DZIŚ JEST:   22   PAŹDZIERNIKA   2020 r.

Św. Salome
Św. Jana Pawła II
 
 
 
 

Słowacja: Fico rzuca rękawicę Caputovej

Słowacja: Fico rzuca rękawicę Caputovej
Robert Fico fot. REUTERS/Eric Vidal/File Photo/FORUM

Lider socjaldemokratycznego SMER-u i wieloletni premier Słowacji, Robert Fico, w obawie przed rosnącą popularnością liberalnej prezydent–elekt Zuzany Čaputovej, zapowiada walkę z „ultraliberalizmem”. W swoich postulatach ogranicza się jednak tylko do sfery ekonomicznej i nie podejmuje trudnych kwestii światopoglądowych.

 

Przegrana kandydata głównej partii koalicji rządowej na stanowisko prezydenta Słowacji, Maroša Šefčoviča, najwyraźniej przeraziła Roberta Fico. Lider stronnictwa Kierunek–Socjalna Demokracja (SMER–sociálna demokracia) i trzykrotny premier naszego południowego sąsiada czuje, że jego ugrupowanie znalazło się na równi pochyłej. Notowania poparcia partii kierowanej przez Fico spadły od lutego o prawie 3 pkt. proc. i są dzisiaj na poziomie poniżej 20 proc. Z takim wynikiem główny filar obecnej koalicji rządowej dostałby tylko 30 mandatów w 150-osobowej Radzie Narodowej.

 

Dzisiaj w słowackim parlamencie SMER ma 49 deputowanych. Pojawienie się nowej siły politycznej, która będzie mieć niebawem urzędującego prezydenta, dla partii obecnych dzisiaj w parlamencie oznacza trzęsienie ziemi. Postępowa Słowacja Zuzany Čaputovej w opublikowanym 2 kwietnia na portalu „SME.sk” sondażu zdobywa 14,4 proc. poparcia, co daje jej 22 mandaty poselskie. Czując nadchodzące zmiany Robert Fico przystąpił do medialnej szarży i złożył obietnicę walki z „ultraliberalizmem” społecznym, jaki reprezentuje Čaputova.

 

Jego wybiórczy „konserwatyzm” nie buduje wiarygodności partii, która w elektoracie liberalnym i tak będzie tracić popularność. Mimo drastycznego spadku popularności, rozdający karty w koalicji rządowej Robert Fico nie zdecydował się na walkę z „ultraliberalizmem” na polu światopoglądowym. A to oznacza wysoce prawdopodobną utratę przez SMER głosów tej części wyborców, którzy oczekują od swoich polityków wyrazistości.

 

Źródła: SME.sk / Hlavne Spravy / Postoj.sk

JB


DATA: 2019-04-03 08:09
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
1
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIE KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
IM. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.