DZIŚ JEST:   27   LISTOPADA   2020 r.

NMP Cudownego Medalika
Św. Wirgiliusza, biskupa
Św. Józefa Pignatellego
 
 
 
 

Słowacja: tragiczny pożar w średniowiecznym zamku

Słowacja: tragiczny pożar w średniowiecznym zamku

W sobotę 10 marca w wyniku pożaru częściowo spłonął  zamek Krasna Horka. Zamek zapalił się od nielegalnie wypalanych traw w okolicy cennego zabytku. Całkowitemu zniszczeniu uległ dach, jak również część eksponatów i zabytkowych średniowiecznych komnat oraz dzwonnica wraz z trzema dzwonami.


Skarb kultury narodowej leżący 8 km na wschód od Rożniawy nad miejscowością Krasnohorskie Podhradie. Na wysokiej, stromej i stożkowatej górze wznosi się zamek z XIV w., pierwotnie gotycki. Przy okazji wzmocnienia był przebudowany w renesansowym stylu, dzięki czemu stał się reprezentacyjną szlachecką siedzibą. Do roku 1812 zamek był zamieszkały. Ostatni właściciel D. Andrassy zamienił go na rodowe muzeum i od roku 1906 udostępnił do zwiedzania. W roku 1946 zaczęły się prace renowacyjne.

W drugiej połowie XVIII wieku jedną z baszt przebudowano na barokowo-klasycystyczną Kaplicę Narodzenia Panny Marii. Na głównym ołtarzu umieszczony jest obraz Czarnej Madonny, nazywanej też Krasnogórską Panną Marią, który później stał się celem pielgrzymek. Nie wiadomo czy obraz ten ocalał.

Jak podaje radiostacja RMF FM policja ustaliła już, że winę za sobotni pożar bezcennego zabytku ponosi dwóch chłopców w wieku 11 i 12 lat. Potajemnie palili na zamku papierosy. Od niedopałków zajęła się trawa, a potem drewniane elementy zabytkowych zabudowań. Straty są trudne do oszacowania, ale zajmuje się tym już specjalna komisja.

W cieniu tych dramatycznych wydarzeń ogłoszono wyniki przedterminowych wyborów parlamentarnych. Wygrała je lewicowa partia SMER i będzie miała większość w parlamencie. Choć partia Roberta Fico może rządzić samodzielnie, to szef socjaldemokratów zapowiedział, że zależy mu na budowie koalicji.

Źródło: rmf24.pl

luk

DATA: 2012-03-12 17:00
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
0
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 


 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.