DZIŚ JEST:   26   LUTY   2020 r.

Środa Popielcowa
Św. Aleksandra, biskupa
Św. Pauli Montal
 
 
 
 

Słowacja opodatkuje ... polityków

Słowacja opodatkuje ... polityków
fot. Rl91 / commons.wikimedia.org, licencja cc

Słowacki rząd planuje wprowadzenie nowego podatku. Obywatele mogą jednak być spokojni, bowiem fiskus sięgnie tym razem do kieszeni najwyższych rangą polityków i urzędników. Nie wszystkim się to jednak podoba...

 

W ramach tzw. solidarności społecznej rząd nałożył na prominentów podatek w wysokości 5% , który obejmie zaledwie 170 osób w państwie. Wpływy do budżetu będą więc zapewne niewielkie, ale najwyraźniej zdaniem Roberta Fico liczy się gest. Nie wszyscy jednak myślą podobnie. Opozycja na przykład zarzuca rządowi populizm.

 

Podatek ma wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Po kieszeniach dostaną więc wszyscy deputowani do słowackiego parlamentu w liczbie 150, premier, prezydent oraz sędziowie Sądu Najwyższego. To nie pierwszy krok w kierunku tego rodzaju oszczędności budżetowych. Parlamentarzystom już wcześniej zamrożono płace.

 

Pomysł wprawdzie jeszcze nie został przegłosowany, ale lewicowy rząd Fico ma poparcie większości parlamentarzystów. Premier chce pokazać obywatelom, że potrafi oszczędzać także na sobie samym. Natomiast o dziwo prawicowa opozycja nie jest zadowolona z takiego obrotu spraw.

 

Na tym jednak kończą się pozytywne działania obecnych władz Słowacji. Jak dotąd rząd słynie bowiem z nakładania coraz większych obciążeń na własnych obywateli. Zlikwidował np. podatek liniowy, który wynosił 19%, wprowadzony przez poprzednie prawicowe władze. Mocno odczują to zwłaszcza firmy, których obciążenia wzrosną z 19 do 23%, dzięki czemu budżet ma się wzbogacić o 366 mln euro. Również najbogatsi obywatele, o rocznych dochodach przekraczających sumę 33 tys. euro, będą musieli oddać, oprócz innych podatków, 1/4 swojego dochodu.

 

Wszystko to ma sprawić, że do końca 2013 roku deficyt zmniejszy się z 4,6 do poniżej 3% PKB. Takie są bowiem wymogi paktu fiskalnego. Fico zapewnia jednak, że nie odbędzie się to kosztem najbiedniejszych. Nie chce więc podnosić podatku VAT, który obecnie wynosi 10 i 20%. Za to naprawę finansów, za których fatalny stan wszak odpowiadają politycy, będą sponsorować najbogatsi, firmy i banki. Oszczędności mają również polegać na cięciu wydatków, tudzież na drobnej kreatywnej księgowości w postaci przeniesienia pieniędzy ze słowackiego drugiego filaru do Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. No proszę, skąd my to znamy.

 

Wprawdzie większości posunięć rządu Fico lepiej nie naśladować, to w przypadku opodatkowania polityków i urzędników najwyższego szczebla można by się pokusić o zastosowanie tego pomysłu w naszych warunkach. Wszak to oni odpowiadają za stan finansów państwa niech więc z własnej kieszeni te finanse ratują. Byłby to prawdopodobnie najbardziej pożyteczny przykład populizmu w historii.

 

Iwona Sztąberek

Źródło: www.forbes.pl


DATA: 2012-08-30 12:06
AUTOR: IWONA SZTĄBEREK
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj arytukuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

A wystarczyłoby im obciąć wypłaty, przecież to to samo, a więcej liczenia przy odejmowaniu podatków. Tyle, że się armia biurokratów znowu wyżywi...
ponad 7 lat temu / Wolny Katolik
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

Nie ma go na naszym portalu?
Napisz! Krótkie komentarze lub felietony - opublikujemy je na Pch24.pl
 
 
 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.