DZIŚ JEST:   08   LIPCA   2020 r.

Św. Jana z Dukli
Św. Kiliana, męczennika
 
 
 
 

Słowacja: duchowni apelują o obronę życia poczętego. Politycy - niezdecydowani

Słowacja: duchowni apelują o obronę życia poczętego. Politycy - niezdecydowani
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com

Sekretarz wykonawczy Konferencji Biskupów Słowacji Anton Ziolkovský zabrał głos w sprawie planowanej debaty o wprowadzeniu pod obrady parlamentu projektu ustawy o ograniczeniu prawa do aborcji. Prostym porównaniem pokazał brak logiki w postępowaniu niektórych polityków, którzy oficjalnie deklarują się jako przeciwnicy zabijania dzieci poczętych, ale nie chcą dopuścić prawnej regulacji takiego zakazu.

 

Przyczynkiem do ożywienia dyskusji na temat braku w państwowym systemie prawnym zakazu zabijania dzieci poczętych stała się deklaracja Partii Ludowej Nasza Słowacja o ponowieniu próby wprowadzenia pod obrady Rady Narodowej Republiki Słowackiej ustawy, która ma ograniczyć dotychczasowe praktyki do trzech przypadków. Zakaz nie dotyczyłby sytuacji zagrożenia życia matki, ciąży w wyniku gwałtu i silnego genetycznego uszkodzenia organizmu nienarodzonego dziecka.

 

Sekretarz wykonawczy Konferencji Biskupów Słowacji Anton Ziolkovský, zabierając głos w kwestii ograniczenia aborcji na Słowacji, posłużył się porównaniem do zjawiska korupcji. Jak powiedział, jako naganny moralnie problem korupcji nie jest pozostawiony wyłącznie osądowi sumienia ale z tym złym zjawiskiem walczy się również na podstawie przepisów prawa. W przypadku korupcji nikt nie ma wątpliwości, że system prawny powinien ją regulować, tymczasem inaczej podchodzi się do zagadnienia ograniczania zabijania dzieci poczętych.

 

Niektórzy politycy, nawet deklarujący się jako zwolennicy ograniczania aborcji, próbują zastąpić prawną ochronę życia poczętego różnymi pakietami pomocowymi i ochroną socjalną. Problem z przyjęciem ustawy ograniczającej zabijanie dzieci poczętych tworzą też działacze partyjni, którzy nie odnoszą się do potrzeby przyjęcia takiego prawa lecz do podmiotu inicjującego proces ustawodawczy. W przypadku Słowacji partie polityczne tłumaczą odsuwanie inicjatywy Partii Ludowej Nasza Słowacja (LSNS) faktem, że jest oceniana jako partia skrajna, ale same takiego projektu ustawy nie chcą przygotować. Według danych słowackiego Narodowego Centrum Informacji Zdrowotnej w okresie lat 2016 – 2017 liczba wykonanych aborcji wzrosła i w 2017 roku pozbawiono życia prawie 16 tys. dzieci.

 

PK

Na podstawie: SME.sk, Hlavne Spravy


DATA: 2019-01-11 14:59
 
 
Podziel się:  
 
 
 
drukuj
 
 
 
DOBRY TEKST
2
 
 
 
Skomentuj artykuł
Nick *:
Twoja opinia *:
wyślij opinie
Regulamin forum portalu PCh24.pl.
Kliknij aby przeczytać

Regulamin forum portalu PCh24.pl:

1) Na forum nie wolno umieszczać komentarzy które:

- promują zachowania dewiacyjne, sprzeczne z prawem naturalnym;

- obrażają wiarę katolicką i Kościół katolicki;

- zawierają wulgaryzmy (art. 3 Ustawy o języku polskim z dnia 7 października 1999r.);

- zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby (art. 23 Kodeksu cywilnego);

- przyczyniają się do łamania praw autorskich (Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994r.);

- zawierają linki i adresy do stron WWW, dane osobowe, teleadresowe lub adresy mailowe

- są reklamami lub spamem (nie mają nic wspólnego z komentowanym artykułem)

- są bezpośrednimi, brutalnymi atakami na interlokutorów lub nawołują do agresji wobec nich

- są niestosowne w kontekście informacji o śmierci osoby publicznej bądź prywatnej

- zawierają uwagi skierowane do redakcji PCh24.pl. (za te ostatnie jesteśmy bardzo wdzięczni, prosimy jednak o kontakt mailowy, tylko wówczas mamy bowiem pewność, że trafią one do osób odpowiedzialnych za treść serwisu).

2) Wszystkie komentarze naruszające pkt. 1 niniejszego Regulaminu będą usuwane przez moderatora

 

Komentarze

fatalna wiadomość dla polskich hipokrytek co to u nas mówią że są pro life a na Słowację jeździły usuwać ,a i PIS się nie ucieszy :))
ponad 1 rok temu / chichot
 

 
Top Komentowane
 
1
1
1
1
1
 

 
 
Święta Rita
Ojciec Pio
Święty Maksymilian
Fatima - orędzie tragedii czy nadziei
Różaniec - ratunek dla świata
 
 

Copyright 2020 by
STOWARZYSZENIA KULTURY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
M. KS. PIOTRA SKARGI

 

Żaden utwór zamieszczony w Portalu pch24.pl (www.pch24.pl) nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie, bez zgody Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej im. Ks. Piotra Skargi z siedzibą w Krakowie (Wydawca). Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody Wydawcy jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Prośbę o zgodę należy kierować do Redakcji Portalu na adres [email protected] Zgoda udzielana jest w formie pisemnej lub elektronicznej.

Rozpowszechnianie utworów, po uzyskaniu zgody, możliwe jest tylko pod warunkiem podania bezpośrednio pod publikowanym utworem informacji o źródle pochodzenia (PCh24.pl) oraz odnośnika do strony źródłowej (link z atrybutem rel=”follow”). Zgoda nie obejmuje ilustracji do tekstów. Niniejsza klauzula nie dotyczy użytkowników Portalu, linkujących utwory zamieszczone w Portalu w mediach społecznościowych.