DZIŚ JEST:   27   MAJA   2020 r.

Św. Augustyna z Canterbury
Św. Fryderyka, biskupa
 
 
 
 

Słowacja chce tylko chrześcijańskich uchodźców. Rząd utrudnia rejestrację islamskich związków wyznaniowych

Słowacja chce tylko chrześcijańskich uchodźców. Rząd utrudnia rejestrację islamskich związków wyznaniowych
Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Grażyna Myślińska / Forum

Słowacja utrudnia muzułmanom oficjalną rejestrację religii islamskiej. Do tego będzie potrzeba podpisów aż 50 tysięcy dorosłych obywateli. Obecnie na Słowacji mieszka tylko 3000 mahometan.


Nowe słowackie prawo wymaga, by wspólnoty religijne chcące oficjalnie zarejestrować swoje wyznanie przedłożyły pod odpowiednim 50 tysięcy podpisów dorosłych obywateli kraju. Choć teoretycznie dotyczy to wszystkich grup religijnych, kontekst jest przede wszystkim islamski. Jeszcze pod koniec 2015 roku, gdy rozpoczynał się kryzys migracyjny, premier słowacki Robert Fico deklarował, że jego kraj przyjmie wyłącznie chrześcijańskich uchodźców. Fico zapewniał, że w społeczeństwie Słowacji nie ma miejsca dla wyznawców Allaha.


Prawo praktycznie uniemożliwiające muzułmanom rejestrację swojego wyznania zostało zasadniczo uchwalone w grudniu. Jednak wobec prezydenckiego weta poddano je powtórnemu głosowaniu. Za nowelizacją opowiedziały się niemal wszystkie partie obecne w słowackim parlamencie.


Póki co zmiana nie ma większego znaczenia. Na Słowacji mieszka obecnie około 3000 muzułmanów, tymczasem wcześniejsze regulacje tak czy inaczej wymagały aż 20 tysięcy głosów poparcia rejestracji wyznania. W każdym razie nowelizacja znacząco odsuwa taką ewentualność w czasie. Jak tłumaczyli zwolennicy nowego rozwiązania, nie chodzi o dyskryminowanie muzułmanów, ale o umacnianie bezpieczeństwa państwa oraz działania prewencyjne.


Jeszcze kilka miesięcy temu premier Robert Fico deklarował, że „wszystkimi legalnymi środkami” będzie dążył do zapobieżenia „powstania zamkniętej społeczności muzułmańskiej na Słowacji”. Tylko w ten sposób można zmniejszyć zagrożenie terroryzmu bazującego na ekstremizmie islamskim.


Premier Fico doprowadził też w ostatnich dniach do powstania nowej jednostki policyjnej, której zadaniem ma być zwalczanie ekstremizmu – nie tylko islamskiego, ale także faszystowskiego – oraz terroryzmu. Jak argumentował polityk, chodzi o skuteczną prewencję, bo ekstremistów nie da się pokonać wyłącznie słowami.Pach

Źródło: Kathpress.co.at


DATA: 2017-02-04 08:28
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

te 3000 rozmnoza sie raz dwa
ponad 3 lata temu / h
 
No wreszcie mądry gość ale nie ma się co dziwić dopóki będzie lewactwo dopóty będzie islam
ponad 3 lata temu / krzyżowiec
 
No to się zaczęło, będzie ich coraz więcej na Słowacji. Wystarczy jedno ustępstwo. Jak są chrześcijanami, to po co im meczety?
ponad 3 lata temu / panda
 
Słowacy już wiedzą jak powstaje i funkcjonuje zamknięta społeczność - poczytaj nt. osiedla Lunik IX Koszyce.
ponad 3 lata temu / Zbig
 
I co z tego że muzułmanów jest 3000? Na pewno znajdzie się 47000 lewaków i tzw. "otwartych katolików", którzy też się podpiszą pod wnioskiem o zarejestrowanie islamu.
ponad 3 lata temu / r
 
Brawo Słowacja, potrafią tam dbać o bezpieczeństwo swojego kraju.
ponad 3 lata temu / tradycja
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.