DZIŚ JEST:   04   GRUDNIA   2020 r.

Pierwszy Piątek
Św. Barbary, męczennicy
Św. Jana Damasceńskiego, Doktora Kościoła
 
 
 
 

Słowacja: wierni apelują o otwarcie kościołów

Słowacja: wierni apelują o otwarcie kościołów
źródło: pixabay.com

Słowacki duchowny František Takáč wraz z wiernymi z parafii Šumiac zaapelowali do władz kościelnych i państwowych o ponowne otwarcie świątyń w kraju. Obecną sytuację nazwał zastraszaniem ludzi i ciągłym niszczeniem życia społecznego, gospodarczego, rodzinnego i kościelnego.

 

Jak podaje słowacki portal „Hlavne Spravy”, ksiądz František Takáč stwierdził, że doświadczył komunizmu, ale nawet komuniści nie doprowadzili Kościoła do takiego położenia, jak ma to miejsce obecnie. Zdaniem ks. Takáča świątynie powinny być otwarte, ponieważ obecna sytuacja epidemiczna nie uzasadnia takiego postępowania wobec ludzi wierzących. Powołuje się on na fakt, że w kwestii zagrożenia koronawirusem nie spełniły się nawet najłagodniejsze prognozy, a wprowadzone obostrzenia to skandal medialny oraz ciągłe niszczenie życia społeczno-gospodarczego, kościelnego i rodzinnego.

 

Słowacki duchowny stwierdził ponadto, że placówki szpitalne koncentrują się teraz na wywoływanej przez koronawirusa chorobie COVID-19, tak jakby wszystkie inne choroby przestały istnieć. Greckokatolicki ksiądz František Takáč wyraził także żal, że wobec problemu ograniczania życia duchowego nie słyszy głosów pasterzy – następców apostołów, którzy by w tej sprawie interweniowali. Swój apel, przesłany władzom, słowacki duchowny postanowił opublikować i na bieżąco podawać do publicznej wiadomości otrzymane odpowiedzi lub informować, że nie otrzymał żadnej odpowiedzi.

 

Wieś Šumiac, w której pracuje greckokatolicki ksiądz František Takáč, jest położona w Kraju Bańskobystrzyckim, w powiecie Brezno, a około 75 proc. mieszkańców stanowią wierni kościoła greckokatolickiego, katolików jest tam ponad 16 proc.

 

Źródło: Hlavne Spravy

Jan Bereza

Czytaj także:
DATA: 2020-05-04 08:04
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
7
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

Brawo ks. Takac!
6 miesięcy temu / STan
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.