kto to ma tego dokonać?
5 miesięcy temu / Any
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2019 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.